[wppb-login]

Przewodnik po wegeknajpach: Vega – klasyka na nowo

Weronika Książek
Październik30/ 2019

Gdy dużej części z nas nie śniło się jeszcze o wegetariańskim jedzeniu, stołeczna „Vega” już podawała bezmięsne dania kuchni z Indii i okolic. Od 2016 roku w barze dostaniecie wyłącznie wegańskie pyszności.

W świetnie skomunikowanym punkcie, nieopodal dawnego kina Femina, znajduje się miejsce z bogatą historią kulinarną. To Vega – pierwszy w Warszawie wegetariański bar, który w tym roku został nominowany do nagrody plebiscytu Warszawska Pyza 2019.

Dania przygotowane ze świeżych, obieranych na miejscu warzyw wystawione są za dużą ladą. Można z nich samodzielnie składać różne zestawy. Część warzyw (np. dynia i cukinia) pochodzi z upraw ekologicznych. Całe menu jest bez cukru, nie dostaniecie też dań przygotowanych z puszek ani zawierających smakowe ulepszacze.

Bar odwiedziłem tuż po jego otwarciu. Z głośników sączyła się przyjemna, relaksująca muzyka, a pierwsi stali bywalcy już zajadali tutejsze przysmaki. Wybrałem kaszę gryczaną, pożywne sabji (duże kawałki miękkich warzyw w aromatycznym sosie), dwie świeże i kolorowe surówki oraz wyborną, chrupiącą koftę w cieście orkiszowym. Rozszerzyłem zestaw o kalafior i brokuł w cieście z ciecierzycy. Posiłek sycący, zróżnicowany i aromatyczny. Czy można chcieć czegoś więcej? Owszem, jako łasuch pomyślałem jeszcze o deserze!

Trafiłem na wspaniały jagielnik, w którym kwaskowatość górnej warstwy (pewnie uzyskana za sprawą cytryny) wspaniale kontrastowała ze słodką nutą wanilii spodu ciasta i polewą kakaową.
Osoby niejedzące glutenu mogą tu trafić na jego śladowe ilości, jednak dań z zasady bezglutenowych jest duży wybór, w tym zupy, kasze, ryż, pieczone ziemniaki, sabji, warzywny gulasz, pakora w cieście z ciecierzycy, surówki, czasem jagielnik lub pudding. Można też zamówić bezglutenowy – i jednocześnie bezcukrowy – tort.

W barze mile widziani są klienci z czworonogimi towarzyszami. Vega oferuje urozmaicony catering, a dostawy realizują Pyszne.pl i Uber. Obsługa z chęcią spakuje wybrane przez Was dania na wynos, jednak w myśl filozofii zero waste preferuje przychodzenie z własnymi opakowaniami.

Vega to nie tylko świetna kuchnia. Lokal daje też możliwość wynajęcia pojemnej sali na konferencje i wykłady. Odbywają się tu również koncerty relaksacyjne i rozrywkowe, organizowane są imprezy okolicznościowe takie jak roślinny sylwester czy wigilia.

Ceny, jak na miejskie warunki, są relatywnie niskie. Zestawy obiadowe (już z zupą) kosztują 17–20 zł, napoje 4–8,5 zł, kawałek ciasta 10 zł. Na ciepłe dania po godz. 19 jest 30-procentowa zniżka.
Kto jeszcze nie zna tego wspaniałego miejsca, niech to szybko zmieni! Przyjść i stołować się tu po prostu warto, zwłaszcza że lokal należy do fundacji „Pożywienie – Darem Serca” i część zysku z posiłków przeznacza na dożywianie najbardziej potrzebujących ludzi.

  • Vega
    Warszawa, Al. Jana Pawła II 36C
    Pn–Nd. 11.00–20.00
  • Tekst i zdj.: Jacek Balázs
  • Tekst ukazał się w numerze 11/2019 Magazynu Vege

Komentarze

Featured
500 gatunków zwierząt lądowych na wymarciu. Za 20 lat mogą zniknąć przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej

500 gatunków zwierząt lądowych na wymarciu. Za 20 lat mogą zniknąć

Dokładnie tyle samo gatunków zniknęło na przestrzeni całego XX wieku. „Gdyby ludzie nie istnieli ten…

czytaj więcej

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej
Facebook