Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Książkowe nowości na listopad

październik 30 2019

Przedstawiamy książkowe nowości na listopad. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy. Miłe lektury!

Droscher Vitus B.
Ludzkie oblicze zwierząt
Prószyński Media

Narracja na szóstkę

Jeśli pisze się o zwierzętach po to, aby spróbować przedstawić ich ludzkie oblicze, popełnia się zwykle grzech antropocentryzmu. Dostrzeganie bowiem człowieczych cech w zachowaniu innych gatunków bardziej służy podkreślaniu naszych homosapiensowych przewag i osiągnięć, niż zrozumieniu swoistej natury czworonogów (i nie tylko ich). Dlatego każda pozycja wydawnicza traktująca o równouprawnieniu tych dwóch światów – ludzkiego i zwierzęcego czy też pozaludzkiego – warta jest zauważenia. „Ludzkie oblicze zwierząt” Vitusa Bernwarda Dröschera polecam uwadze czytelników, którzy dalecy są od postawy postrzegania człowieka jako króla wszelkiego stworzenia. Z krótkim fragmentem książki o przedszkolach nietoperzy mogliśmy się zapoznać w ostatnim numerze „Vege”.

Autor, zmarły prawie 10 lat temu niemiecki etolog i pasjonat dalekich podróży, w popularnonaukowej narracji daje świadectwa mnóstwa ponadludzkich zdolności, w jakie natura wyposażyła naszych braci mniejszych. W niedawno przygotowanym przez Wydawnictwo Prószyński wznowieniu „Ludzkiego oblicza zwierząt” Dröscher pisze między innymi o ich wyjątkowości w postrzeganiu piękna, walce o życie w harmonii ze środowiskiem naturalnym oraz sile wynikającej z jedności. Etolog odpowiada na liczne frapujące pytania na przykład o to, kiedy zwierzęta dopuszczają się zdrad i w jaki sposób na Ziemi narodziła się miłość.

Mnogość przykładów i anegdot, a także swada językowa bliska stylowi gawędziarskiemu czynią książkę przyjazną w lekturze. Po niej na pewno uświadomimy sobie, że rodzajowi ludzkiemu bliżej jest do zwierząt, niż część z nas chciałaby wierzyć.

Janusz Wlazło

*

Tobias Leenaert
Jak stworzyć wegański świat
Krytyka Polityczna

Jest wiele dróg

Tobias Leenaert w swojej książce prezentuje pragmatyczne podejście do weganizacji świata. Wegański świat jest piękną i empatyczną wizją dla ludzi, którzy ze względu na cierpienie zwierząt zrezygnowali z konsumpcji produktów odzwierzęcych, a także dla aktywistek i aktywistów walczących o prawa zwierząt. Autor w swojej publikacji otwiera umysł, prowokuje do myślenia i motywuje. Nie ma jednej słusznej drogi do celu, sposobów na szerzenie weganizmu jest wiele, a ich skuteczność jest różna w zależności od tego, jakimi przesłankami kieruje się odbiorca.

Tobias zwraca uwagę na to jak ważne jest zrozumienie drugiej strony i zachęca do odwoływania się do swojej przeszłości – przecież większość weganek i wegan nie jest nimi od urodzenia, też przeszła swoją drogę do weganizmu, czasem krótszą, a czasem dłuższą. Może gdybyśmy spotkali na swojej drodze przyjaznego weganina, który bez oceniania czy atakowania zwiększyłby naszą świadomość i zachęcił do zmiany, to wybór ten pojawiłby się wcześniej lub byłby dużo prostszy. Autor nie jest zwolennikiem rozwiązania „wszystko albo nic”.

Droga do weganizmu dla wielu osób bywa długa i często łączy się ze stopniowymi zmianami, a nawet te najmniejsze świadome zmiany mają znaczenie. Najważniejszy jest szacunek, nie tylko dla zwierząt, o których poprawę losu walczymy, ale także dla ludzi, których chcemy przekonać do bardziej empatycznych wyborów. To, co przekonuje nas, dla innych może mieć mniejsze znaczenie. Jesteśmy różni. Niestety nie dla wszystkich cierpienie zwierząt jest wystarczającą przesłanką do długoterminowej zmiany nawyków. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie obiorą pożądanej przez nas wegańskiej drogi. Strategii jest wiele. Książka jest niezwykle interesującą lekturą dla wszystkich, którzy marzą o wegańskim świecie. Dzięki Tobiasowi odkryjemy nowe, efektywne ścieżki komunikacji i mnóstwo popartych naukowo argumentów, które naprawdę mogą zmienić świat.

Karolina Czechowska

*

Leslie Crowford, Sonja Stangl
Jasnopióra uratowana kura
Jaśminka uratowana świnka
Studio Koloru

Bajki na faktach

Książki autorstwa Leslie Crawford z pięknymi ilustracjami Sonji Stangl to edukacyjne bajki dla dzieci o kurze i śwince oparte na prawdziwych wydarzeniach. Świnka wyskoczyła z samochodu przewożącego zwierzęta hodowlane, natomiast kura uratowała się ze zniszczonej przez tornado fermy. Ich dalsze losy pokazują, jak na wolności powoli odkrywają świat – jego zapachy, smaki, uczą się, co lubią robić, co sprawia im przyjemność i daje poczucie bezpieczeństwa.

Czyli wszystko co, czego nie znały, a co jest bardzo przyjemne. Znajdują przyjaciół – Świnka Jaśminka zaprzyjaźnia się z dziewczynką o imieniu Rózia, zaś Kura Jasnopióra znajduje schronienie i przyjaźń u chłopca imieniem Mateo. Nowi opiekunowie w odpowiedzialny sposób dbają o zaspokojenie potrzeb życiowych swoich podopiecznych.

Bajki zawierają również ciekawe treści dla dorosłych czytelników – w szczególności w postaci zawartej na ostatnich stronach krótkiej, ale ciekawej charakterystyki świń i kur jako zwierząt obdarzonych niezwykle silnymi zmysłami, nieoczywistymi talentami, mającymi zdolności i potrzeby społeczne oraz pokazujące, że każde zwierzę ma swoją osobowość, charakter i upodobania. Kto by pomyślał, że świnie potrafią posługiwać się joystickiem i porozumiewają się ze sobą za pomocą 30 różnych chrząknięć i kwiknięć, a kury są bezpośrednio spokrewnione z Tyranosausem Rexem i potrafią nauczyć się jazdy na rowerze! To pozwala spojrzeć na każde ze zwierząt jednostkowo, a nadanie im imion, osadzenie w czasie i przestrzeni, danie możliwości, aby były takie, jakie chcą być, podkreśla ich indywidualizm i odrębność jako jednostek. To wspaniała lekcja empatii i etyki podana w pięknej oprawie.

Sylwia Zarzycka

*

Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków
Słuchając psa
Buchmann

Radość przez zrozumienie

Czy bywają psy idealne? Tak samo jak idealne dzieci i idealni dorośli, psy idealne nie istnieją. Jesteśmy różni i różne są psie natury. Książka „Słuchając psa” autorstwa pary behawiorystów i trenerów psów uczy, jak kształtować nasze relacje z czworonogami na zasadzie wzajemnego zrozumienia, z poszanowaniem odmienności charakterologicznych psów, bez przemocy i z szacunkiem. Autorzy zrywają z mitami wciąż pokutującymi w naszych relacjach z psimi przyjaciółmi, np. z teorią dominacji.

To nowoczesne podejście do psiego treningu ma kontynuację w atrakcyjnej i nowoczesnej formie. Książka jest napisana w sposób jasny i przystępny. Przykłady z życia świetnie ilustrują wykład i urozmaicają lekturę. Całość okraszona jest estetycznymi fotografiami. Zarówno osoby doświadczone w opiece nad psami, jak i świeżo upieczeni opiekunowie znajdą tu coś dla siebie. Jest rozdział o psach „schroniskowych”, o szczeniakach, o problemach behawioralnych. I mnóstwo praktycznych wskazówek treningowych, od najprostszej komendy aż po strategię postępowania w sytuacjach problemowych i propozycje zabaw.

To podręcznik, który warto mieć na półce i wracać do niego co jakiś czas, nawet kiedy wszystko w naszej ludzko-psiej relacji wydaje się już ustalone. Choćby po to, aby zainspirować się do nowych wspólnych aktywności. Opieka nad psem, w myśl filozofii przyświecającej autorom, to nieustająca przygoda i źródło radości dla obu stron, ale trzeba na to zapracować.

Joanna Hasiak

*

Gary John Bishop
Skończ z tym sh*tem
Insignis

Zmiana potrzebna od zaraz; budując samoświadomość

Gary John Bishop jest Szkotem mieszkającym od ponad 20 lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje w dziedzinie rozwoju osobistego. Sam mówi o sobie, że jest „coachem sukcesu”, a o swoim podejściu „filozofia miejska”.

„Skończ z tym sh*tem” to kolejna książka tego autora. W 2018 roku wyszedł jego poprzedni poradnik pod równie chwytliwym tytułem „Unf*ck yourself. Napraw się!”. Bishop już na pierwszych stronach swojej najnowszej pozycji zaznacza, że zasadniczo należy traktować ją jako swego rodzaju kontynuację poprzedniej części, pogłębiającą i rozszerzającą omówione wcześniej kwestie, choć książka może też funkcjonować jako samodzielny poradnik.

Kluczową koncepcją poruszaną w „Skończ z tym sh*tem” jest tzw. autosabotaż. Bishop przekonuje, że powodem większości naszych zmartwień jest nieświadome sabotowanie własnych działań: swoimi myślami, przekonaniami, stale prowadzonym dialogiem wewnętrznym, autokrytycyzmem i uleganiem wywołanym przez to wszystko emocjom. Właśnie z tym, zdaniem autora, powinniśmy jak najszybciej skończyć, aby zacząć się cieszyć życiem i osiągać sukcesy.

Książka, choć sprawnie i lekko napisana, wydaje się jednak dość ogólna jak na poradnik. Podobnie jak w poprzedniej części niewiele w niej konkretnych rad i sugestii, które można od razu zacząć wcielać w życie. To dość przyjemna i motywująca do wewnętrznej przemiany lektura, ale ciężko spodziewać się po niej rewolucji we własnym życiu. To raczej manifest filozofii autora, wskazujący kierunek potrzebnej zmiany, a nie podręcznik „skończenia z tym sh*tem”.

Dorota Orzeszek