[wppb-login]

Korabkowe opowieści – siła historii

Weronika Książek
Październik30/ 2019

Zanim większość zwierząt ze schroniska w Korabiewicach trafiła do niego, sporo przeszła. Ich drogę zgodzili się opisać znani pisarze, wspierając projekt „Korabkowe opowieści”.

„Korabkowe opowieści” to projekt, który zrodził się z pasji pomagania zwierzętom oraz miłości do literatury.

Katarzyna Klimowicz, pomysłodawczyni tego pomysłu, z wykształcenia jest polonistką i choć od dawna nie pracuje w zawodzie, pasja do czytania pozostała. Z nią raczej człowiek się rodzi i trudno się od niej uwolnić. Zatem i Kasia w przeróżny sposób w swoim życiu do niej powracała, np. poprzez pracę bajkoterapeuty.

Kiedy postanowiła zaangażować się w pomaganie zwierzakom w schronisku w Korabiewicach, krążyły jej po głowie różne pomysły, jak połączyć te dwie pasje. I stało się.

– Kiedy czytałam posty na Facebooku o poszczególnych zwierzakach, oglądałam filmiki na YouTube, historia każdego zwierzaka w mojej głowie jawiła się jako materiał na opowiadanie. Poprosiłam o pomoc kilka wolontariuszek. Spisały historie niektórych zwierząt, resztę dopisałam sama na podstawie tego, co udało mi się ustalić. Powstała lista około 20 inspiracji do opowiadań. Namówiłam pisarzy i pisarki na współpracę – mówi Katarzyna Klimowicz.

Autorzy i autorki pracowali za darmo, a ich „wynagrodzeniem” stała się radość z wsparcia schroniska. Pod każdym tekstem jest możliwość kliknięcia i złożenia datku.

Regularnie „Korabkowe opowieści” zbierają na konkretny cel określony na początku miesiąca w aktualnościach strony.

Kasia mówi, że nieco rozczarowuje ją słabe, według niej, zainteresowanie projektem.

– Kiedy dzieliłam się swoim pomysłem ze znajomymi, każdy mówił, że to bardzo ciekawy projekt, ale niestety zachwyty nie przekładają się na satysfakcjonującą liczbę wpłat. W zalewie informacji, próśb o datki z różnych stron, trudno jest się przebić… Będę jednak dalej próbować upowszechniać wiedzę o projekcie oraz szukać kolejnych autorów – zapewnia.

  • Tekst: Katarzyna Paprocka
  • Tekst ukazał się w numerze 11/2019 Magazynu Vege

Pomysłodawczyni zachęca do kontaktu osoby, które chciałyby napisać tekst oparty na historii korabiewickiego zwierzaka – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. „Korabkowe opowieści” chętnie też skorzystają z medialnego miejsca, gdzie ktoś chciałby o nich wspomnieć kilka słów. Katarzyna Klimowicz zaprasza do kontaktu wszystkie osoby chętne do współpracy: k.klimowicz@schronisko.info.pl.

Featured
Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi Tęsknota. Co czuje pies w schronisku Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium] "Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu Rewolucja dla zwierząt! "Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium]

Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi

Nowozelandzki startup Sustainable Foods, znany z produkcji pod szyldem The Craft Meat Co., wprowadza…

czytaj więcej

Tęsknota. Co czuje pies w schronisku

Już zapomniał ile czasu spędził w schronisku. Kiedy tu trafił był przekonany, że to tylko na chwilę,…

czytaj więcej

Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium]

Nie wszystkich satysfakcjonuje „Piątka dla zwierząt”. Jednak to ogromny postęp, mimo że nie stanowi …

czytaj więcej

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej

Rewolucja dla zwierząt!

Sejm przyjął nowelizację zakazującą m.in. chowu zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.

czytaj więcej

"Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium]

Ciekawi mnie to podejście ludzi do tematu zwierząt. Zamiast skupić się na ich cudownej wyjątkowości,…

czytaj więcej
Facebook