[wppb-login]

„Tak było zawsze”: o przyzwyczajeniach

Weronika Książek
Październik30/ 2019

Nie jest łatwo, zwłaszcza osobom „w pewnym wieku”, myśleć o przyszłości. W sumie nic dziwnego, przecież łatwiej się nam posługiwać znanymi sobie, konkretnymi obrazami niż abstrakcyjnymi pojęciami i wyobrażeniami. Właśnie, przyszłość trudno nam sobie wyobrazić, a za przykład niech posłuży literatura czy seriale science-fiction (jak się Państwo dowiedzą z tego numeru „Vege”, niektórzy twórcy jednak potrafili przewidzieć niektóre rozwiązania technologiczne, które dziś stosujemy w codziennych sprawach, ale również trendy, np. weganizm jako wyraz szacunku dla żywych istot). Ludzie zazwyczaj wyobrażają sobie przyszłość podobną do tego, co znają, tylko bardziej przyjazną (bo przecież postęp pomaga nam żyć dłużej i z mniejszym wysiłkiem), ale obawiam się, że możemy nie mieć racji. I dziś, kiedy młodzi ludzie głośno krzyczą o konieczności zadbania o to, by przyszłość nie okazała się horrorem dla innych mieszkańców naszej planety i dla nas samych, starsi – a to ci trzymają w ręku władzę i w państwach, i w biznesie – wciąż mentalnie cumują w starych portach.

Najczęściej na wytłumaczenie swojej bezwładności podają tradycję. „Bo zawsze” i „bo nigdy”, a jakby tak lepiej poszukać, to często się okazuje, że te nasze „zawsze” i „nigdy” dotyczą po prostu czasu naszego życia, a nie całej historii ludzkości. A te „uświęcone” tradycje też warto zmieniać albo nawet porzucać (czy może być lepszy przykład niż zakaz corridy w kolejnych regionach Hiszpanii?).

Polacy swoim przywiązaniem do tradycji się szczycą, ale dziwnie modyfikują ją, dostosowując do nowych możliwości, jakie daje postęp technologiczny i… dostępność dóbr wszelakich. Pora, byśmy zmodyfikowali także swoje podejście do niemal narodowego święta – Wszystkich Świętych, a ponieważ już dawno ma ono wymiar nie tylko czy wręcz nie przede wszystkim religijny, nazwijmy je alternatywnie Świętem Zmarłych. Może nie trzeba wcale wykosztowywać się na dziesiątki zniczy? Może lepsze symboliczne upamiętnienie niż zmienianie grobów naszych bliskich w plastikowe ołtarzyki? Może odwiedzając cmentarze, wspominając drogich nam zmarłych, pomyślimy też o przyszłości?

  • Tekst: Maciej Weryński
  • Tekst ukazał się w numerze 11/2019 Magazynu Vege
Featured
Ubój kurcząt zakazany w Niemczech w 2022 roku! Szczury laboratoryjne uratowane! Przeczytasz w numerze 3/2021: Roślinne mięso coraz popularniejsze w Polsce Samotność na fermie Naturalne sprzątanie bez tajemnic

Ubój kurcząt zakazany w Niemczech w 2022 roku!

Niemcy są pierwszym państwem, które planuje zaprzestać masowego uboju kurcząt płci męskiej w przemyś…

czytaj więcej

Szczury laboratoryjne uratowane!

Ponad 1300 szczurów nie zostanie wykorzystanych w źle zaplanowanym doświadczeniu na zwierzętach za o…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 3/2021:

Nowy numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

SŁOWO O RÓWNOŚCI – felieton re…

czytaj więcej

Roślinne mięso coraz popularniejsze w Polsce

Roślinny zamiennik mięsa zaczął być często kupowanym produktem na polskim rynku. Vegeburgera jest te…

czytaj więcej

Samotność na fermie

Wiele lat temu umówiłem się ze znajomą hodowczynią z rodzinnego miasteczka, żeby któregoś dnia pokaz…

czytaj więcej

Naturalne sprzątanie bez tajemnic

„Wiosna, ach to ty!” – refren tej piosenki oznacza, że przyroda budzi się do życia, oraz… że zbliża …

czytaj więcej
Facebook