[wppb-login]

„Tak było zawsze”: o przyzwyczajeniach

Weronika Książek
Październik30/ 2019

Nie jest łatwo, zwłaszcza osobom „w pewnym wieku”, myśleć o przyszłości. W sumie nic dziwnego, przecież łatwiej się nam posługiwać znanymi sobie, konkretnymi obrazami niż abstrakcyjnymi pojęciami i wyobrażeniami. Właśnie, przyszłość trudno nam sobie wyobrazić, a za przykład niech posłuży literatura czy seriale science-fiction (jak się Państwo dowiedzą z tego numeru „Vege”, niektórzy twórcy jednak potrafili przewidzieć niektóre rozwiązania technologiczne, które dziś stosujemy w codziennych sprawach, ale również trendy, np. weganizm jako wyraz szacunku dla żywych istot). Ludzie zazwyczaj wyobrażają sobie przyszłość podobną do tego, co znają, tylko bardziej przyjazną (bo przecież postęp pomaga nam żyć dłużej i z mniejszym wysiłkiem), ale obawiam się, że możemy nie mieć racji. I dziś, kiedy młodzi ludzie głośno krzyczą o konieczności zadbania o to, by przyszłość nie okazała się horrorem dla innych mieszkańców naszej planety i dla nas samych, starsi – a to ci trzymają w ręku władzę i w państwach, i w biznesie – wciąż mentalnie cumują w starych portach.

Najczęściej na wytłumaczenie swojej bezwładności podają tradycję. „Bo zawsze” i „bo nigdy”, a jakby tak lepiej poszukać, to często się okazuje, że te nasze „zawsze” i „nigdy” dotyczą po prostu czasu naszego życia, a nie całej historii ludzkości. A te „uświęcone” tradycje też warto zmieniać albo nawet porzucać (czy może być lepszy przykład niż zakaz corridy w kolejnych regionach Hiszpanii?).

Polacy swoim przywiązaniem do tradycji się szczycą, ale dziwnie modyfikują ją, dostosowując do nowych możliwości, jakie daje postęp technologiczny i… dostępność dóbr wszelakich. Pora, byśmy zmodyfikowali także swoje podejście do niemal narodowego święta – Wszystkich Świętych, a ponieważ już dawno ma ono wymiar nie tylko czy wręcz nie przede wszystkim religijny, nazwijmy je alternatywnie Świętem Zmarłych. Może nie trzeba wcale wykosztowywać się na dziesiątki zniczy? Może lepsze symboliczne upamiętnienie niż zmienianie grobów naszych bliskich w plastikowe ołtarzyki? Może odwiedzając cmentarze, wspominając drogich nam zmarłych, pomyślimy też o przyszłości?

  • Tekst: Maciej Weryński
  • Tekst ukazał się w numerze 11/2019 Magazynu Vege

Komentarze

Featured
Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem Parlament Europejski zjednoczony w sprawie zwierząt

Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa

Aktor, który był ostatnio gościem w talk show Ellen DeGeneres (która niedawno sama odstawiła mięso),…

czytaj więcej

Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego

Miasto zleciło firmie zewnętrznej uporządkowanie fragmentu terenu, na którym kiedyś znajdował się sa…

czytaj więcej

Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje

Aplikacja Pay a Vegan, która zostanie uruchomiona w czerwcu w Chinach, będzie zwracać każdemu z użyt…

czytaj więcej

Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy stworzyli tzw. prognozę wymierania do 2070 roku.

Wedłu…

czytaj więcej

Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

To honorowy „pracownik” wrocławskiego ratusza. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, przygarnął go rok tem…

czytaj więcej

Parlament Europejski zjednoczony w sprawie zwierząt

Właśnie przyjęto rezolucję, dotyczącą konieczności wprowadzenia obowiązkowego unijnego systemu ident…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar