Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu

październik 14 2019

Takie butelki producent najsłynniejszego gazowanego napoju świata chce wkrótce wprowadzić do powszechnego użycia.

Koncern pochwalił się na początku miesiąca, że jako pierwszy wykorzystał plastik pochodzący z Morza Śródziemnego do produkcji swoich opakowań – a już wkrótce ma się to stać standardową praktyką. Będzie to możliwe dzięki nowatorskiemu podejściu do procesu recyklingu i współpracy z Holandią.

Jak podaje portal Wirtualne Media, technologia, jakiej użył koncern, wykorzystuje proces, w którym komponenty plastikowe podlegają depolimeryzacji – są rozkładane na monomery, służące następnie do wytworzenia polimeru, jakim jest PET. „Dzięki temu składowane lub spalane dotychczas odpady mogą być wykorzystane do produkcji opakowań nadających się do pakowania żywności i napojów. Coca-Cola podała, że w ramach testów wyprodukowano pierwszą partię 300 butelek, w których 25 proc. surowca to plastik wyłowiony z wody i zebrany z plaż Morza Śródziemnego”.

Jak z kolei możemy przeczytać na portalu Green News, wiceprezes Procter & Gamble Artur Litarowicz ma podobne plany: zamierza wprowadzić do obiegu limitowaną serię szamponu Head and Shoulders w butelce w 20-proc. wyprodukowanej z plastiku wyłowionego z mórz i oceanów.

WK