[wppb-login]

W Polsce wyhodowano sztuczne mięso

Weronika Książek
Październik06/ 2019

W Warszawie w ciągu trzech tygodni wyhodowano komórkowo na liściach szpinaku… mięso kurczaka. Autorem eksperymentu jest Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.

Podczas warszawskiego festiwalu „Przemiany” pierwszy kawałek etycznego mięsa wyhodowany w Polsce został oficjalnie skonsumowany.

– W przyszłości, by wyżywić ludzkość, musimy poszukiwać nowatorskich metod żywienia – powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, który jako jeden z pierwszych spróbował osobliwego dania.


Wyhodowane przez szefa laboratorium biologicznego z „Kopernika” etyczne mięso bynajmniej nie smakuje jak skrzydełko z KFC. Pomysłodawca tak określił jego smak: „Konsystencją przypomina wodorosty, ma lekko słonawy posmak. Nie czuć w nim szpinaku, ale też nie smakuje jak kurczak. Jest to więc zupełnie nowy smak”.

– W przyszłości, by wyżywić ludzkość, musimy poszukiwać nowatorskich metod żywienia – dodał w rozmowie z portalem dzienniknaukowy.pl.

„Mięsne liście” powstałe w polskim laboratorium można było oglądać w CNK do 6 października w ramach Festiwalu „Przemiany”. Szczegółowy opis eksperymentu nadal jednak jest dostępny na stronie Centrum – tutaj: http://www.kopernik.org.pl/news/n/miesny-lisc-niezwykly-lunch-w-koperniku/

„Procedura pozwala wyizolować komórki satelitarne, potrzebne do wyhodowania komórek mięśniowych, a w efekcie – samego mięsa. Wyselekcjonowane włókna przenosi się do pożywki hodowlanej i kilkukrotnie „przepuszcza” przez strzykawkę, aby uległy defragmentacji. Dzięki temu od włókien odczepiają się komórki satelitarne (komórki macierzyste mięśni). Przenosi się je następnie do inkubatora (temp. 37°C, stężenie CO2 – 5%) i zostawia na 5 dni. Ważne jest, aby jednokrotnie podać czynnik wzrostu i utrzymywać komórki w niskim zagęszczeniu” – czytamy. Dla laika opis hodowania etycznego mięsa jest raczej słabo zrozumiały – ale liczy się efekt.

A Wy co myślicie o takich badaniach? Powinny być kontynuowane?


WK

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook