[wppb-login]

W Polsce wyhodowano sztuczne mięso

Weronika Książek
Październik06/ 2019

W Warszawie w ciągu trzech tygodni wyhodowano komórkowo na liściach szpinaku… mięso kurczaka. Autorem eksperymentu jest Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.

Podczas warszawskiego festiwalu „Przemiany” pierwszy kawałek etycznego mięsa wyhodowany w Polsce został oficjalnie skonsumowany.

– W przyszłości, by wyżywić ludzkość, musimy poszukiwać nowatorskich metod żywienia – powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, który jako jeden z pierwszych spróbował osobliwego dania.


Wyhodowane przez szefa laboratorium biologicznego z „Kopernika” etyczne mięso bynajmniej nie smakuje jak skrzydełko z KFC. Pomysłodawca tak określił jego smak: „Konsystencją przypomina wodorosty, ma lekko słonawy posmak. Nie czuć w nim szpinaku, ale też nie smakuje jak kurczak. Jest to więc zupełnie nowy smak”.

– W przyszłości, by wyżywić ludzkość, musimy poszukiwać nowatorskich metod żywienia – dodał w rozmowie z portalem dzienniknaukowy.pl.

„Mięsne liście” powstałe w polskim laboratorium można było oglądać w CNK do 6 października w ramach Festiwalu „Przemiany”. Szczegółowy opis eksperymentu nadal jednak jest dostępny na stronie Centrum – tutaj: http://www.kopernik.org.pl/news/n/miesny-lisc-niezwykly-lunch-w-koperniku/

„Procedura pozwala wyizolować komórki satelitarne, potrzebne do wyhodowania komórek mięśniowych, a w efekcie – samego mięsa. Wyselekcjonowane włókna przenosi się do pożywki hodowlanej i kilkukrotnie „przepuszcza” przez strzykawkę, aby uległy defragmentacji. Dzięki temu od włókien odczepiają się komórki satelitarne (komórki macierzyste mięśni). Przenosi się je następnie do inkubatora (temp. 37°C, stężenie CO2 – 5%) i zostawia na 5 dni. Ważne jest, aby jednokrotnie podać czynnik wzrostu i utrzymywać komórki w niskim zagęszczeniu” – czytamy. Dla laika opis hodowania etycznego mięsa jest raczej słabo zrozumiały – ale liczy się efekt.

A Wy co myślicie o takich badaniach? Powinny być kontynuowane?


WK

Komentarze

Featured
Weganizm coraz bardziej modny wśród sportowców Raport: Polacy chcą kupować ekożywność, nawet po wyższej cenie Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu TSUE: nie będzie można strzelać do wilków Pizza Hut rozważa wprowadzenie wegańskich opcji Przestaną produkować mięso, jeśli im zapłacimy 167 mld zł. Bardzo śmieszne

Weganizm coraz bardziej modny wśród sportowców

Jak donosi portal Sportowe Fakty, bezmięsna dieta wśród motocyklistów żużlowych staje się coraz bard…

czytaj więcej

Raport: Polacy chcą kupować ekożywność, nawet po wyższej cenie

Raport PKO BP, Fundacji IBRiS oraz Forum zrównoważonej Technologii z początku października pokazuje,…

czytaj więcej

Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu

Takie butelki producent najsłynniejszego gazowanego napoju świata chce wkrótce wprowadzić do powszec…

czytaj więcej

TSUE: nie będzie można strzelać do wilków

10 października w swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał Państwom Członkowskim o o…

czytaj więcej

Pizza Hut rozważa wprowadzenie wegańskich opcji

W rozmowie z CNN specjalista ds. sprzedaży w Pizza Hut, Artie Starrs, stwierdził, że wegańskie dodat…

czytaj więcej

Przestaną produkować mięso, jeśli im zapłacimy 167 mld zł. Bardzo śmieszne

Jak donosi Portal Spożywczy, 10 października przedstawiciele 11 organizacji związanych z branżą mięs…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar