Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Topinambur – jesienny jegomość

wrzesień 29 2019

Jego lekko słonecznikowy posmak zdobywa coraz więcej wielbicieli. Topinambur – warto dać mu szansę.

Topinambur, zwany też słonecznikiem bulwiastym, jest pyszną i bardzo zdrową (polecaną szczególnie cukrzykom) bulwą, z której wyrastają bardzo wysokie kwiaty, trochę podobne do małych słoneczników (bez ziaren). Jego uprawa jest nieskomplikowana, jednak trzeba uważać, ponieważ bardzo się rozrasta i może opanować cały ogródek. Najlepiej jest go wykopać jesienią lub zimą, gdy ziemia nie jest jeszcze bardzo zmarznięta.

Topinambur ma pyszny, słonecznikowy smak. Jest chrupiący i soczysty.

Carpaccio z topinamburu

Topinambur
Olej słonecznikowy
Ocet balsamiczny
Sól, pieprz

Topinambur myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w bardzo cienkie plasterki. Układamy je na talerzu. Mieszamy olej słonecznikowy z octem balsamicznym (w proporcji 1:1, jeśli mamy mało topinamburu to wystarczy odrobina sosu), polewamy powstałą mieszanką topinambur, posypujemy solą i świeżo mielonym pieprzem.
Chrupiemy od razu z przyjemnością.

Krem z topinamburu

500 g topinamburu
2 jabłka
1 cebula
3 łyżki oleju
Szczypta gałki muszkatołowej
2 nieduże ziemniaki
2–3 łyżki soku z cytryny
2 liście laurowe
3 kulki ziela angielskiego
Sól, pieprz

Topinambur i ziemniaki myjemy, obieramy i kroimy w mniejsze kawałki. Myjemy i obieramy jabłka. Cebulę obieramy, kroimy w dowolnej wielkości piórka. Rumienimy ją na oleju, pod koniec smażenia dodajemy liść laurowy i ziele angielskie oraz szczyptę soli.

Wrzucamy topinambur i ziemniaki do cebuli, chwilę smażymy. Dodajemy pokrojone jabłka (bez gniazd nasiennych), zalewamy wodą tak, by tylko przykryła warzywa. Gotujemy do ich całkowitej miękkości. Wyjmujemy z garnka liście laurowe i ziele angielskie, miksujemy warzywa na gładki krem. Przyprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem.

Zupę można podać z cienkimi plasterkami usmażonego topinamburu.

Topinambur cytrynowo-czosnkowy

500 g topinamburu
5 ząbków czosnku
1 cytryna
5 łyżek oleju
sól

Topinambur dobrze jest umyć, ale nie obierać. Kroimy go wzdłuż na ćwiartki (lub inne kawałki, bo topinambur może mieć różną wielkość i różne kształty. Wrzucamy do wrzątku na 1 min i odcedzamy na sitku.

Czosnek siekamy. Rozgrzewamy na patelni olej, wrzucamy topinambur, po chwili czosnek. Smażymy mieszając, aż topinambur się zrumieni. Ścieramy skórkę z cytryny i posypujemy nią topinambur w trakcie smażenia. Przyprawiamy do smaku solą. Można również skropić odrobiną soku z cytryny.

  • Tekst: Edyta Stępczyńska
  • Tekst ukazał się w numerze 10/2019 Magazynu Vege