Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Francja: zakaz niszczenia niesprzedanego towaru

wrzesień 29 2019

Francja jako pierwsze państwo na świecie wprowadziła zakaz niszczenia niszczenia niesprzedanej odzieży, kosmetyków i elektroniki. O pomyśle pierwszy raz media usłyszały w czerwcu. Teraz wprowadzono go w życie.

Zakaz obejmuje niepsrzedaną żywność, ale również odzież, sprzęt RTV i AGD, kosmetyki, zabawki i obuwie. Od teraz producenci lub dystrybutorzy będą je musieli oddać lub przetworzyć. Inaczej zapłacą 15 tysięcy euro kary.

Jak informuje „Rzeczpospolita” za „The Telegraph”, Francja wcześniej już zabroniła supermarketom wyrzucania niesprzedanej żywności i zmusiła je do przekazywania jedzenia instytucjom dobroczynnym.

Premier Francji Edouard Philippe doszedł do wniosku, że niedopuszczalna jest sytuacja, gdy w jego kraju wyrzuca się niesprzedane towary warte 650 mln euro. Dlatego wyszedł z inicjatywą wprowadzenia odpowiednich regulacji, by zabronić producentom i sieciom handlowym wyrzucania niesprzedanej odzieży, butów, kosmetyków, chemii oraz elektroniki. Jednocześnie zobowiązuje ich do przekazywania niesprzedanych towarów albo instytucjom dobroczynnym albo do recyclingu.

WK