[wppb-login]

Zastrzelił żubra. Twierdzi, że pomylił go z dzikiem

Weronika Książek
Wrzesień28/ 2019

W poniedziałek 23 września w miejscowości Bonin pod Łobzem, w obszarze łowieckim w Węgorzynie grzybiarz znalazł ciało żubra zastrzelonego z broni myśliwskiej. Sprawca wyciął fragmenty mięsa.

Zabitego żubra znalazł grzybiarz i zgłosił to w leśnictwie Łobez. Powiadomiono policję i Pogotowie Żubrowe Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Natomiast policja została powiadomiona dopiero dwa dni po całym zdarzeniu.

Ciało zastrzelonego żubra zostało okaleczone – wycięto z niego grube płaty mięsa. Maciej Tracz z ZTP powiedział, że musiał zrobić to profesjonalista, który znał się na rzeczy.

– Zrobiono to w bardzo specyficzny sposób, tnąc po grzbiecie – powiedział w rozmowie z Polsat News. – Trzeba dobrze znać budowę żubra, żeby móc to zrobić tak precyzyjnie – ocenił. Jak dodał, dziwi go, że policja została powiadomiona o sprawie dopiero dwa dni po znalezieniu zwłok zwierzęcia.

W czwartek 26 września zachodniopomorska policja ustaliła dane mężczyzny, który mógł stać za zabiciem zwierzęcia. Został już zatrzymany. Twierdził, że pomylił żubra… z dzikiem. Usłyszał zarzut pozyskania pozostającego pod ochroną gatunkową samca żubra nie posiadając do tego upoważnienia dzierżawcy obwodu łowieckiego, a następnie wszedł w posiadanie bezprawnie posiadanej tuszy, czyli spowodował zniszczenie w świecie zwierzęcym znacznych rozmiarów.

Z nieoficjalnych informacji Polsatnews.pl wynika, że to jeden z leśniczych. Nie są to jednak informacje potwierdzone przez śledczych.

Nadleśnictwo Łobez wydało komunikat, w którym potępiło sprawcę. Oto jego fragment:

„Nadleśnictwo niezwłocznie powiadomiło o tym fakcie Stowarzyszenie Dzika Zagroda – Żubry Zachodniopomorskie, które opiekuje się okolicznym stadem, od którego najprawdopodobniej odłączyło się zwierzę, a także Państwową Straż Łowiecką, Straż Leśną i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie. Czynności w sprawie prowadzi i udziela wszelkich informacji KPP w Łobzie. Jesteśmy zszokowani tym bezmyślnym aktem kłusownictwa. Zabicie żubra to nie tylko przestępstwo z art. 181 § 1 kodeksu karnego, ale przede wszystkim niepowetowana strata wyrządzona przyrodzie. Dzięki ogromnej pracy i wysiłkom hodowlanym leśników, przyrodników i wielu pasjonatów oraz nakładom finansowym Lasów Państwowych, mamy dziś w Polsce blisko 1900 tych wspaniałych zwierząt i ich populacja stale się powiększa – mimo że praktycznie wyginęły one w początku lat 20. Jest to jeden z nielicznych gatunków na świecie, których status na Czerwonej Liście IUCN poprawił się z zagrożonego (EN) na narażony (VU), ale wciąż o ich przyszłość trzeba bardzo dbać. Smuci nas utrata każdego żubra nawet z przyczyn naturalnych lub hodowlanych. Zabicia „króla polskich lasów” dla mięsa po prostu nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Nadleśnictwo Łobez potępia to barbarzyństwo i liczy na jak najszybsze ustalenie przez Policję sprawcy, który powinien ponieść wszelkie konsekwencje swojego czynu”.

WK

Komentarze

Featured
Weganizm coraz bardziej modny wśród sportowców Raport: Polacy chcą kupować ekożywność, nawet po wyższej cenie Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu TSUE: nie będzie można strzelać do wilków Pizza Hut rozważa wprowadzenie wegańskich opcji Przestaną produkować mięso, jeśli im zapłacimy 167 mld zł. Bardzo śmieszne

Weganizm coraz bardziej modny wśród sportowców

Jak donosi portal Sportowe Fakty, bezmięsna dieta wśród motocyklistów żużlowych staje się coraz bard…

czytaj więcej

Raport: Polacy chcą kupować ekożywność, nawet po wyższej cenie

Raport PKO BP, Fundacji IBRiS oraz Forum zrównoważonej Technologii z początku października pokazuje,…

czytaj więcej

Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu

Takie butelki producent najsłynniejszego gazowanego napoju świata chce wkrótce wprowadzić do powszec…

czytaj więcej

TSUE: nie będzie można strzelać do wilków

10 października w swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał Państwom Członkowskim o o…

czytaj więcej

Pizza Hut rozważa wprowadzenie wegańskich opcji

W rozmowie z CNN specjalista ds. sprzedaży w Pizza Hut, Artie Starrs, stwierdził, że wegańskie dodat…

czytaj więcej

Przestaną produkować mięso, jeśli im zapłacimy 167 mld zł. Bardzo śmieszne

Jak donosi Portal Spożywczy, 10 października przedstawiciele 11 organizacji związanych z branżą mięs…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar