[wppb-login]

Szwajcaria: jest 100 tys. podpisów za zakazem chowu przemysłowego

Weronika Książek
Wrzesień26/ 2019

Szwajcarski rząd będzie musiał wziąć pod uwagę obywatelską inicjatywę. Aktywistom działającą na rzecz praw zwierząt udało się zebrać 100 tys. podpisów przeciwników hodowli przemysłowych. To oznacza, że politycy będą musieli głosować w tej sprawie. Jest zatem szansa na całkowity zakaz.

A następne w kolejce do zmiany jest prawo zezwalające na sprzedaż produktów testowanych na zwierzętach. O sprawie pisze portal F5.

– Fakt, że mogliśmy tak szybko przedstawić tę inicjatywę rządowi, pokazuje, jak bardzo ludzie w Szwajcarii troszczą się o zwierzęta. Większość z nich jednak wciąż nie jest świadoma liczby osobników, które są hodowane w złych warunkach – powiedział mediom cytowany przez potal Silvano Lieger, dyrektor Sentience Politics, organizacji, która była pomysłodawcą inicjatywy. – Hodowla przemysłowa jest niedopuszczalna i powinniśmy wykorzystać moc demokracji bezpośredniej, aby uczynić ją nielegalną.

Ponad 50 proc. wszystkich prosiąt hodowanych i ponad 80 proc. kurcząt ginie, nie widząc nigdy światła dziennego. W przypadku kurcząt jest to często zaledwie 30 dni życia.

W ubiegłym roku Szwajcaria zakazała gotowania homarów oraz innych skorupiaków żywcem. Najnowsze dane zaś wskazują, że nawet 2,6 mln Szwajcarów (czyli około 30 procent) ograniczyło spożycie mięsa lub całkowicie wyeliminowało je ze swojej diety.

Inicjatorzy zbierania podpisów powoływali się na Program Ochrony Środowiska ONZ. Jest to ciało doradcze, które niedawno wydało oświadczenie o mięsie jako „najpilniejszym problemie świata”.
„Wykorzystanie zwierząt jako technologii produkcji żywności doprowadziło nas na skraj katastrofy. Poziom uwalnianych gazów cieplarnianych w rolnictwie zwierząt jest porównywalny do poziomu, który wytwarza samochód, ciężarówka, autobus, statek, samolot i rakieta razem wzięte. Musimy zacząć działać” – czytamy w dokumencie.

WK

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook