[wppb-login]

Sylwia Spurek wciąż walczy o wegan w PE

Weronika Książek
Wrzesień19/ 2019

Europosłanki Wiosny nie zraziła fala krytyki, która spadła na nią po tym, jak poruszyła temat braku w pełni roślinnych opcji w stołówce Parlamentu Europejskiego. Sylwia Spurek wraca do tematu i apeluje do Klausa Welle o  o poprawę sytuacji stołujących się w PE wegan i osób z alergiami.

Europosłanka tym razem umieściła na Facebooku zdjęcie pustej stołówkowej tacy – miało ono symbolizować brak wegańskich alternatyw pomimo unijnych deklaracji o wspieraniu ekologicznych inicjatyw i walki ze skutkami zmian klimatu. Sylwia Spurek nie zniechęciła się z powodu internetowej nagonki. Wyjaśniła swoje stanowisko rzeczowo i ze spokojem:

„Kiedy mówię o weganizmie, to mówię o zdrowiu ludzi, ochronie środowiska i walce o prawa zwierząt. Jak widzicie, moja taca jest pusta… Dlatego sprawdzam, jak Parlament Europejski przestrzega prawa, które tworzy, np. unijnego rozporządzenia 1169/2011. Pytam, jak PE dba o prawa wegan i weganek, alergików i alergiczek. Pytam i sprawdzam, bo uważam, że Parlament Europejski powinien być wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa, walkę ze skutkami klimatycznymi, troskę o realizację praw człowieka i praw zwierząt” – napisała.

Umieściła również w internecie swoje pismo do Sekretarza Generalnego Parlamentu Europejskiego Klausa Welle, w którym upomina się o prawa pracujących w unijnych instytucjach wegan oraz osób z alergiami:

„Zakłady żywienia zbiorowego w budynkach Parlamentu Europejskiego nie oferują prawie żadnych opcji żywieniowych wolnych od składników pochodzenia zwierzęcego” – alarmuje Spurek w piśmie. „W rzadkich sytuacjach, kiedy ma to miejsce, oferta ogranicza się do przystawek, niestanowiących pełnowartościowych posiłków. W efekcie, weganki i weganie pracujący w Parlamencie Europejskim, lub go odwiedzający, nie mogą najczęściej spożyć odżywczego posiłku podczas pracy czy wizyty, co trzeba uznać za naruszenie ich praw konsumenta” – czytamy w dokumencie, w którym europosłanka prosi o przesłanie jej stosownych dokumentów, które będą regulowały zasady polityki PE prowadzonej w tym zakresie.

WK

Komentarze

Featured
Weganizm coraz bardziej modny wśród sportowców Raport: Polacy chcą kupować ekożywność, nawet po wyższej cenie Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu TSUE: nie będzie można strzelać do wilków Pizza Hut rozważa wprowadzenie wegańskich opcji Przestaną produkować mięso, jeśli im zapłacimy 167 mld zł. Bardzo śmieszne

Weganizm coraz bardziej modny wśród sportowców

Jak donosi portal Sportowe Fakty, bezmięsna dieta wśród motocyklistów żużlowych staje się coraz bard…

czytaj więcej

Raport: Polacy chcą kupować ekożywność, nawet po wyższej cenie

Raport PKO BP, Fundacji IBRiS oraz Forum zrównoważonej Technologii z początku października pokazuje,…

czytaj więcej

Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu

Takie butelki producent najsłynniejszego gazowanego napoju świata chce wkrótce wprowadzić do powszec…

czytaj więcej

TSUE: nie będzie można strzelać do wilków

10 października w swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał Państwom Członkowskim o o…

czytaj więcej

Pizza Hut rozważa wprowadzenie wegańskich opcji

W rozmowie z CNN specjalista ds. sprzedaży w Pizza Hut, Artie Starrs, stwierdził, że wegańskie dodat…

czytaj więcej

Przestaną produkować mięso, jeśli im zapłacimy 167 mld zł. Bardzo śmieszne

Jak donosi Portal Spożywczy, 10 października przedstawiciele 11 organizacji związanych z branżą mięs…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar