Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Sylwia Spurek wciąż walczy o wegan w PE

wrzesień 19 2019

Europosłanki Wiosny nie zraziła fala krytyki, która spadła na nią po tym, jak poruszyła temat braku w pełni roślinnych opcji w stołówce Parlamentu Europejskiego. Sylwia Spurek wraca do tematu i apeluje do Klausa Welle o  o poprawę sytuacji stołujących się w PE wegan i osób z alergiami.

Europosłanka tym razem umieściła na Facebooku zdjęcie pustej stołówkowej tacy – miało ono symbolizować brak wegańskich alternatyw pomimo unijnych deklaracji o wspieraniu ekologicznych inicjatyw i walki ze skutkami zmian klimatu. Sylwia Spurek nie zniechęciła się z powodu internetowej nagonki. Wyjaśniła swoje stanowisko rzeczowo i ze spokojem:

„Kiedy mówię o weganizmie, to mówię o zdrowiu ludzi, ochronie środowiska i walce o prawa zwierząt. Jak widzicie, moja taca jest pusta… Dlatego sprawdzam, jak Parlament Europejski przestrzega prawa, które tworzy, np. unijnego rozporządzenia 1169/2011. Pytam, jak PE dba o prawa wegan i weganek, alergików i alergiczek. Pytam i sprawdzam, bo uważam, że Parlament Europejski powinien być wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa, walkę ze skutkami klimatycznymi, troskę o realizację praw człowieka i praw zwierząt” – napisała.

Umieściła również w internecie swoje pismo do Sekretarza Generalnego Parlamentu Europejskiego Klausa Welle, w którym upomina się o prawa pracujących w unijnych instytucjach wegan oraz osób z alergiami:

„Zakłady żywienia zbiorowego w budynkach Parlamentu Europejskiego nie oferują prawie żadnych opcji żywieniowych wolnych od składników pochodzenia zwierzęcego” – alarmuje Spurek w piśmie. „W rzadkich sytuacjach, kiedy ma to miejsce, oferta ogranicza się do przystawek, niestanowiących pełnowartościowych posiłków. W efekcie, weganki i weganie pracujący w Parlamencie Europejskim, lub go odwiedzający, nie mogą najczęściej spożyć odżywczego posiłku podczas pracy czy wizyty, co trzeba uznać za naruszenie ich praw konsumenta” – czytamy w dokumencie, w którym europosłanka prosi o przesłanie jej stosownych dokumentów, które będą regulowały zasady polityki PE prowadzonej w tym zakresie.

WK