[wppb-login]

Sylwia Spurek wciąż walczy o wegan w PE

Weronika Książek
Wrzesień19/ 2019

Europosłanki Wiosny nie zraziła fala krytyki, która spadła na nią po tym, jak poruszyła temat braku w pełni roślinnych opcji w stołówce Parlamentu Europejskiego. Sylwia Spurek wraca do tematu i apeluje do Klausa Welle o  o poprawę sytuacji stołujących się w PE wegan i osób z alergiami.

Europosłanka tym razem umieściła na Facebooku zdjęcie pustej stołówkowej tacy – miało ono symbolizować brak wegańskich alternatyw pomimo unijnych deklaracji o wspieraniu ekologicznych inicjatyw i walki ze skutkami zmian klimatu. Sylwia Spurek nie zniechęciła się z powodu internetowej nagonki. Wyjaśniła swoje stanowisko rzeczowo i ze spokojem:

„Kiedy mówię o weganizmie, to mówię o zdrowiu ludzi, ochronie środowiska i walce o prawa zwierząt. Jak widzicie, moja taca jest pusta… Dlatego sprawdzam, jak Parlament Europejski przestrzega prawa, które tworzy, np. unijnego rozporządzenia 1169/2011. Pytam, jak PE dba o prawa wegan i weganek, alergików i alergiczek. Pytam i sprawdzam, bo uważam, że Parlament Europejski powinien być wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa, walkę ze skutkami klimatycznymi, troskę o realizację praw człowieka i praw zwierząt” – napisała.

Umieściła również w internecie swoje pismo do Sekretarza Generalnego Parlamentu Europejskiego Klausa Welle, w którym upomina się o prawa pracujących w unijnych instytucjach wegan oraz osób z alergiami:

„Zakłady żywienia zbiorowego w budynkach Parlamentu Europejskiego nie oferują prawie żadnych opcji żywieniowych wolnych od składników pochodzenia zwierzęcego” – alarmuje Spurek w piśmie. „W rzadkich sytuacjach, kiedy ma to miejsce, oferta ogranicza się do przystawek, niestanowiących pełnowartościowych posiłków. W efekcie, weganki i weganie pracujący w Parlamencie Europejskim, lub go odwiedzający, nie mogą najczęściej spożyć odżywczego posiłku podczas pracy czy wizyty, co trzeba uznać za naruszenie ich praw konsumenta” – czytamy w dokumencie, w którym europosłanka prosi o przesłanie jej stosownych dokumentów, które będą regulowały zasady polityki PE prowadzonej w tym zakresie.

WK

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook