[wppb-login]

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej” z 1,5 mln podpisów

Weronika Książek
Wrzesień15/ 2019

Jej celem jest zakończenie stosowania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. Inicjatorem akcji w naszym kraju jest Compassion Polska. Inicjatywę poparło około 80 tys. osób.

Właśnie zakończyło się zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Przez rok ponad 1,5 miliona obywateli UE podpisało się pod projektem zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. To świetna wiadomość, bo taki wynik może zobligować Komisję Europejską do wdrożenia działań na rzecz poprawy ich losu.

Na terenie całej Europy w klatkach hoduje się obecnie ponad 300 milionów świń, kur, królików, kaczek, przepiórek i cieląt.

– Jesteśmy niezmiernie dumni z tego wspólnego zwycięstwa. Niewiele europejskich inicjatyw obywatelskich osiąga wymagany próg miliona podpisów. Zebranie ponad 1,5 mln podpisów oznacza, że Komisja Europejska nie może zignorować tego, jak wielkie znaczenie dla obywateli i obywatelek UE ma dobrostan zwierząt hodowlanych – powiedziała mediom Małgorzata Szadkowska, prezes CP w rozmowie z Onetem. – W Polsce zebrane podpisy przekażemy do Ministerstwa Cyfryzacji. Następnie, jak już poznamy ostateczną liczbę podpisów pod naszym projektem, przekażemy całość do Komisji Europejskiej. Największe nadzieje mielibyśmy oczywiście na wprowadzenie całkowitego zakazu chowu klatkowego w całej Unii. Szanse na to nie są niestety duże, bo i nasze postulaty są obszerne. Liczymy jednak, że uda się spełnić choć część z nich lub doprowadzić do podniesienia swego rodzaju poprzeczki w ustawodawstwie dotyczącym dobrostanu zwierząt.


WK

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook