[wppb-login]

Zła zmiana dla rezerwatów przyrody: szykuje się wysyp narciarzy

Weronika Książek
Wrzesień14/ 2019

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na chronioną przyrodę. Pozwoli ono na realizację wielkich inwestycji narciarskich na terenie parków narodowych i rezerwatów bez konieczności przedstawienia analizy oddziaływania na środowisko.

Będzie można między innymi budować narciarskie wyciągi o wielkości do 5 hektarów. Niepotrzebna będzie przy ich planowaniu ocena oddziaływania na środowisko. Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot ostrzega: to jest działanie na rzecz biznesu kosztem przyrody!

Pracownia zachęca do poparcia zmiany rozporządzenia:
– To niebezpieczne uregulowanie wprowadzone pod dyktando narciarskiego lobby. Obawiam się, że po zmianie przepisów dojdzie do wysypu inwestycji narciarskich w górach. Inwestorzy będą budować je etapami, tak by zmieścić się w dozwolonych 5 ha. Dzięki temu będą mogli osiągnąć wszystko to, co obecnie było niemożliwe – powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Sylwia Szczutkowska z PnRWI. Według niej ucierpią wilki, rysie, niedźwiedzie, inne zwierzęta zamieszkujące górskie tereny.

Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, zrzeszające inwestorów, walczyło o zmianę przepisów już dziesięć lat. Tłumaczy się, że według polskiego prawa można na terenie rezerwatu postawić np. centrum handlowe i basen – i nie potrzeba do tego wydania decyzji środowiskowej, a zatem tak samo powinno być w przypadku budowy trasy narciarskiej. I tu oczywiście ma rację: przepisy powinny być takie same dla wszystkich – ale po to,aby w równym stopniu chronić środowisko naturalne, nie zaś stawiać na pierwszym miejscu zyski inwestorów.
Rozporządzenie – trzeba przyznać – ma też swoje dobre strony. Wprowadza bowiem nieco obostrzeń do przegłosowanej ustawy „lex inwestor”, pozwalającej na budowę np. fermy futerkowej w odległości 100 metrów od zabudowań.

Jak podaje „Rz”, nowe rozporządzenie przewiduje, że ocena oddziaływania na środowisko będzie potrzebna w mniejszej hodowli (42 tys. sztuk), niż wcześniej (84 tys.). A jeśli inwestycja będzie umieszczona w odległości mniejszej niż 210 m od terenów zabudowanych, próg dopuszczalnej hodowli zostanie obniżony z 16 tys. do 8 tys. sztuk. Inwestorzy nie będą zatem zupełnie poza kontrolą. Lobby rolnicze już zapisy rozporządzenia dotyczące przemysłu futrzarskiego zgodnie oprotestowało.

WK

Komentarze

Featured
Weganizm coraz bardziej modny wśród sportowców Raport: Polacy chcą kupować ekożywność, nawet po wyższej cenie Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu TSUE: nie będzie można strzelać do wilków Pizza Hut rozważa wprowadzenie wegańskich opcji Przestaną produkować mięso, jeśli im zapłacimy 167 mld zł. Bardzo śmieszne

Weganizm coraz bardziej modny wśród sportowców

Jak donosi portal Sportowe Fakty, bezmięsna dieta wśród motocyklistów żużlowych staje się coraz bard…

czytaj więcej

Raport: Polacy chcą kupować ekożywność, nawet po wyższej cenie

Raport PKO BP, Fundacji IBRiS oraz Forum zrównoważonej Technologii z początku października pokazuje,…

czytaj więcej

Coca-Cola i jej butelka z plastiku wyłowionego z oceanu

Takie butelki producent najsłynniejszego gazowanego napoju świata chce wkrótce wprowadzić do powszec…

czytaj więcej

TSUE: nie będzie można strzelać do wilków

10 października w swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał Państwom Członkowskim o o…

czytaj więcej

Pizza Hut rozważa wprowadzenie wegańskich opcji

W rozmowie z CNN specjalista ds. sprzedaży w Pizza Hut, Artie Starrs, stwierdził, że wegańskie dodat…

czytaj więcej

Przestaną produkować mięso, jeśli im zapłacimy 167 mld zł. Bardzo śmieszne

Jak donosi Portal Spożywczy, 10 października przedstawiciele 11 organizacji związanych z branżą mięs…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar