[wppb-login]

Kalifornia zakazała odłowu zwierząt na futra

Weronika Książek
Wrzesień08/ 2019

Jako pierwszy z amerykańskich stanów, Kalifornia uznała za „okrutną i niepotrzebną” praktykę zastawiania pułapek i odławiania na futra dzikich zwierząt takich jak norki, lisy, kojoty, bobry i borsuki.

Gubernator Gavin Newsom wydał specjalne zarządzenie w celu zwiększenia ochrony dziedzictwa przyrodniczego Kalifornii, które zakazuje odłowu wymienionych zwierząt na futra – najczęściej na eksport, na rynki zewnętrzne.

„Przemysł” pułapkowy – jak stwierdziły władze federalne – jest zresztą nie tylko okrutny, ale również mało dochodowy. Wpływy z licencji na pułapki, wpadające do stanowej kasy, są niewielkie, a przemysł futrzarski wyrządza więcej szkód lokalnemu ekosystemowi niż przynosi zysków.

Już wcześniej największe kalifornijskie miasta zaczęły wygaszać handel futrami. W Hollywood, Berkeley, czy San Francisco zniknęły one ze sklepowych wystaw. W Los Angeles sklepy, które w swoim asortymencie mają jeszcze produkty z naturalnego futra – torebki, płaszcze czy kurtki – mają czas na ich sprzedanie do 2020 roku

Nowe prawo wprawdzie dalej pozwala na odławianie gryzoni w celu zapobiegania szkodom, które wyrządzają rolnikom, jednak koszt pułapek ma wzrosnąć, aby i tę praktykę z czasem wyeliminować.
W styczniu 2019 w Kalifornii wprowadzono inną dobrą zmianę dla zwierząt: ograniczenie w sklepach handlu zwierzętami rasowymi z hodowli. Kalifornia stała się pierwszym stanem w USA, w którym zakazano sklepom zoologicznym sprzedaży psów, kotów i królików pochodzących z innych miejsc niż schroniska lub uratowanych przez wolontariuszy. Ustawa wymierzona jest m.in. w działalność pseudohodowli, czyli tzw. fabryk szczeniąt i kociąt, w których zwierzęta są masowo rozmnażane i przetrzymywane w niewłaściwych warunkach. „Fabryki zwierząt” to problem, z którym walczą od lat całe USA. Zakaz ich działalności w zakresie innym niż oferowanie zwierząt do adopcji wprowadziło 9 miast w Georgii, rozważa go także Waszyngton, New Jersey i Nowy Jork.

WK

Komentarze

Featured
Chelsea Londyn otwiera wegański bar dla kibiców Arabia Saudyjska: trwają prace nad etycznym mlekiem Wiosłonos chiński. Powiedz mu „do widzenia” Robert Downey Jr. został weganinem Heura – poznajcie etyczne, wegańskie mięso z Barcelony Anglia: cyrki już bez dzikich zwierząt

Chelsea Londyn otwiera wegański bar dla kibiców

Klub z Londynu jako pierwszy spośród graczy Premier League zadbał o wegan: otwiera bar, w którym moż…

czytaj więcej

Arabia Saudyjska: trwają prace nad etycznym mlekiem

Książę Khaled, jeden z członków rodziny królewskiej panującej w Arabii Saudyjskiej, znany z wegański…

czytaj więcej

Wiosłonos chiński. Powiedz mu „do widzenia”

To największa słodkowodna ryba Chin. Niestety, według najnowszych publikacji naukowych można uznać j…

czytaj więcej

Robert Downey Jr. został weganinem

Robert Downey Jr. przechodzi na weganizm! Jak zażartował w wywiadzie „dla strączków i kasy”.

Akto…

czytaj więcej

Heura – poznajcie etyczne, wegańskie mięso z Barcelony

Hiszpański rząd zdecydował się, aby poprzeć wegański startup „Foods for Tommorrow” poprzez program N…

czytaj więcej

Anglia: cyrki już bez dzikich zwierząt

19 stycznia weszła w życie zmiana prawa przegłosowana pod koniec lipca ubiegłego roku. Cyrki występu…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar