[wppb-login]

Kalifornia zakazała odłowu zwierząt na futra

Weronika Książek
Wrzesień08/ 2019

Jako pierwszy z amerykańskich stanów, Kalifornia uznała za „okrutną i niepotrzebną” praktykę zastawiania pułapek i odławiania na futra dzikich zwierząt takich jak norki, lisy, kojoty, bobry i borsuki.

Gubernator Gavin Newsom wydał specjalne zarządzenie w celu zwiększenia ochrony dziedzictwa przyrodniczego Kalifornii, które zakazuje odłowu wymienionych zwierząt na futra – najczęściej na eksport, na rynki zewnętrzne.

„Przemysł” pułapkowy – jak stwierdziły władze federalne – jest zresztą nie tylko okrutny, ale również mało dochodowy. Wpływy z licencji na pułapki, wpadające do stanowej kasy, są niewielkie, a przemysł futrzarski wyrządza więcej szkód lokalnemu ekosystemowi niż przynosi zysków.

Już wcześniej największe kalifornijskie miasta zaczęły wygaszać handel futrami. W Hollywood, Berkeley, czy San Francisco zniknęły one ze sklepowych wystaw. W Los Angeles sklepy, które w swoim asortymencie mają jeszcze produkty z naturalnego futra – torebki, płaszcze czy kurtki – mają czas na ich sprzedanie do 2020 roku

Nowe prawo wprawdzie dalej pozwala na odławianie gryzoni w celu zapobiegania szkodom, które wyrządzają rolnikom, jednak koszt pułapek ma wzrosnąć, aby i tę praktykę z czasem wyeliminować.
W styczniu 2019 w Kalifornii wprowadzono inną dobrą zmianę dla zwierząt: ograniczenie w sklepach handlu zwierzętami rasowymi z hodowli. Kalifornia stała się pierwszym stanem w USA, w którym zakazano sklepom zoologicznym sprzedaży psów, kotów i królików pochodzących z innych miejsc niż schroniska lub uratowanych przez wolontariuszy. Ustawa wymierzona jest m.in. w działalność pseudohodowli, czyli tzw. fabryk szczeniąt i kociąt, w których zwierzęta są masowo rozmnażane i przetrzymywane w niewłaściwych warunkach. „Fabryki zwierząt” to problem, z którym walczą od lat całe USA. Zakaz ich działalności w zakresie innym niż oferowanie zwierząt do adopcji wprowadziło 9 miast w Georgii, rozważa go także Waszyngton, New Jersey i Nowy Jork.

WK

Komentarze

Featured
Sylwia Spurek wciąż walczy o wegan w PE IKEA podwyższa cenę zwykłego hot-doga. Wege opcja nadal za 2 zł EgzooVet dla "Vege": małpka w domu? Serio?! Pierwszy wegański fundusz inwestycyjny debiutuje na Wall Street Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej" z 1,5 mln podpisów Zła zmiana dla rezerwatów przyrody: szykuje się wysyp narciarzy

Sylwia Spurek wciąż walczy o wegan w PE

Europosłanki Wiosny nie zraziła fala krytyki, która spadła na nią po tym, jak poruszyła temat braku …

czytaj więcej

IKEA podwyższa cenę zwykłego hot-doga. Wege opcja nadal za 2 zł

IKEA wprowadziła zmiany, które, jak zapewnia, podyktował rynek, jednak mogą one mieć wpływ na popula…

czytaj więcej

EgzooVet dla "Vege": małpka w domu? Serio?!

W programie „Dzień dobry TVN” gościem Filipa Chajzera byli opiekunowie dwóch kapucynek, trzymanych w…

czytaj więcej

Pierwszy wegański fundusz inwestycyjny debiutuje na Wall Street

Na nowojorskiej giełdzie wystartował pierwszy wegański fundusz inwestycyjny typu EFT, US Vegan Clima…

czytaj więcej

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej" z 1,5 mln podpisów

Jej celem jest zakończenie stosowania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. Inicjator…

czytaj więcej

Zła zmiana dla rezerwatów przyrody: szykuje się wysyp narciarzy

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na chro…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar