Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Obława na ptaki rozpoczęta. Zginie ich ponad 100 tys.

sierpień 17 2019

15 sierpnia zaczął się sezon polowań na ptaki. Dla „pechowej trzynastki” ptaków, które znajdują się na liście gatunków łownych, to czas krwawej rzezi. Przyrodnicy zapowiadają, że złożą do Ministerstwa Środowiska wniosek o zawieszenie polowań. Zabijania dla sportu nie można usprawiedliwiać „tradycją”.

– W dobie masowego zaniku siedlisk, kryzysu klimatycznego i wielkiego wymierania gatunków nie można znaleźć usprawiedliwienia dla zabijania dzikich ptaków – powiedział w ostatni piątek w rozmowie z PAP Tomasz Zdrojewski z koalicji „Niech Żyją”. – Polowania na ptaki są wręcz rażąco niesprawiedliwym przywilejem myśliwych, uprawianym w znacznej mierze dla zaspokojenia osobistego, prywatnego hobby, kosztem reszty społeczeństwa i przede wszystkim dzikiej przyrody. Mówimy o trzynastu gatunkach dzikich ptaków, w tym większości gatunków związanych ze środowiskiem wodno-błotnym – głównie o gęsiach i kaczkach. To są trzy gatunki gęsi: gęś gęgawa, białoczelna i zbożowa, cztery gatunki kaczek: głowienka, czernica, cyraneczka i krzyżówka. Oprócz tego łyska, bażant, kuropatwa, słomka i gołąb grzywacz, na które myśliwi mogą w Polsce polować.

Żeby było jeszcze bardziej absurdalnie, liczebność ptaków łownych spada – np. populacja kaczki głowienki w ciągu ostatnich 30 lat zmalała o 75 proc., a gatunek znalazł się na czerwonej liście gatunków zagrożonych IUCN. w lipcu polski komitet IUCN opublikował krytyczną opinię o polowaniach na głowienki, czernice, cyraneczki i łyski. Będzie kolejny wniosek do ministerstwa.

Również według profesora Andrzeja Elżanowskiego polowania na ptaki “nie mają nawet pozornie racjonalnego wytłumaczenia, które myśliwi przytaczają polując na ssaki”. – Ani nie są one inwazyjne, ani nie są drapieżnikami, ani nie wymagają kontroli liczebności populacji – twierdzi etyk. I zwraca uwagę, że zabitych ptaków w każdym sezonie jest więcej niż podają oficjalne statystyki, ponieważ strzelanie ze śrutu z odległości nie jest precyzyjne, wiele rannych zwierząt umiera więc w męczarniach.

W sezonie łowieckim 2017/2018 w całym kraju odstrzelono blisko 180 tysięcy ptaków.

Tutaj możesz dorzucić się do zbiórki i pomóc ratować ptaki. One też chcą żyć!

WK