[wppb-login]

W Aleksandrowie Łódzkim zaczipowane zostaną wszystkie psy

Weronika Książek
sierpień16/ 2019

Bez wyjątku. To niestety pokłosie tragicznego wydarzenia, które kilka dni temu nagłośniły media. Jeden z mieszkańców otruł cztery szczeniaki. Samorząd chce czipować wszystkie czworonogi, aby taka sytuacja już się nie powtórzyła.

Jeden z otrutych piesków nie przeżył, reszta znajduje się pod opieką schroniska Psiakowo. Szczeniak, który czuł się najlepiej, zaprowadził ludzi do swoich cierpiących sióstr. Policja zdołała odnaleźć właściciela, który został przesłuchany, odebrano mu także pozostałe zwierzęta znajdujące się pod jego opieką.

Władze gminy konsultują się z prawnikami, w jaki sposób najskuteczniej i najszybciej wprowadzić obowiązek czipowania psów. Rozważane są różne możliwości, między innymi specjalny podatek dla mieszkańców, którzy odmówią. Dla reszty dostępne są przywileje – np. „Karta Przyjaciela Zwierząt”, zapewniająca różne zniżki.

Gmina od dawna troszczy się o zwierzęta, praktycznie wyeliminowała ich bezdomność, zapewnia bezpłatną sterylizację i szczepienie na wściekliznę.

– Dodatkowo mamy program dla psów seniorów. Każdy adoptowany powyżej dziesiątego roku życia ma dożywotnio zapewnioną opiekę weterynaryjną i karmę – powiedział „Wyborczej” burmistrz Jacek Lipiński. Teraz obowiązkowe ma stać się czipowanie, aby w podobnej sytuacji można było szybko zareagować, a zwierzęta dzięki temu będą monitorowane i bezpieczniejsze.

– W Aleksandrowie nie ma bezdomnych psów i kotów! Zaczipowanych jest około 90 procent zwierząt – mówi burmistrz.- Ale, jak pokazał ostatni dramatyczny przykład – musimy jeszcze bardziej się postarać, żeby zapewnić psom bezpieczeństwo. Te otrute zwierzaki nie były zaczipowane. Ich właściciel tłumaczył się niewiedzą, brakiem świadomości. Ale nie oszukujmy się – obowiązek humanitarnego traktowania zwierząt to nie jest wiedza tajemna.

Polska policja, prokuratura i sądy na coraz częściej sięgają po surowe kary dla oprawców zwierząt.

WK

Featured
Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit? Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit?

Promocja Veganuary, w której wziął udział portal Pyszne, zapraszając rapera Peję, wywołała kontrower…

czytaj więcej

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej
Facebook