[wppb-login]

Kontakt z psem lub kotem niweluje stres. Są dowody

Weronika Książek
sierpień14/ 2019

Naukowcy z Washington State University przeprowadzili badanie poziomu kortyzolu u studentów podczas sesji. Okazało się, że nawet chwila zabawy z pupilem może mieć na organizm zbawienny wpływ.

– Już zaledwie 10 minut może mieć znaczący wpływ – powiedziała mediom Patricia Pendry z Washington State University. – Uczestnicy naszego badania, którzy mieli kontakt z kotami i psami, mieli znaczące zmniejszenie stężenia kortyzolu, głównego hormonu stresu.

Wyniki badania Patricii Pendry oraz z Jaymiego Vandagriffa piśmie „AERA Open”, wydawanym przez American Educational Research Association. Polegało ono na tym, że 249 zestresowanych uczestników podzielono na 4 grupy. Pierwsza mogła w rzeczywistych, nie laboratoryjnych warunkach – pobawić się z psem lub kotem. Druga grupa obserwowała pierwszą, trzecia oglądała slajdy z ludźmi bawiącymi się ze zwierzętami. Czwarta grupa dostała jedynie obietnicę możliwości zabawy – jak się na koniec okazało – niespełnioną. Podczas czasu oczekiwania odebrano im książki, telefony i tablety. Następnie od każdej z grup pobrano próbki śliny, a potem pobrano je jeszcze trzy razy w ciągu doby.

Okazało się, że spadek hormonu stresu był większy u pierwszej grupy. Wyniki analiz próbek wskazały, że osoby, które bawiły się ze zwierzętami, wykazywały znacznie mniej kortyzolu w ślinie, zwłaszcza w próbkach pobranych tuż po zabawie. U trzech pozostałych grup uczestników również nastąpił spadek (wpłynęła na niego sama myśl o kontakcie ze zwierzętami), tylko znacznie mniejszy.
Zatem jeśli zjadają cię nerwy – po prostu przytul psa, albo pogłaszcz kota!

Wcześniejsze, podobne analizy badaczy z University of Michigan, które ukazały się w kwietniu tego roku wskazują, że innym dobrym sposobem na redukcję stresu jest również kontakt z naturą.

WK

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook