Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Uratuj jedzenie przed wyrzuceniem dzięki nowej apce

sierpień 05 2019

Znana już w innych krajach duńska aplikacja Too Good To Go przywędrowała do Warszawy. To prawdziwa rewolucja w oszczędzaniu jedzenia: za pomocą jednego kliknięcia będzie można pozyskać niesprzedane produkty z wybranych marketów, piekarni i restauracji w bardzo atrakcyjnych cenach.

Jak czytamy w informacji prasowej, paczki z niesprzedanym jedzeniem zamawiać można z tych miejsc: Bibenda, Regina, MOD, Vege Miasto, KRAM, Evergreen, Superiore, Kaliska 20, Komu Komu, delikatesy Lafuente, Le Diplomate, Warszawski Lukier, Pochlebnie, Kuki – Wygadane Ciastka, Deseo, Stor Tamka 33, Mojo Picon, Art Sushi, Madame Szpakoska, Gemba, Chono Lulu Bistro & Bar, Bliżej – Klubokawiarnia, Pan Sushi, Dziki Lasczy soki Natura Cold Press, La Fit, Restauracja J, 77 Sushi.
Ponadto Too Good To Go planuje rozpoczęcie współpracy z hotelami Novotel Warszawa Airport czy innymi hotelami marek grupy Accor i Orbis w Polsce, jak również z polską siecią kawiarni Etno Cafe.

Twórcy apki twierdzą zgodnie: Polacy wyrzucają 9 milionów ton jedzenia rocznie, czyli 236 kg na osobę. Nie ma więc lepszego momentu na wejście aplikacji do Polski. Zwłaszcza, że Senat przed kilkoma dniami przyjął ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (na sklepy o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych, w których przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów, ustawa nakłada obowiązek zawarcia z organizacją pozarządową umowy nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne). Powoli tworzy się więc „klimat” na racjonalne zarządzanie zasobami jedzenia.

Too Good To Go działa w 12 krajach i ma ponad 11 milionów klientów (to ponad 16 milionów uratowanych posiłków, co ograniczyło emisję o ponad 41 tys. ton CO2). Polska jest kolejnym po Włoszech rynkiem, gdzie Too Good To Go rozpoczyna działalność w 2019.

– Naszą misją jest stworzenie świata, w którym nie wyrzuca się jedzenia. Ze wszystkich sposobów na niszczenie środowiska – wyrzucanie jedzenia chyba jest tym najgłupszym. W końcu, dlaczego pyszne i świeże jedzenie musi wylądować w koszu? Wierzymy, że rozwiązanie problemu marnowania jedzenia jest w zasięgu ręki. Nawet drobne działania mogą przynieść wielkie rezultaty, szczególnie jak pojawiają się takie narzędzia do walki z marnowaniem, jak Too Good To Go – powiedział Kuba Walasek, Country Manager Too Good To Go w Polsce.

WK, KM