Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Japonia zezwala na hodowlę hybryd ludzi-zwierząt. Dla narządów

sierpień 02 2019

Brzmi jak science fiction, ale to prawda. Władze Japonii wydały zezwolenie na przeprowadzanie kontrowersyjnych eksperymentów z udziałem hybrydowych zarodków zwierzęco-ludzkich.

Chodzi o sztuczne hodowanie ludzkich narządów – sposobem na to ma być wszczepienie ich do rozwijających się embrionów zwierząt. Pierwsze wielkie plany Japończyków w tym zakresie powiodły się już w 2017: udało się wyhodowanie trzustki u szczurów i myszy – właśnie z ludzkich komórek. Zajmował się tym zespół biologa Hiromitsu Nakauchiego z Uniwersytetu Tokijskiego we współpracy z Uniwersytetem Stanforda. Po wszczepieniu wyhodowanej trzustki do ciała myszy chorej na cukrzycę okazało się, że dała radę zwalczyć chorobę.

Następne eksperymenty planowane są na owcach i świniach (które uznano za idealnego dawcę narządów dla człowieka. Następna w planach jest więc ludzka wątroba). Na czym dokładnie polega cały proces?

W zwierzęcy zarodek zostają wstrzyknięte ludzkie tzw. indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste, z których może potem wykształcać się każdy rodzaj tkanki. Zwierzęcy zarodek ma być tak sterowany, aby z wszczepionych ludzkich komórek macierzystych wytworzył się brakujący organizmowi narząd.

Do tej pory, naukowcy w Japonii byli zobowiązani do niszczenia najpóźniej po 14 dniach rozwoju zwierzęcych embrionów, w które wszczepiono ludzkie komórki macierzyste. Obecnie natomiast zezwolono na, by ciążę z takimi zarodkami donosić i by na świat przyszły zmodyfikowane organizmy.

Ustalono, że przy eksperymencie nie wolno będzie przekroczyć pewnych granic: jeśli naukowcy ustalą, że wszczepione ludzkie komórki w jakiś sposób wpłyną na świadomość zwierząt albo pojawi się wręcz możliwość rozwinięcia u zwierząt ludzkiego mózgu, eksperyment zostanie przerwany. Jednak Hiromitsu Nakauchi deklaruje, że zamierza docelowo zająć się hodowlą ludzkich narządów do transplantacji.

Donoszenie takiej hybrydowej ciąży jest zakazane w wieli krajach, w tym m.in. w USA i Niemczech. Niemiecki ekspert SPD (partii socjaldemokratycznej) ds. zdrowia Karl Lauterbach zaznaczył, że „tego rodzaju eksperymenty byłyby przekroczeniem przez ludzi granicy, której nie wolno przekraczać”. Nieetyczne środki prowadzące do etycznego celu..?

WK