[wppb-login]

Warszawski radny: chcemy 1 dnia wege w tygodniu w szkołach

Weronika Książek
Lipiec31/ 2019

Stołeczny radny KO napisał do prezydenta Warszawy interpelację, w której postulował jeden bezmięsny dzień w tygodniu w stołówkach warszawskich szkół. Projekt spotkał się ze sporą krytyką konserwatywnych kolegów.

– To pomysł rodziców warszawskich uczniów. Zgłaszali się do mnie ze skargami, że ich dzieci, które nie jedzą mięsa, nie mają nic do wyboru w szkolnej stołówce. Domyślny obiad to kotlet i ziemniaki, a jak ktoś nie je mięsa, radzi mu się, by zjadł same ziemniaki. To nie jest zbilansowany, zdrowy posiłek, zwłaszcza dla dzieci. Stąd moja interpelacja w sprawie wegednia – powiedział mediom Marek Szolc. – Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest równie wartościowa, a jednocześnie o wiele zdrowsza niż ta zawierająca duże ilości czerwonego mięsa.

Sam inicjator wegetariańskiego dnia w szkołach niestety nie odżywia się wegetariańsko, ale zadeklarował, że od dłuższego czasu znacznie ograniczył spożycie mięsa w swojej diecie, mając na względzie realia przemysłowych hodowli, w których cierpią zwierzęta.

– Ideałem byłoby, gdyby każdego dnia tygodnia szkolna stołówka oferowała posiłek mięsny i bezmięsny. Rzeczywistość jest obecnie taka, że wyboru przez 5 dni w tygodniu pozbawieni są mali wegetarianie. Dlatego proponuję jeden wegedzień w tygodniu, na początek w ramach pilotażu w kilku szkołach, żeby zobaczyć, jak to się sprawdzi. Jeśli okaże się, że pomysł cieszy się powodzeniem i jest neutralny dla budżetu, warto będzie go rozszerzyć na inne placówki – mówi radny. Na zarzuty kolegów, że „bezmięsnym” dniem według katolickiej tradycji jest piątek, odpowiada: „Ryba jest zwierzęciem, nie rośliną. To znaczy, że ta tradycja zakłada jedzenie w piątek mięsa, więc argument jest zupełnie nietrafiony”.

Podoba Wam się pomysł radnego Szolca?

WK

Featured
Badanie rynku: Polacy się weganizują! Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum" Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium] Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Badanie rynku: Polacy się weganizują!

Podczas pandemii koronawirusa 40 proc. Polaków zmieniło swoje zwyczaje żywieniowe, w ramach tej grup…

czytaj więcej

Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum"

Kilka niemieckich landów w ostatnich tygodniach zakazało długotrwałego transportu zwierząt do krajów…

czytaj więcej

Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium]

Jest szansa, że już niedługo kosmetyki sprzedawane w Chinach będą mogły zachować status cruelty-free…

czytaj więcej

Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów

Wartość nielegalnego handlu, przemytu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin jest szacowna na ok. 2…

czytaj więcej

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej
Facebook