[wppb-login]

Dramat producentów wołowiny: „ceny mięsa spadają przez wegetarian!”

Weronika Książek
Lipiec19/ 2019

Producenci wołowiny stwierdzili, że nie wychodzą na swoje z powodu szalejącego wegetariańskiego lobby i chcą, by Ministerstwo Rolnictwa podjęło interwencyjny skup mięsa.

– Za zmniejszony popyt na wołowinę odpowiada spadek jej spożycia w UE. Jest to moda na wegetarianizm, gdyż coraz więcej osób deklaruje, że nie je mięsa, a dużą rolę w tych „modnych trendach” odgrywają organizacje ekologiczne, które wskazują, że produkcja zwierząt niszczy środowisko i należy ją zmniejszać – powiedział PAP pokrzywdzony przez wegetarian przedsiębiorca, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki.

Polska jest, a właściwie była (przed rozpoczęciem ofensywy wegetarian i ekologów) jednym z największych eksporterów wołowiny do UE (na eksport szło około 80 proc.). Ceny mięsa w ciągu roku spadły o około 15 procent. Obecnie ceny ukształtowały się na poziomie z 2013 roku. Jak podaje portal Bezprawnik, przyczyn takiego stanu rzeczy jest całkiem sporo – to między innymi zamknięcie rynku tureckiego, czy umowy Unii Europejskiej z południowoamerykańskimi producentami wołowiny (kryzys w branży mięsnej trwa na całym kontynencie).

Zmieniające się gusta kulinarne Europejczyków oczywiście również mają tu znaczenie – co cieszy, choć oczywiście nie jest tak, jak twierdzi prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Weganie i wegetarianie nie znają (niestety) magicznego sposobu na wyeliminowanie mięsa ze światowego rynku w ciągu sześciu miesięcy. Bo taką mniej więcej wersję wydarzeń serwuje nam Jacek Zarzecki. Jeszcze pół roku temu bowiem chwalił się podczas prac sejmowej komisji rolnictwa: „Sam jestem hodowcą, mam 70 krów mamek limousine i widzę wzrost tej opłacalności produkcji”.

Dziś jednak płacze gorzkimi łzami w imieniu swojej organizacji: „Oczekujemy od Ministerstwa Rolnictwa wypracowania form pomocowych dla producentów bydła mięsnego”!
Mamy podpowiedź, co jeszcze mogło przyczynić się do spadku cen wołowiny: to lobby producentów pietruszki!

WK

Featured
Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge!

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej
Facebook