Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Prokuratura zbada sprawę upadku konia pod Wawelem

lipiec 17 2019

12 lipca prawie pod samym Wawelem jeden z koni ciągnących dorożkę upadł i leżał zmęczony na bruku. Prokuratura zajmie się tym, oraz dwoma ostatnimi przypadkami, gdy w centrum Krakowa ucierpiały dorożkarskie konie. 

Po południu 12 lipca przy ul. Grodzkiej upadł koń. Według relacji świadków dorożkarz początkowo nie wiedział, jak się zachować. Gorączkowo próbował podnieść zwierzę. W końcu, po dłuższej chwili koń wstał o własnych siłach – ale nie był już w stanie wrócić do pracy. Został przewieziony do stajni. Właściciel trzymał się wersji, że koń potknął się na wystającym bruku, jednak trudno dać temu wiarę. Zwłaszcza, że podobne wypadki zdarzają się w Krakowie podejrzanie często i najczęściej to zwierzęta płacą najwyższą cenę za komfort turystów, którym nie chce się przemierzać centrum na piechotę.

– Policjanci na miejscu wysłuchali świadków. Prowadzimy postępowanie, w trakcie którego będziemy sprawdzać, czy nie doszło do zaniedbań w opiece nad zwierzęciem – powiedziała Barbara Szczerba z zespołu prasowego dolnośląskiej policji.

W Krakowie regularnie dochodzi do dramatycznych wypadków z udziałem koni dorożkarskich.

Dlatego do prokuratury trafiło już zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego przez urzędników Urzędu Miasta Krakowa oraz w sprawie znęcania się nad końmi dorożkarskimi poprzez zmuszanie ich do pracy podczas upałów.

Śledztwo ma objąć również wcześniejsze incydenty z 2018 i 2019, które skończyły się śmiercią zwierząt (przy ul. Monte Cassino i Powstańców oraz przy ul. Jana).

Dorożkarze zobowiązani są regularnie poić i karmić pracujące konie na postojach. Mają mieć przy sobie paszporty koni z wykonywanymi regularnie przez weterynarzy badaniami.

Fundacja „Viva!” apeluje do prezydenta Krakowa o całkowity zakaz pracy koni dorożkarskich, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza.

Polub bądź udostępnij profil Ratuj Konie na Facebooku.

Podpisz petycję do prezydenta Jacka Majchrowskiego o zakaz pracy koni w centrum Krakowa.

Możesz też wpłacić pieniądze na ratujkonie.pl (link do zbiórki w poście):

Ale przede wszystkim: NIE WSIADAJ, NIE KRZYWDŹ!

WK