Dni robią się coraz dłuższe, w powietrzu czuć już wiosnę, a od niedawna nawet widać ją za oknem. Nasz organizm zaczyna domagać się świeżych warzyw. Zanim przyjdzie się sezon na sałatę, warto sięgnąć po zdrowy jarmuż.
Temperatura na zewnątrz rośnie, ptaki zaczynają cudownie śpiewać, a my czujemy budzącą się do życia przyrodę. Mamy więcej energii i siły. Jednym słowem idzie wiosna! A wraz z nią pojawia się w nas bardzo silna potrzeba jedzenia zieleniny, której brakowało nam zimą.
Z pomocą przychodzi nam jak zawsze niezawodny i wyjątkowo zdrowy jarmuż. Uwielbiam tę roślinę za to, że jest dostępna cały rok, ale cenię też jej smak, różnorodność zastosowań oraz wartości odżywcze. Sprawdza się idealnie m.in. w sałatkach, jako dodatek do duszonych warzyw czy placków.
Placki z jarmużu
(9 małych placuszków)
- 4 duże liście jarmużu
- 6 łyżek mąki z ciecierzycy
- 1 łyżeczka płatków drożdżowych
- 4–5 łyżek wody
- szczypta soli
- olej do smażenia
Jarmuż dokładnie myjemy, pozbywamy się łodyg, a następnie zalewamy liście wrzątkiem. Odączamy i drobno siekamy. W misce umieszczamy mąkę, płatki drożdżowe , sól i wodę, dokładnie łączymy. Dorzucamy jarmuż, mieszamy. Rozgrzewamy patelnię, wlewamy olej. Nakładamy po łyżce ciasta, dociskamy od góry łyżką, by były bardzo cienkie, i smażymy z dwóch stron na złoty kolor. Najlepiej smakują na gorąco.
Sałatka z jarmużu
(1 porcja)
- 3–4 liście jarmużu
- garść orzechów laskowych
- 1 łyżka posiekanej drobno czerwonej cebuli
- kilka zielonych oliwek
Dressing:
- 1 łyżeczka musztardy
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 0,5 łyżeczki syropu z agawy/melasy
Z liści jarmużu usuwamy łodygi, rwiemy na mniejsze kawałki, zalewamy wrzątkiem i odcedzamy. Orzechy prażymy chwilę na suchej patelni. Oliwki kroimy w plasterki. Na talerzu układamy jarmuż, posypujemy orzechami, posiekaną cebulą i oliwkami. Składniki na dressing mieszamy i polewamy nim sałatkę.
Salsa verde z jarmużu
- 4 duże liście jarmużu
- 1 ząbek czosnku
- 0,75 szklanki oliwy
- 1 łyżeczka płatków drożdżowych
- sól
Z jarmużu usuwamy łodygi, zalewamy wrzątkiem i odcedzamy. Wszystkie składniki umieszczamy w wysokim naczyniu i miksujemy blenderem. Podajemy do sałatek, gotowanych i pieczonych warzyw, makaronu, kopytek, a także jako dodatek do kanapek.
Tekst i zdjęcia: Anna Szewczak
Anna Szewczak: z zawodu położna, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego, gerontolog. Prywatnie promotorka odżywiania w zgodzie z naturą i ekomama. Prowadzi wegetariański blog kulinarny bukietwarzyw.pl
Więcej przepisów: https://vege.com.pl/category/przepisy/
Zamów prenumeratę: https://sklepik.viva.org.pl/44-prenumerata