[wppb-login]

Recenzja płyty Chemistry of Love

Redakcja Vege
Marzec13/ 2019

Przeciekawa mieszanka dźwięków

Świeża pozycja na polskim rynku (wydana w lutym 2019 roku) zawiera zbiór utworów inspirowanych nauką. Pani Marzena Majcher jest kompozytorką muzyki będącej fuzją muzyki poważnej, filmowej i elektroakustycznej. Niezaprzeczalnemu talentowi autorki towarzyszy jej muzyczne wykształcenie oraz wiele nagrań do różnych artystycznych, wyszukanych projektów.

tekst: Jacek Balázs

Kompozytorka jest wegetarianką od 20 lat i szerzy tę ideę, przekonując również najbliższych. Pani Marzena Majcher nie używa żadnych skórzanych ubrań czy dodatków. Autorka jest wrażliwa na cierpienie zwierząt pozaludzkich, dlatego podpisuje wszelkie petycje dotyczące obrony ich praw.

Grono osób, które stworzyły płytę, to zlepek osobistości o wielkim doświadczeniu i mocnym dążeniu do tworzenia brzmień nowych, innych, słowem niebanalnych.

Pierwsze sześć utworów na krążku tworzy cykl Chemistry of love, inspirowany chemią. Usłyszycie w nim nagrania wykonane przez solową sopranistkę koloraturową Małgorzatę Kubalę, w akompaniamencie kwartetu smyczkowego Neoquartet. Jako wieloletni entuzjasta brzmień opartych na instrumentach smyczkowych, akustycznie jestem spełniony w czasie odsłuchu. Szczególne wrażenie swym harmonijnym uzupełnianiem, jak również jednoczesnym kontrastowaniem każdego z czterech smyczkowych głosów, robi utwór IV Epinephrine (epinefryna, inaczej adrenalina, jest hormonem decydującym w mechanizmie stresu).

Cztery ostatnie utwory płyty tworzą cykl Radiation inspirowany kosmologią i fizyką. Kompozytorka zagrała muzykę, sopranistka i chór pięknie uzupełniają elektroniczną wizję brzmienia otaczającego nas kosmosu. Cykl ten przypadł mi dużo bardziej do gustu, zawiera bowiem zdecydowanie odważniejszą mieszankę klasycznych i ambientowych dźwięków, stanowi fuzję ciężką do zaklasyfikowania. Album niezwykle zróżnicowany, jestem przekonany że poszukujący wyszukanych brzmień będą pod dużym jego wrażeniem. Pozycja warta zakupienia i stopniowego zagłębiania się z każdym kolejnym odsłuchem.

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook