[wppb-login]

Premiera książki Bez jaj

Redakcja Vege
Luty27/ 2019

27 lutego odbyła się premiera książki Agaty Wilkowskiej Bez jaj. Roślinna cukiernia Wydawnictwa Publicat. Magazyn Vege należy do grona jej patronów medialnych i zachęca wszystkich miłośników słodyczy do zapoznania się z publikacją.

Roślinne pieczenie wcale nie jest trudne ani luksusowe czy elitarne. Chcę Cię namówić nie tylko do pieczenia według moich przepisów, zawartych w tej książce, ale również do tworzenia własnych kombinacji smakowych oraz wymyślania nowych dekoracji do tortów czy kremów do babeczek. Traktuj tę książkę jak notatnik. Zapisuj na marginesach swoje uwagi. Nie bój się jej ubrudzić. Niech leży w kuchni na stole i żyje własnym życiem. Byłoby mi smutno, gdyby stała się zakurzoną ozdobą na regale w salonie.
Przeczytaj ją, zaznacz przepisy, które chcesz wypróbować, i zabierz się do pracy. Cukiernictwo jest trochę magią, ale gwarantuję Ci, że szybko opanujesz jej tajniki i zaskoczysz nie tylko siebie, ale i swoich bliskich. Przekaż dalej to, czego się nauczysz, i twórz smakołyki razem z przyjaciółmi, wspólnie wyjadając kremy i resztki ciast. Właśnie to jest najlepsze!

Agata Wilkowska

Wydawcy książki mówią o niej, że to naprawdę wyjątkowy, innowacyjny projekt, czerpiący ze stylu berlińskiej ulicy, która jest mekką światowego weganizmu i trudno się z nimi nie zgodzić. Autorka to wieloletnia weganka i działaczka ruchów animalistycznych, która pragnie uchwycić ducha kultury punkowej, w której weganizm ma swoje korzenie. Stąd w proponowanej warstwie wizualnej pojawiają się inspirowane nią cytaty estetyczne takie jak kolaż, street art, DIY itd. Ze względu na nieskomplikowane przepisy z użyciem tanich i powszechnych składników książkę można polecić nawet osobom raczkującym w temacie weganizmu. Tytułowe hasło BEZ JAJ, poza informacją o braku produktów odzwierzęcych, używane jest potocznie, aby wyrazić zdziwienie, zaskoczenie i niedowierzanie…

 

Więcej o autorce: Agata Wilkowska, rocznik ’88, nieokiełznana w swoich pasjach, samozwańcza wegańska cukierniczka. Miesza, kręci, uciera, dekoruje. Rozbija utarte schematy, udowadniając, że pieczenie roślinne nie jest ani trudne, ani nudne. Uwielbia podrabiać tradycyjne wypieki, a tym samym uszczęśliwiać i zaskakiwać wszystkich łakomczuchów.

Featured
Obiad po śląsku od Weganona (10. urodziny Vege)! Bananowe pankejki od Atelier Smaku! (10. urodziny VEGE) Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Obiad po śląsku od Weganona (10. urodziny Vege)!

Przedstawiamy przepis na pełen regionalny obiad z kuchni śląskiej – Weganon zgodził się udostępnić g…

czytaj więcej

Bananowe pankejki od Atelier Smaku! (10. urodziny VEGE)

Oto przepis na pankejki, które Jola i Mirek przygotowali dla nas na żywo w ramach obchodów 10. urodz…

czytaj więcej

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej
Facebook