[wppb-login]

Wege w kwadrans – premiera

Redakcja Vege
Listopad16/ 2018

13 listopada odbyła się premiera książki Katarzyny Gubały pt. Wege w kwadrans. Wśród patronów medialnych znajdują się Fundacja Viva! magazyn Vege


Katarzyna Gubała, koordynatorka ogólnopolskiej kampanii Zostań wege na 30 dni, przekonuje, że kuchnia roślinna to prawdziwa frajda, szybka wegańska uczta i zbilansowana dieta w jednym. Na łamach najnowszej książki udowadnia, że wystarczy spędzić zaledwie kwadrans, czyli 15 minut w kuchni, żeby potem móc zjeść zdrowy i zbilansowany posiłek wegański, ponieważ zaproponowane dania mogą być naprawdę łatwe i szybkie w przygotowaniu. W Wege w kwadrans znalazło się aż 125 zdrowych przepisów na potrawy, które można wykonać właśnie w tytułowy kwadrans lub maksymalnie w pół godziny, gdy wliczy się w to czas gotowania ryżu, kaszy czy roślin strączkowych.
Autorka przetestowała na własnej rodzinie, że każdy jest w stanie przygotować zaproponowane posiłki. Co najważniejsze, przepisy są opracowane tak, aby nie trzeba było do nich używać rzadkich, trudno dostępnych składników ani skomplikowanego sprzętu. Warzywa, owoce, kasza, ryż, trochę przypraw, zdrowy olej, a do tego blender w zupełności wystarczą!
Wege w kwadrans to książka dla każdego, komu się wydaje, że kuchnia wegetariańska i wegańska jest skomplikowana, trudna i czasochłonna. To też książka dla wszystkich, którzy chcieliby gotować roślinnie, ale nie wiedzą, od czego zacząć.
Na polskim rynku wydawniczym nie było dotychczas książki na temat diety wegańskiej, która tłumaczyłaby, jak szybko, zdrowo i dobrze zjeść. Ponadto dzięki niej dowiemy się m.in., czy nać z rzodkiewki jest jadalna, jaki cukier jest najzdrowszy, czym można zastąpić nabiał, a także jak uniknąć niedoborów i bilansować wegańską dietę.
Książkę rekomenduje m.in. dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fedorowicz:

Książka Wege w kwadrans to doskonałe zestawienie podstawowych, najprostszych, szybkich, zdrowych i oczywiście smacznych przepisów które wykona nawet największy antytalent kulinarny. Przepisy uczą fantazji w kuchni i doboru takich składników i przypraw, jakie akurat mamy pod ręka i na które mamy ochotę. Takiej książki brakowało i dzięki Kasi już jest. Polecam!

Komentarze

Featured
Czemu robimy to warszawskim misiom? Komentarze ekspertów Wuhan zakazuje polowania oraz spożywania dzikich zwierząt Pierwsze w historii zarzuty za znęcanie się koniem dorożkarskim w Krakowie Virginia: honorowy doktorat dla psiego terapeuty Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka Memy pomogły nosaczom. „Somsiad” górą!

Czemu robimy to warszawskim misiom? Komentarze ekspertów

W czwartek 21 maja będący pod wpływem alkoholu mężczyzna wtargnął na wybieg dla niedźwiedzi w warsza…

czytaj więcej

Wuhan zakazuje polowania oraz spożywania dzikich zwierząt

Władze chińskiego Wuhan poinformowały, że wydano zakaz handlu i konsumpcji dzikich gatunków zwierząt…

czytaj więcej

Pierwsze w historii zarzuty za znęcanie się koniem dorożkarskim w Krakowie

Dorożkarz Łukasz B. usłyszał zarzuty znęcania się nad koniem pracującym przy ciągnięciu dorożki w Kr…

czytaj więcej

Virginia: honorowy doktorat dla psiego terapeuty

8-letni Moose otrzymał honorowy doktorat medycyny weterynaryjnej na uniwersytecie Virginia Tech. W c…

czytaj więcej

Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka

Transport konny do Morskiego Oka został wznowiony. Wytyczne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanit…

czytaj więcej

Memy pomogły nosaczom. „Somsiad” górą!

Naukowcy, m.in. z polskiego Instytutu Ochrony Przyrody PAN, opublikowali w „Conservation Biology” ar…

czytaj więcej
Facebook