[wppb-login]

Wege w kwadrans – premiera

Redakcja Vege
Listopad16/ 2018

13 listopada odbyła się premiera książki Katarzyny Gubały pt. Wege w kwadrans. Wśród patronów medialnych znajdują się Fundacja Viva! magazyn Vege


Katarzyna Gubała, koordynatorka ogólnopolskiej kampanii Zostań wege na 30 dni, przekonuje, że kuchnia roślinna to prawdziwa frajda, szybka wegańska uczta i zbilansowana dieta w jednym. Na łamach najnowszej książki udowadnia, że wystarczy spędzić zaledwie kwadrans, czyli 15 minut w kuchni, żeby potem móc zjeść zdrowy i zbilansowany posiłek wegański, ponieważ zaproponowane dania mogą być naprawdę łatwe i szybkie w przygotowaniu. W Wege w kwadrans znalazło się aż 125 zdrowych przepisów na potrawy, które można wykonać właśnie w tytułowy kwadrans lub maksymalnie w pół godziny, gdy wliczy się w to czas gotowania ryżu, kaszy czy roślin strączkowych.
Autorka przetestowała na własnej rodzinie, że każdy jest w stanie przygotować zaproponowane posiłki. Co najważniejsze, przepisy są opracowane tak, aby nie trzeba było do nich używać rzadkich, trudno dostępnych składników ani skomplikowanego sprzętu. Warzywa, owoce, kasza, ryż, trochę przypraw, zdrowy olej, a do tego blender w zupełności wystarczą!
Wege w kwadrans to książka dla każdego, komu się wydaje, że kuchnia wegetariańska i wegańska jest skomplikowana, trudna i czasochłonna. To też książka dla wszystkich, którzy chcieliby gotować roślinnie, ale nie wiedzą, od czego zacząć.
Na polskim rynku wydawniczym nie było dotychczas książki na temat diety wegańskiej, która tłumaczyłaby, jak szybko, zdrowo i dobrze zjeść. Ponadto dzięki niej dowiemy się m.in., czy nać z rzodkiewki jest jadalna, jaki cukier jest najzdrowszy, czym można zastąpić nabiał, a także jak uniknąć niedoborów i bilansować wegańską dietę.
Książkę rekomenduje m.in. dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fedorowicz:

Książka Wege w kwadrans to doskonałe zestawienie podstawowych, najprostszych, szybkich, zdrowych i oczywiście smacznych przepisów które wykona nawet największy antytalent kulinarny. Przepisy uczą fantazji w kuchni i doboru takich składników i przypraw, jakie akurat mamy pod ręka i na które mamy ochotę. Takiej książki brakowało i dzięki Kasi już jest. Polecam!

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook