[wppb-login]

Pies na wakacjach

Redakcja Vege
Lipiec03/ 2018

Ludzi przed adopcją psa powstrzymuje wiele rzeczy. Niektóre z nich trudno przeskoczyć, np. ciężką sytuację materialną lub alergię na sierść. Inne obawy są nieuzasadnione. Pora rozprawić się raz na zawsze z najchętniej powielanymi mitami! Zacznijmy od podróżowania z pupilem.


tekst: Tatiana Kałużniacka
Większość firm pozwala już na przychodzenie do pracy ze zwierzakiem. Również coraz więcej restauracji serdecznie wita czworonożnych gości i nawet uczelnie pozwalają na edukację z psem u boku. Dlaczego zatem w przypadku noclegu w obiektach wypoczynkowych miałoby być inaczej? Wiele firm zajmujących się wynajmem kompleksów wakacyjnych chętnie przyjmuje również zwierzęta, ponieważ psy i koty traktuje jak członków rodziny.


Z takiego założenia wychodzi sieć Sun & Snow, która nie tylko umożliwia nocleg z psem, ale też wspiera pieski, które nie mogą liczyć na podróżowanie, ponieważ wciąż czekają na swojego człowieka w schronisku. Z miłości do zwierząt i potrzeby serca pracowników powstała inicjatywa 5 w 10. Wielu z nas ma psy adoptowane ze schroniska i uwielbiamy z nimi podróżować – mówi Wojciech Konferowicz, dyrektor marketingu i sprzedaży inwestycji deweloperskich w Sun & Snow. Każdy turysta, który dokona rezerwacji bezpośredniej za pomocą naszej strony www.sunandsnow.pl lub telefonicznie w 10. dzień miesiąca, wspiera finansowo schronisko w Korabiewicach – dodaje.
Co miesiąc na konto bezdomnych psiaków wędruje 5% dochodu z rezerwacji bezpośrednich. Inicjatywa powstała z chęci podzielenia się przychodami przez firmę, która obchodzi w tym roku 10-lecie działalności i w ten sposób chciała dodatkowo uczcić ten fakt.


Firma Sun & Snow przygotowała garść porad we współpracy z profesjonalną behawiorystką – Kasią Martulą. Skoro już wiemy, gdzie można się udać i jaka firma umożliwia zakwaterowanie czworonoga, czas zapoznać się z wyjazdowym niezbędnikiem.
Bez względu na długość trasy oraz środek transportu absolutne must-have to:

 • miska na wodę i woda butelkowana
 • karma – ważne, żeby była to karma, do której przyzwyczajony jest pies, ponieważ sama podróż może być dla czworonoga stresująca. Nie warto ryzykować rozstroju żołądka, radykalnie zmieniając psu dietę. Może się również zdarzyć, że na miejscu nie dostaniemy odpowiedniej karmy
 • książeczka zdrowia
 • adresówka
 • apteczka
 • woreczki na psie odchody – chociaż przepisy dotyczące sprzątania po psach nie są jednolite w całym kraju, sprzątanie po pupilu należy do podstaw wypoczynkowego savoir-vivre
 • koc/legowisko – pies poznaje otaczający go świat nosem. W przypadku nowego miejsca może być nieco zestresowany nadmiarem nowych bodźców zapachowych, stąd dla jego bezpieczeństwa i naszego komfortu psychicznego warto zaopatrzyć się w przedmioty o znanym mu zapachu
 • kong – kiedy zachodzi potrzeba zostawienia psa samego, warto zaopatrzyć się w konga. Wystarczy napełnić go ulubionymi smakołykami i na czas naszej nieobecności pozostawić do zabawy
 • długa smycz – do biegania „prawie na wolności”
 • preparat przeciw kleszczom
 • smaczki
 • ulubiona zabawka

Ku zaskoczeniu wielu właścicieli okazuje się, że miska jest opcjonalna. Oczywiście jeśli karmimy „barfem” lub mokrą karmą, miska może się przydać, ale w przypadku suchej karmy nie będzie potrzebna. Mokra karma posłuży nam do pracy węchowej. Jedzenie możemy rozrzucać na macie węchowej lub na trawie. Pies nie dość, że poje, to dodatkowo będzie się dobrze bawił i przy okazji zapozna się z otoczeniem.
Jeżeli decydujemy się na podróż samochodem, psiak powinien zostać dodatkowo zaopatrzony w:

 • szelki + pasy bezpieczeństwa
 • klatkę/transporter – przydatne w przypadku wiercipięt

Na wypadek choroby lokomocyjnej lub stresu przed podróżą warto zaopatrzyć się w odpowiednie leki. W tej sprawie najlepiej zgłosić się do lekarza weterynarii, który dobierze odpowiedni środek dla czworonożnego przyjaciela. W przypadku leków uspokajających dużą skuteczność ma Sileo, który odpowiednio uspokaja i wycisza psa podczas podróży.


Najważniejszym punktem podróży samochodem jest pamiętanie o NIEPOZOSTAWIANIU PSA SAMEGO W SAMOCHODZIE. Zamknięcie w ciasnym pomieszczeniu bez możliwości ucieczki, w obcym miejscu, może spowodować u niego duży dyskomfort i stres. Przede wszystkim jednak pies ma gruczoły potowe jedynie na opuszkach łap. Nie może więc odpowiednio wychładzać organizmu, co grozi szybkim przegrzaniem.
Przedmioty, o których należy pamiętać, nie zajmują zbyt dużo miejsca w walizce. Podróżowanie z pupilem może być świetną przygodą i pretekstem do zacieśnienia więzi. Czas na wybranie kierunku i pakowanie. Udanej podróży!

Featured
Niemcy: Dieta bezmięsna popularna jak nigdy Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi Tęsknota. Co czuje pies w schronisku Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium] "Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Niemcy: Dieta bezmięsna popularna jak nigdy

Już ponad 40 proc. Niemców ogranicza spożycie mięsa, a wegańskie burgery są tak popularne, że bez tr…

czytaj więcej

Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna

Kochasz swojego zwierzaka? Dbaj o niego! Z inicjatywy The Point startuje kolejna odsłona Kampanii ed…

czytaj więcej

Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi

Nowozelandzki startup Sustainable Foods, znany z produkcji pod szyldem The Craft Meat Co., wprowadza…

czytaj więcej

Tęsknota. Co czuje pies w schronisku

Już zapomniał ile czasu spędził w schronisku. Kiedy tu trafił był przekonany, że to tylko na chwilę,…

czytaj więcej

Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium]

Nie wszystkich satysfakcjonuje „Piątka dla zwierząt”. Jednak to ogromny postęp, mimo że nie stanowi …

czytaj więcej

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej
Facebook