[wppb-login]

Konkurs smakosza

Magda Buszko
Czerwiec05/ 2018

Drugi konkurs, który magazyn Vege przygotował w czerwcu dla swoich czytelników, na pewno docenią pasjonaci gotowania, kolekcjonerzy książek kucharskich i fani pewnego blogera, którego wegańskie przepisy krążą po internecie i przekonują coraz większe grupy osób, że dieta roślinna jest pyszna. O kim mowa?

Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że Przemysław Ignaszewski, autor bloga vegenerat-biegowy.pl zaczyna prace nad drugą książką z przepisami, nie mogliśmy się doczekać, aż ją zobaczymy. „Vegenerata bieg przez kuchnię, czyli szalone menu ultramaratończyka” ukazała się 14 marca nakładem Wydawnictwa Burda.

Książka zawiera liczne autorskie przepisy Vegenerata połączone z jego radami nie tylko dla maratończyków. Ignaszewski podpowiada czytelnikom, co warto zjeść przed bieganiem, co w trakcie zawodów, a co po nich. Wszystkie przepisy są opatrzone kolorowymi zdjęciami potraw.

Chcielibyście ją zdobyć? W takim razie to konkurs specjalnie dla Was! Odwiedźcie blog autora i wykorzystajcie jeden z dostępnych na nim przepisów. Następnie zróbcie zdjęcie potrawy i wyślijcie je na odpowiedz@vege.com.pl Czekamy na Wasze odpowiedzi do 30 czerwca.

Co o sobie i o zmianie diety mówi sam autor książki?

Kiedy sześć lat temu rozpoczynałem przygodę z bieganiem, nie zwracałem uwagi na to, co i kiedy jem. Pochłaniałem cokolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek, byle zaspokoić głód. Żyłem w kulinarnym chaosie. Wprost proporcjonalnie do pokonanych kilometrów, zradzały się u mnie nowe potrzeby i pojawiały zdrowsze nawyki. Poprzez obserwację i wsłuchiwanie się w potrzeby swojego ciała coraz częściej menu podporządkowywałem zaplanowanym treningom. Nagle z faceta, którego fundamentem żywienia był fast food, przemieniłem się w stałego bywalca rynków warzywnych. Stare przyzwyczajenia żywieniowe zastąpiłem nowymi, odmieniłem siebie, uczyniłem swoje życie lepszym.

Wątpimy w to, że nie kojarzycie Przemysława Ignaszewskiego ani jego bloga, ale jeśli np. dopiero zaczynacie przygodę z kuchnią roślinną albo rzadko korzystacie z wegańskich blogów kulinarnych, w czerwcowym numerze Vege opublikowaliśmy jeden ze słodkich przepisów z książki Vegenerata. W jednym z wcześniejszych numerów naszego miesięcznika znajdziecie też jej recenzję.

Regulamin konkursu jest dostępny tutaj.

Featured
Gwiazdka Michelin dla wegańskiego lokalu we Francji! Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy! Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów! Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny! Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Gwiazdka Michelin dla wegańskiego lokalu we Francji!

Czy można zjeść wegańskie dania we francuskiej restauracji na światowym poziomie? Oui!

ONA (od: n…

czytaj więcej

Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy!

Prenumerujesz cyfrowo Magazyn Vege? To świetnie! Mamy dla Ciebie prezent od Zakwasowni – zniżkę na z…

czytaj więcej

Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań

Jeśli jesteście weganseksualni, to informujemy, że ponad połowa wegan w Wielkiej Brytanii podziela W…

czytaj więcej

UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów!

Czy jeśli ktoś nie przeszedł dotąd na weganizm z powodu troski o zwierzęta, środowisko lub własne zd…

czytaj więcej

Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny!

Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by staran…

czytaj więcej

Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Kim Kardashian West postanowiła na dobry początek 2021 roku zadbać ze szczególną troską o ciało i um…

czytaj więcej
Facebook