[wppb-login]

Konkurs smakosza

Magda Buszko
Czerwiec05/ 2018

Drugi konkurs, który magazyn Vege przygotował w czerwcu dla swoich czytelników, na pewno docenią pasjonaci gotowania, kolekcjonerzy książek kucharskich i fani pewnego blogera, którego wegańskie przepisy krążą po internecie i przekonują coraz większe grupy osób, że dieta roślinna jest pyszna. O kim mowa?

Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że Przemysław Ignaszewski, autor bloga vegenerat-biegowy.pl zaczyna prace nad drugą książką z przepisami, nie mogliśmy się doczekać, aż ją zobaczymy. „Vegenerata bieg przez kuchnię, czyli szalone menu ultramaratończyka” ukazała się 14 marca nakładem Wydawnictwa Burda.

Książka zawiera liczne autorskie przepisy Vegenerata połączone z jego radami nie tylko dla maratończyków. Ignaszewski podpowiada czytelnikom, co warto zjeść przed bieganiem, co w trakcie zawodów, a co po nich. Wszystkie przepisy są opatrzone kolorowymi zdjęciami potraw.

Chcielibyście ją zdobyć? W takim razie to konkurs specjalnie dla Was! Odwiedźcie blog autora i wykorzystajcie jeden z dostępnych na nim przepisów. Następnie zróbcie zdjęcie potrawy i wyślijcie je na odpowiedz@vege.com.pl Czekamy na Wasze odpowiedzi do 30 czerwca.

Co o sobie i o zmianie diety mówi sam autor książki?

Kiedy sześć lat temu rozpoczynałem przygodę z bieganiem, nie zwracałem uwagi na to, co i kiedy jem. Pochłaniałem cokolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek, byle zaspokoić głód. Żyłem w kulinarnym chaosie. Wprost proporcjonalnie do pokonanych kilometrów, zradzały się u mnie nowe potrzeby i pojawiały zdrowsze nawyki. Poprzez obserwację i wsłuchiwanie się w potrzeby swojego ciała coraz częściej menu podporządkowywałem zaplanowanym treningom. Nagle z faceta, którego fundamentem żywienia był fast food, przemieniłem się w stałego bywalca rynków warzywnych. Stare przyzwyczajenia żywieniowe zastąpiłem nowymi, odmieniłem siebie, uczyniłem swoje życie lepszym.

Wątpimy w to, że nie kojarzycie Przemysława Ignaszewskiego ani jego bloga, ale jeśli np. dopiero zaczynacie przygodę z kuchnią roślinną albo rzadko korzystacie z wegańskich blogów kulinarnych, w czerwcowym numerze Vege opublikowaliśmy jeden ze słodkich przepisów z książki Vegenerata. W jednym z wcześniejszych numerów naszego miesięcznika znajdziecie też jej recenzję.

Regulamin konkursu jest dostępny tutaj.

Komentarze

Featured
Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem Parlament Europejski zjednoczony w sprawie zwierząt

Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa

Aktor, który był ostatnio gościem w talk show Ellen DeGeneres (która niedawno sama odstawiła mięso),…

czytaj więcej

Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego

Miasto zleciło firmie zewnętrznej uporządkowanie fragmentu terenu, na którym kiedyś znajdował się sa…

czytaj więcej

Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje

Aplikacja Pay a Vegan, która zostanie uruchomiona w czerwcu w Chinach, będzie zwracać każdemu z użyt…

czytaj więcej

Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy stworzyli tzw. prognozę wymierania do 2070 roku.

Wedłu…

czytaj więcej

Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

To honorowy „pracownik” wrocławskiego ratusza. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, przygarnął go rok tem…

czytaj więcej

Parlament Europejski zjednoczony w sprawie zwierząt

Właśnie przyjęto rezolucję, dotyczącą konieczności wprowadzenia obowiązkowego unijnego systemu ident…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar