[wppb-login]

Konkurs smakosza

Magda Buszko
Czerwiec05/ 2018

Drugi konkurs, który magazyn Vege przygotował w czerwcu dla swoich czytelników, na pewno docenią pasjonaci gotowania, kolekcjonerzy książek kucharskich i fani pewnego blogera, którego wegańskie przepisy krążą po internecie i przekonują coraz większe grupy osób, że dieta roślinna jest pyszna. O kim mowa?

Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że Przemysław Ignaszewski, autor bloga vegenerat-biegowy.pl zaczyna prace nad drugą książką z przepisami, nie mogliśmy się doczekać, aż ją zobaczymy. „Vegenerata bieg przez kuchnię, czyli szalone menu ultramaratończyka” ukazała się 14 marca nakładem Wydawnictwa Burda.

Książka zawiera liczne autorskie przepisy Vegenerata połączone z jego radami nie tylko dla maratończyków. Ignaszewski podpowiada czytelnikom, co warto zjeść przed bieganiem, co w trakcie zawodów, a co po nich. Wszystkie przepisy są opatrzone kolorowymi zdjęciami potraw.

Chcielibyście ją zdobyć? W takim razie to konkurs specjalnie dla Was! Odwiedźcie blog autora i wykorzystajcie jeden z dostępnych na nim przepisów. Następnie zróbcie zdjęcie potrawy i wyślijcie je na odpowiedz@vege.com.pl Czekamy na Wasze odpowiedzi do 30 czerwca.

Co o sobie i o zmianie diety mówi sam autor książki?

Kiedy sześć lat temu rozpoczynałem przygodę z bieganiem, nie zwracałem uwagi na to, co i kiedy jem. Pochłaniałem cokolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek, byle zaspokoić głód. Żyłem w kulinarnym chaosie. Wprost proporcjonalnie do pokonanych kilometrów, zradzały się u mnie nowe potrzeby i pojawiały zdrowsze nawyki. Poprzez obserwację i wsłuchiwanie się w potrzeby swojego ciała coraz częściej menu podporządkowywałem zaplanowanym treningom. Nagle z faceta, którego fundamentem żywienia był fast food, przemieniłem się w stałego bywalca rynków warzywnych. Stare przyzwyczajenia żywieniowe zastąpiłem nowymi, odmieniłem siebie, uczyniłem swoje życie lepszym.

Wątpimy w to, że nie kojarzycie Przemysława Ignaszewskiego ani jego bloga, ale jeśli np. dopiero zaczynacie przygodę z kuchnią roślinną albo rzadko korzystacie z wegańskich blogów kulinarnych, w czerwcowym numerze Vege opublikowaliśmy jeden ze słodkich przepisów z książki Vegenerata. W jednym z wcześniejszych numerów naszego miesięcznika znajdziecie też jej recenzję.

Regulamin konkursu jest dostępny tutaj.

Featured
Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi Tęsknota. Co czuje pies w schronisku Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium] "Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu Rewolucja dla zwierząt! "Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium]

Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi

Nowozelandzki startup Sustainable Foods, znany z produkcji pod szyldem The Craft Meat Co., wprowadza…

czytaj więcej

Tęsknota. Co czuje pies w schronisku

Już zapomniał ile czasu spędził w schronisku. Kiedy tu trafił był przekonany, że to tylko na chwilę,…

czytaj więcej

Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium]

Nie wszystkich satysfakcjonuje „Piątka dla zwierząt”. Jednak to ogromny postęp, mimo że nie stanowi …

czytaj więcej

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej

Rewolucja dla zwierząt!

Sejm przyjął nowelizację zakazującą m.in. chowu zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.

czytaj więcej

"Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium]

Ciekawi mnie to podejście ludzi do tematu zwierząt. Zamiast skupić się na ich cudownej wyjątkowości,…

czytaj więcej
Facebook