Do ostatniego okruszka – premiera książki

Redakcja Vege
Kwiecień23/ 2018

17 kwietnia w warszawskim Jasna Sprawa Studio odbyła się premiera najnowszej książki Mai Sobczak: „Do ostatniego okruszka”. Książka ukazała się dzięki wydawnictwu Marginesy, a magazyn Vege został jej patronem medialnym.


tekst i zdjęcia: Katarzyna Konopa
W studio gości przywitały pyszna kawa i ręcznie robione słodkie pyszności oraz oczywiście gwiazda tego dnia, czyli Maia Sobczak – osoba niesamowicie ciepła i pozytywna.


W kameralnym gronie wysłuchaliśmy opowieści o inspiracjach do książki i o wartościach, którymi w codziennym życiu kieruje się jej autorka. Książka Mai napisana w duchu zero waste jest odpowiedzią, a raczej podpowiedzią, jak wykorzystywać wszystkie zakupione przez nas wcześniej produkty żywnościowe. Obecnie kupujemy zbyt wiele składników i gotujemy za dużo. Książka Mai proponuje mnóstwo rozwiązań na wykorzystanie pozostałych z przygotowywania innych potraw warzyw, owoców czy tytułowych „okruszków”. Motywy przewodnie książki to zapobieganie marnowaniu żywności i naszych zasobów oraz wykorzystywanie pełnego potencjału nie tylko żywności, ale także naszego osobistego.
Gościem spotkania była przedstawicielka Banku Żywności, która opowiedziała o trudnym wyzwaniu, jakim jest edukacja społeczeństwa w zakresie przemyślanych zakupów i problemie marnowania żywności.
Po części oficjalnej skosztowaliśmy pysznego, rozgrzewającego ramenu z ręcznie robionym makaronem i świeżymi ziołami. Następnie przystąpiliśmy do kulminacji spotkania, czyli warsztatów z kiszenia.
Maia kisi wszystko, co pozostaje jej w kuchni! Do słoików za jej namową włożyliśmy liście kalafiora, kawałki marchewki, pomidory, paprykę, imbir, cytrynę, gruszki, jabłka, pory, zioła, czosnek, cebulę… Kisić możemy praktycznie wszystkie warzywa i owoce oraz wyrzucane zwykle liście warzyw, tak aby nie pozbywać się pozostałości obróbki składników roślinnych i tworzyć z nich pyszne dodatki do dań. Do kiszonek dodawaliśmy octu, na który przepis znaleźć można w książce, i sosu sojowego. To nasz smak powinien być przewodnikiem w tworzeniu indywidualnych kiszonek.


W książce znajdziemy mnóstwo przepisów na wytrawne i słodkie dania, zupy i dodatki, np. wspomniany już ocet, przyprawy, sosy itp. Większość przepisów jest wegańska, ale w książce znajdują się również produkty pszczele i klarowane masło. Oczywiście można je zastąpić wegańskimi odpowiednikami.

Komentarze

Featured
Olga Tokarczuk Znaki V - jak aplikować? Kopi luwak Targi VeggieWorld Konkurs Zdrowa tarczyca przeczytasz w numerze 5/2018

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk – jedna z najbardziej niejednoznacznych i najciekawszych współczesnych pisarek – opow…

czytaj więcej

Znaki V - jak aplikować?

Znak V – oznacza produkt odpowiedni dla Vegan.

Oznacza produkt sprawdzony przez najlepszych facho…

czytaj więcej

Kopi luwak

Za jedną z najlepszych kaw na świecie uchodzi kopi luwak. Jest też najdroższa. Niewielu jednak wie, …

czytaj więcej

Targi VeggieWorld

Przed nami pierwsza polska edycja VeggieWorld, największych i najstarszych targów w Europie promując…

czytaj więcej

Konkurs Zdrowa tarczyca

Nadszedł kolejny miesiąc, a razem z nim kolejny konkurs magazynu Vege! Koniecznie sprawdźcie, co tym…

czytaj więcej

przeczytasz w numerze 5/2018

Majowy numer magazynu VEGE już jest w drodze do kiosków w całej Polsce. Nie możesz się doczekać, aż …

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar