Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Do ostatniego okruszka – premiera książki

kwiecień 23 2018

17 kwietnia w warszawskim Jasna Sprawa Studio odbyła się premiera najnowszej książki Mai Sobczak: „Do ostatniego okruszka”. Książka ukazała się dzięki wydawnictwu Marginesy, a magazyn Vege został jej patronem medialnym.


tekst i zdjęcia: Katarzyna Konopa
W studio gości przywitały pyszna kawa i ręcznie robione słodkie pyszności oraz oczywiście gwiazda tego dnia, czyli Maia Sobczak – osoba niesamowicie ciepła i pozytywna.


W kameralnym gronie wysłuchaliśmy opowieści o inspiracjach do książki i o wartościach, którymi w codziennym życiu kieruje się jej autorka. Książka Mai napisana w duchu zero waste jest odpowiedzią, a raczej podpowiedzią, jak wykorzystywać wszystkie zakupione przez nas wcześniej produkty żywnościowe. Obecnie kupujemy zbyt wiele składników i gotujemy za dużo. Książka Mai proponuje mnóstwo rozwiązań na wykorzystanie pozostałych z przygotowywania innych potraw warzyw, owoców czy tytułowych „okruszków”. Motywy przewodnie książki to zapobieganie marnowaniu żywności i naszych zasobów oraz wykorzystywanie pełnego potencjału nie tylko żywności, ale także naszego osobistego.
Gościem spotkania była przedstawicielka Banku Żywności, która opowiedziała o trudnym wyzwaniu, jakim jest edukacja społeczeństwa w zakresie przemyślanych zakupów i problemie marnowania żywności.
Po części oficjalnej skosztowaliśmy pysznego, rozgrzewającego ramenu z ręcznie robionym makaronem i świeżymi ziołami. Następnie przystąpiliśmy do kulminacji spotkania, czyli warsztatów z kiszenia.
Maia kisi wszystko, co pozostaje jej w kuchni! Do słoików za jej namową włożyliśmy liście kalafiora, kawałki marchewki, pomidory, paprykę, imbir, cytrynę, gruszki, jabłka, pory, zioła, czosnek, cebulę… Kisić możemy praktycznie wszystkie warzywa i owoce oraz wyrzucane zwykle liście warzyw, tak aby nie pozbywać się pozostałości obróbki składników roślinnych i tworzyć z nich pyszne dodatki do dań. Do kiszonek dodawaliśmy octu, na który przepis znaleźć można w książce, i sosu sojowego. To nasz smak powinien być przewodnikiem w tworzeniu indywidualnych kiszonek.


W książce znajdziemy mnóstwo przepisów na wytrawne i słodkie dania, zupy i dodatki, np. wspomniany już ocet, przyprawy, sosy itp. Większość przepisów jest wegańska, ale w książce znajdują się również produkty pszczele i klarowane masło. Oczywiście można je zastąpić wegańskimi odpowiednikami.