[wppb-login]

Do ostatniego okruszka – premiera książki

Redakcja Vege
kwiecień23/ 2018

17 kwietnia w warszawskim Jasna Sprawa Studio odbyła się premiera najnowszej książki Mai Sobczak: „Do ostatniego okruszka”. Książka ukazała się dzięki wydawnictwu Marginesy, a magazyn Vege został jej patronem medialnym.


tekst i zdjęcia: Katarzyna Konopa
W studio gości przywitały pyszna kawa i ręcznie robione słodkie pyszności oraz oczywiście gwiazda tego dnia, czyli Maia Sobczak – osoba niesamowicie ciepła i pozytywna.


W kameralnym gronie wysłuchaliśmy opowieści o inspiracjach do książki i o wartościach, którymi w codziennym życiu kieruje się jej autorka. Książka Mai napisana w duchu zero waste jest odpowiedzią, a raczej podpowiedzią, jak wykorzystywać wszystkie zakupione przez nas wcześniej produkty żywnościowe. Obecnie kupujemy zbyt wiele składników i gotujemy za dużo. Książka Mai proponuje mnóstwo rozwiązań na wykorzystanie pozostałych z przygotowywania innych potraw warzyw, owoców czy tytułowych „okruszków”. Motywy przewodnie książki to zapobieganie marnowaniu żywności i naszych zasobów oraz wykorzystywanie pełnego potencjału nie tylko żywności, ale także naszego osobistego.
Gościem spotkania była przedstawicielka Banku Żywności, która opowiedziała o trudnym wyzwaniu, jakim jest edukacja społeczeństwa w zakresie przemyślanych zakupów i problemie marnowania żywności.
Po części oficjalnej skosztowaliśmy pysznego, rozgrzewającego ramenu z ręcznie robionym makaronem i świeżymi ziołami. Następnie przystąpiliśmy do kulminacji spotkania, czyli warsztatów z kiszenia.
Maia kisi wszystko, co pozostaje jej w kuchni! Do słoików za jej namową włożyliśmy liście kalafiora, kawałki marchewki, pomidory, paprykę, imbir, cytrynę, gruszki, jabłka, pory, zioła, czosnek, cebulę… Kisić możemy praktycznie wszystkie warzywa i owoce oraz wyrzucane zwykle liście warzyw, tak aby nie pozbywać się pozostałości obróbki składników roślinnych i tworzyć z nich pyszne dodatki do dań. Do kiszonek dodawaliśmy octu, na który przepis znaleźć można w książce, i sosu sojowego. To nasz smak powinien być przewodnikiem w tworzeniu indywidualnych kiszonek.


W książce znajdziemy mnóstwo przepisów na wytrawne i słodkie dania, zupy i dodatki, np. wspomniany już ocet, przyprawy, sosy itp. Większość przepisów jest wegańska, ale w książce znajdują się również produkty pszczele i klarowane masło. Oczywiście można je zastąpić wegańskimi odpowiednikami.

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook