[wppb-login]

Premiera Diety Raw Food

Redakcja Vege
Kwiecień18/ 2018

Magazyn Vege został patronem medialnym najnowszej książki Karoliny i Macieja Szaciłłów „Dieta Raw Food. 20-dniowe kompleksowe oczyszczanie organizmu”, której premiera odbyła się 18 kwietnia.
Autorzy zachęcają czytelników do wypróbowania przez pewien czas surowej diety, która dostarcza wielu witamin i substancji odżywczych.
Moda na raw food opanowała cały świat i dotarła również do Polski. Zdaniem małżeństwa Szaciłłów nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wiele osób, które zastosowały taką dietę, czuły się na niej lekko, świeżo i witalnie. W osiągnięciu takiego stanu pomoże książka Dieta Raw Food.
Przepisy, które się w niej znajdują są szybkie, oparte na łatwo dostępnych składnikach i zdrowe, ponieważ dostarczają organizmowi witamin, minerałów oraz całej gamy antyoksydantów.

Dieta Raw Food zawiera 20-dniowe witariańskie menu, 80 autorskich przepisów na śniadania, obiady, kolacje i desery, wskazówki, jak przygotować do surowej odnowy ciało, spiżarnię i kuchnię, a także proste techniki medytacji, ćwiczenia oddechowe, wspomagające oczyszczanie zabiegi olejowe i kąpiele.

Założenia Diety raw food powstały w latach 30. XX w. w Stanach Zjednoczonych, jednak prawdziwy surowy boom przypadł na końcówkę XX w. Ludzie dostrzegli wtedy zalety prostego naturalnego jedzenia, które nie jest mrożone ani poddane procesowi obróbki termicznej powyżej 47°C. Wiele osób, chcąc zastosować dietę raw food, sądzi, że opiera się ona wyłącznie na sałatkach i owocowo-warzywnych koktajlach. To dla nich autorzy przygotowali przepisy na surowe śniadania, obiady, kolacje, desery, a nawet pieczywo

Należy pamiętać, że surowa dieta nie jest modelem długoterminowego odżywiania ani nie nadaje się dla każdego. Warto jednak wprowadzić jak najwięcej nieprzetworzonych warzyw i owoców do menu, szczególnie ciepłą wiosną i latem, gdy bazary i targi są pełne sezonowych produktów.

Karolina i Maciej Szaciłło to eksperci od zdrowego żywienia oraz ekologicznego trybu życia. Wspólnie prowadzą kursy, szkolenia oraz warsztaty zdrowego gotowania i medytacji. Są również autorami popularnych poradników dietetycznych, m.in. Jedzenie, które leczy, Jem (to co) kocham i chudnę czy Zdrowa tarczyca.

Wszystkie ukazały się nakładem wydawnictwa Zwierciadło.

Komentarze

Featured
Dobra zmiana w Kambodży: zakaże turystom jazdy na słoniach Wielka Brytania: premiera wegańskiej czekolady mlecznej od Mars Inc. Polski #gamechanger: Robert Lewandowski rzucił mięso USA: największy producent mleka ogłasza upadłość Not sure if sztuka or jedzenie. Kosmiczne jajko z alg i groszku Rebel Whopper: bezmięsny ale nie wegetariański – o co chodzi?

Dobra zmiana w Kambodży: zakaże turystom jazdy na słoniach

Presja społeczna ma sens: w kompleksie świątyni Angkor zakazano turystom jazdy na słoniach. To efekt…

czytaj więcej

Wielka Brytania: premiera wegańskiej czekolady mlecznej od Mars Inc.

Od 18 listopada w Wielkiej Brytanii dostępna m.in. w sklepach Tesco będzie „mleczna” wegańska czekol…

czytaj więcej

Polski #gamechanger: Robert Lewandowski rzucił mięso

Ta wiadomość już od kilku dni krąży po sieci: kapitan reprezentacji Polski stwierdził, że odstawia m…

czytaj więcej

USA: największy producent mleka ogłasza upadłość

Dean Foods ogłosiło upadłość 12 listopada. To największy amerykański producent krowiego mleka, na ry…

czytaj więcej

Not sure if sztuka or jedzenie. Kosmiczne jajko z alg i groszku

Studentka Central Saint Martins – czyli jednego z wydziałów University od Arts w Londynie, jako prac…

czytaj więcej

Rebel Whopper: bezmięsny ale nie wegetariański – o co chodzi?

Burger King wprowadził bezmięsną kanapkę do swojej oferty w Polsce. Rebel Whopper to w 100 procentac…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar