[wppb-login]

Psy w typie owczarka

Redakcja Vege
Kwiecień05/ 2018

Mądry, silny, będzie umiał bronić domu – to główne cechy psów w typie owczarka niemieckiego i długowłosego owczarka niemieckiego, na które stawiają ich nowi opiekunowie. Tymczasem adopcja psa w typie tych ras, to również w dużym stopniu odpowiedzialność za zdrowie psa, który w wyniku selekcji dokonywanej przez hodowców cierpi wiele chorób.


tekst: Katarzyna Kucharska
Winy za dysplazję i inne schorzenia możemy doszukiwać się w nie do końca precyzyjnym opisie wyglądu owczarków niemieckich wyznaczającym standardy na wystawach psów. Czytamy w nim „zad długi, lekko opadający”, co przyczyniło się do selekcji psów pod kątem jak najbardziej wyraźnego opadania tylnej części psa. Obecnie skutkuje to problemami z poruszaniem się i chorobami stawów u niektórych osobników. Pocieszać może fakt, że u psów z linii pracujących, podobnie jak u psów w typie rasy, nie obserwujemy tak często tych problemów. Można usłyszeć opinię, że psy w typie owczarka niemieckiego są bardzo mądre i nie wymagają wychowania. To oczywiście nie jest prawdą. Różnica pomiędzy psami w typie owczarka niemieckiego a innymi rasami polega na tym, że te pierwsze są często wykorzystywane przez różnego rodzaju służby (policję, wojsko itp.) i od lat tak selekcjonowane, aby dość łatwo poddawały się swojemu opiekunowi. Trudno spotkać „charakternego” czy „opornego” psa policjanta… Będzie on raczej nastawiony na współpracę i wykonywanie poleceń niż demonstrowanie swojej woli.Psy w typie owczarka charakteryzują się dużą cierpliwością, podatnością na szkolenie i elastycznością. Cechują się zrównoważonym usposobieniem, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w domach, w których są dzieci, uwielbiają zabawę i wspólne uprawianie sportów. Takie psy odnoszą liczne sukcesy w turniejach agility, ratownictwie, zawodach psów tropiących czy np. pasieniu stad. Zdecydowanie nie są to psy, którym wystarczą krótkie spacery trzy razy dziennie ani stały wybieg. Pamiętajmy, że nawet jeśli zwierzak ma do dyspozycji podwórko, to po pewnym czasie zna jego każdy zakamarek, więc warto zabierać go na spacery poza jego teren, aby mógł dodatkowo stymulować zmysły. Ze względu na dużą żywotność psy w typie owczarka nie nadają się dla osób starszych, chyba że ktoś adoptuje zwierzę w podeszłym wieku. Wtedy jak najbardziej mogą stworzyć idealny duet. Jeśli chodzi o zdrowie, adoptując psy w typie owczarka niemieckiego, musimy mieć świadomość, że mogą być podatne na alergie, epilepsję, zapalenie rogówki oka, a także postępującą mielopatię – utratę władzy nad tylnymi nogami. Ze względu na to, że dzięki wielu zaletom psy w typie owczarka niemieckiego należą do najbardziej popularnych na świecie, zdecydowanie przeważają w schroniskach, przytuliskach i fundacjach zajmujących się niesieniem pomocy psom. Trudno znaleźć organizację, w której nie byłoby choć jednego zwierzaka w typie tej rasy.
Artykuł ukazał się w numerze „Vege” 7/8/2013

Featured
Obiad po śląsku od Weganona (10. urodziny Vege)! Bananowe pankejki od Atelier Smaku! (10. urodziny VEGE) Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Obiad po śląsku od Weganona (10. urodziny Vege)!

Przedstawiamy przepis na pełen regionalny obiad z kuchni śląskiej – Weganon zgodził się udostępnić g…

czytaj więcej

Bananowe pankejki od Atelier Smaku! (10. urodziny VEGE)

Oto przepis na pankejki, które Jola i Mirek przygotowali dla nas na żywo w ramach obchodów 10. urodz…

czytaj więcej

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej
Facebook