[wppb-login]

Psy w typie owczarka

Redakcja Vege
Kwiecień05/ 2018

Mądry, silny, będzie umiał bronić domu – to główne cechy psów w typie owczarka niemieckiego i długowłosego owczarka niemieckiego, na które stawiają ich nowi opiekunowie. Tymczasem adopcja psa w typie tych ras, to również w dużym stopniu odpowiedzialność za zdrowie psa, który w wyniku selekcji dokonywanej przez hodowców cierpi wiele chorób.


tekst: Katarzyna Kucharska
Winy za dysplazję i inne schorzenia możemy doszukiwać się w nie do końca precyzyjnym opisie wyglądu owczarków niemieckich wyznaczającym standardy na wystawach psów. Czytamy w nim „zad długi, lekko opadający”, co przyczyniło się do selekcji psów pod kątem jak najbardziej wyraźnego opadania tylnej części psa. Obecnie skutkuje to problemami z poruszaniem się i chorobami stawów u niektórych osobników. Pocieszać może fakt, że u psów z linii pracujących, podobnie jak u psów w typie rasy, nie obserwujemy tak często tych problemów. Można usłyszeć opinię, że psy w typie owczarka niemieckiego są bardzo mądre i nie wymagają wychowania. To oczywiście nie jest prawdą. Różnica pomiędzy psami w typie owczarka niemieckiego a innymi rasami polega na tym, że te pierwsze są często wykorzystywane przez różnego rodzaju służby (policję, wojsko itp.) i od lat tak selekcjonowane, aby dość łatwo poddawały się swojemu opiekunowi. Trudno spotkać „charakternego” czy „opornego” psa policjanta… Będzie on raczej nastawiony na współpracę i wykonywanie poleceń niż demonstrowanie swojej woli.Psy w typie owczarka charakteryzują się dużą cierpliwością, podatnością na szkolenie i elastycznością. Cechują się zrównoważonym usposobieniem, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w domach, w których są dzieci, uwielbiają zabawę i wspólne uprawianie sportów. Takie psy odnoszą liczne sukcesy w turniejach agility, ratownictwie, zawodach psów tropiących czy np. pasieniu stad. Zdecydowanie nie są to psy, którym wystarczą krótkie spacery trzy razy dziennie ani stały wybieg. Pamiętajmy, że nawet jeśli zwierzak ma do dyspozycji podwórko, to po pewnym czasie zna jego każdy zakamarek, więc warto zabierać go na spacery poza jego teren, aby mógł dodatkowo stymulować zmysły. Ze względu na dużą żywotność psy w typie owczarka nie nadają się dla osób starszych, chyba że ktoś adoptuje zwierzę w podeszłym wieku. Wtedy jak najbardziej mogą stworzyć idealny duet. Jeśli chodzi o zdrowie, adoptując psy w typie owczarka niemieckiego, musimy mieć świadomość, że mogą być podatne na alergie, epilepsję, zapalenie rogówki oka, a także postępującą mielopatię – utratę władzy nad tylnymi nogami. Ze względu na to, że dzięki wielu zaletom psy w typie owczarka niemieckiego należą do najbardziej popularnych na świecie, zdecydowanie przeważają w schroniskach, przytuliskach i fundacjach zajmujących się niesieniem pomocy psom. Trudno znaleźć organizację, w której nie byłoby choć jednego zwierzaka w typie tej rasy.
Artykuł ukazał się w numerze „Vege” 7/8/2013

Featured
Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge!

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej
Facebook