[wppb-login]

Psy w typie owczarka

Redakcja Vege
kwiecień05/ 2018

Mądry, silny, będzie umiał bronić domu – to główne cechy psów w typie owczarka niemieckiego i długowłosego owczarka niemieckiego, na które stawiają ich nowi opiekunowie. Tymczasem adopcja psa w typie tych ras, to również w dużym stopniu odpowiedzialność za zdrowie psa, który w wyniku selekcji dokonywanej przez hodowców cierpi wiele chorób.


tekst: Katarzyna Kucharska
Winy za dysplazję i inne schorzenia możemy doszukiwać się w nie do końca precyzyjnym opisie wyglądu owczarków niemieckich wyznaczającym standardy na wystawach psów. Czytamy w nim „zad długi, lekko opadający”, co przyczyniło się do selekcji psów pod kątem jak najbardziej wyraźnego opadania tylnej części psa. Obecnie skutkuje to problemami z poruszaniem się i chorobami stawów u niektórych osobników. Pocieszać może fakt, że u psów z linii pracujących, podobnie jak u psów w typie rasy, nie obserwujemy tak często tych problemów. Można usłyszeć opinię, że psy w typie owczarka niemieckiego są bardzo mądre i nie wymagają wychowania. To oczywiście nie jest prawdą. Różnica pomiędzy psami w typie owczarka niemieckiego a innymi rasami polega na tym, że te pierwsze są często wykorzystywane przez różnego rodzaju służby (policję, wojsko itp.) i od lat tak selekcjonowane, aby dość łatwo poddawały się swojemu opiekunowi. Trudno spotkać „charakternego” czy „opornego” psa policjanta… Będzie on raczej nastawiony na współpracę i wykonywanie poleceń niż demonstrowanie swojej woli.Psy w typie owczarka charakteryzują się dużą cierpliwością, podatnością na szkolenie i elastycznością. Cechują się zrównoważonym usposobieniem, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w domach, w których są dzieci, uwielbiają zabawę i wspólne uprawianie sportów. Takie psy odnoszą liczne sukcesy w turniejach agility, ratownictwie, zawodach psów tropiących czy np. pasieniu stad. Zdecydowanie nie są to psy, którym wystarczą krótkie spacery trzy razy dziennie ani stały wybieg. Pamiętajmy, że nawet jeśli zwierzak ma do dyspozycji podwórko, to po pewnym czasie zna jego każdy zakamarek, więc warto zabierać go na spacery poza jego teren, aby mógł dodatkowo stymulować zmysły. Ze względu na dużą żywotność psy w typie owczarka nie nadają się dla osób starszych, chyba że ktoś adoptuje zwierzę w podeszłym wieku. Wtedy jak najbardziej mogą stworzyć idealny duet. Jeśli chodzi o zdrowie, adoptując psy w typie owczarka niemieckiego, musimy mieć świadomość, że mogą być podatne na alergie, epilepsję, zapalenie rogówki oka, a także postępującą mielopatię – utratę władzy nad tylnymi nogami. Ze względu na to, że dzięki wielu zaletom psy w typie owczarka niemieckiego należą do najbardziej popularnych na świecie, zdecydowanie przeważają w schroniskach, przytuliskach i fundacjach zajmujących się niesieniem pomocy psom. Trudno znaleźć organizację, w której nie byłoby choć jednego zwierzaka w typie tej rasy.
Artykuł ukazał się w numerze „Vege” 7/8/2013

Featured
Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit? Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit?

Promocja Veganuary, w której wziął udział portal Pyszne, zapraszając rapera Peję, wywołała kontrower…

czytaj więcej

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej
Facebook