[wppb-login]

Psy w typie owczarka

Redakcja Vege
Kwiecień05/ 2018

Mądry, silny, będzie umiał bronić domu – to główne cechy psów w typie owczarka niemieckiego i długowłosego owczarka niemieckiego, na które stawiają ich nowi opiekunowie. Tymczasem adopcja psa w typie tych ras, to również w dużym stopniu odpowiedzialność za zdrowie psa, który w wyniku selekcji dokonywanej przez hodowców cierpi wiele chorób.


tekst: Katarzyna Kucharska
Winy za dysplazję i inne schorzenia możemy doszukiwać się w nie do końca precyzyjnym opisie wyglądu owczarków niemieckich wyznaczającym standardy na wystawach psów. Czytamy w nim „zad długi, lekko opadający”, co przyczyniło się do selekcji psów pod kątem jak najbardziej wyraźnego opadania tylnej części psa. Obecnie skutkuje to problemami z poruszaniem się i chorobami stawów u niektórych osobników. Pocieszać może fakt, że u psów z linii pracujących, podobnie jak u psów w typie rasy, nie obserwujemy tak często tych problemów. Można usłyszeć opinię, że psy w typie owczarka niemieckiego są bardzo mądre i nie wymagają wychowania. To oczywiście nie jest prawdą. Różnica pomiędzy psami w typie owczarka niemieckiego a innymi rasami polega na tym, że te pierwsze są często wykorzystywane przez różnego rodzaju służby (policję, wojsko itp.) i od lat tak selekcjonowane, aby dość łatwo poddawały się swojemu opiekunowi. Trudno spotkać „charakternego” czy „opornego” psa policjanta… Będzie on raczej nastawiony na współpracę i wykonywanie poleceń niż demonstrowanie swojej woli.Psy w typie owczarka charakteryzują się dużą cierpliwością, podatnością na szkolenie i elastycznością. Cechują się zrównoważonym usposobieniem, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w domach, w których są dzieci, uwielbiają zabawę i wspólne uprawianie sportów. Takie psy odnoszą liczne sukcesy w turniejach agility, ratownictwie, zawodach psów tropiących czy np. pasieniu stad. Zdecydowanie nie są to psy, którym wystarczą krótkie spacery trzy razy dziennie ani stały wybieg. Pamiętajmy, że nawet jeśli zwierzak ma do dyspozycji podwórko, to po pewnym czasie zna jego każdy zakamarek, więc warto zabierać go na spacery poza jego teren, aby mógł dodatkowo stymulować zmysły. Ze względu na dużą żywotność psy w typie owczarka nie nadają się dla osób starszych, chyba że ktoś adoptuje zwierzę w podeszłym wieku. Wtedy jak najbardziej mogą stworzyć idealny duet. Jeśli chodzi o zdrowie, adoptując psy w typie owczarka niemieckiego, musimy mieć świadomość, że mogą być podatne na alergie, epilepsję, zapalenie rogówki oka, a także postępującą mielopatię – utratę władzy nad tylnymi nogami. Ze względu na to, że dzięki wielu zaletom psy w typie owczarka niemieckiego należą do najbardziej popularnych na świecie, zdecydowanie przeważają w schroniskach, przytuliskach i fundacjach zajmujących się niesieniem pomocy psom. Trudno znaleźć organizację, w której nie byłoby choć jednego zwierzaka w typie tej rasy.
Artykuł ukazał się w numerze „Vege” 7/8/2013

Featured
Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy! Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów! Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny! Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat: Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy!

Prenumerujesz cyfrowo Magazyn Vege? To świetnie! Mamy dla Ciebie prezent od Zakwasowni – zniżkę na z…

czytaj więcej

Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań

Jeśli jesteście weganseksualni, to informujemy, że ponad połowa wegan w Wielkiej Brytanii podziela W…

czytaj więcej

UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów!

Czy jeśli ktoś nie przeszedł dotąd na weganizm z powodu troski o zwierzęta, środowisko lub własne zd…

czytaj więcej

Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny!

Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by staran…

czytaj więcej

Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Kim Kardashian West postanowiła na dobry początek 2021 roku zadbać ze szczególną troską o ciało i um…

czytaj więcej

Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Aż pół miliona osób zadeklarowało udział w Veganuary, czyli wyzwaniu polegającym na rozpoczęciu roku…

czytaj więcej
Facebook