[wppb-login]

„Modlitwy dla opornych” Jasia Kapeli

Redakcja Vege
Styczeń16/ 2018

Magazyn Vege objął patronatem tomik wierszy Jasia Kapeli pod tytułem „Modlitwy dla opornych”. W lutowym numerze naszego miesięcznika czytelnicy będą mogli zapoznać się z recenzją „Modlitw” oraz fragmentem jednego z utworów.

Premiera tomiku poezji Jasia Kapeli miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. Modlitwy dla opornych ukazały się dzięki Korporacji Ha!art, która wydała jeszcze trzy inne książki tego autora. Na stronie Wydawnictwa możemy się o dowiedzieć, że

Korporacja Ha!art to krakowska instytucja, której celem jest promowanie nowych zjawisk w kulturze. Korporacja Ha!art wydaje młodą prozę i poezję, przekłady literatury zagranicznej, albumy, antologie, książki teoretyczne i tomy rozmów w ramach kilkunastu linii wydawniczych

Tym osobom, które nigdy wcześniej nie słyszały o autorze Modlitw…, warto przybliżyć jego biogram. Jaś Kapela to pisarz, poeta i felietonista. Jest autorem trzech książek z wierszami (najnowsze Modlitwy dla opornych, Reklama oraz Życie na gorąco), trzech powieści (Stosunek seksualny nie istnieje, Janusz Hrystus i Dobry troll) oraz zbioru felietonów Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu. Należy do zespołu Krytyki Politycznej, obecnie zaś pracuje nad książką Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać.

Jaś Kapela aktywnie działa na rzecz praw zwierząt, a część wierszy z jego najnowszego tomiku porusza tę tematykę. Mamy zatem do czynienia z poezją, która zmusza do przemyśleń i nie pozostawia obojętnym na problemy współczesnego świata. Kinga Dunin, która tak jak autor Modlitw… należy do Krytyki Politycznej, tak wypowiada się o tomiku:

Jaś Kapela jest melancholijnym optymistą.  Cierpi za miliony ludzi, drzew i zwierząt, a jednocześnie cieszy się, że nie płynie pontonem przez Morze Śródziemne

Brzmi kontrowersyjnie? Niewątpliwie poezja Jasia Kapeli nie zalicza się do łatwych w odbiorze, co nie zmienia faktu, że warto się z nią zapoznać choćby po to, aby poznać punkt widzenia „melancholijnego optymisty”. Na uwagę zasługuje również posłowie do tomiku, które napisał Zenon Kruczyński, autor książki kultowej w środowisku prozwierzęcym Farba znaczy krew.

Modlitwy dla opornych są dostępne do nabycia na stronie Korporacji Ha!art.

Zachęcamy również do kupienia najnowszego numeru Vege, w którym ukazała się recenzja tomiku.

Featured
Badanie rynku: Polacy się weganizują! Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum" Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium] Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Badanie rynku: Polacy się weganizują!

Podczas pandemii koronawirusa 40 proc. Polaków zmieniło swoje zwyczaje żywieniowe, w ramach tej grup…

czytaj więcej

Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum"

Kilka niemieckich landów w ostatnich tygodniach zakazało długotrwałego transportu zwierząt do krajów…

czytaj więcej

Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium]

Jest szansa, że już niedługo kosmetyki sprzedawane w Chinach będą mogły zachować status cruelty-free…

czytaj więcej

Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów

Wartość nielegalnego handlu, przemytu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin jest szacowna na ok. 2…

czytaj więcej

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej
Facebook