Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

pędzle z borsuka

czerwiec 06 2017

Pędzle to najbardziej istotne i niezbędne narzędzia nie tylko dla profesjonalistów makijażu. Lepiej stosować syntetyczne i to nie tylko po to, by oszczędzić zwierzęta

Tekst: Katarzyna Konopa (Pink Mink Studio)

W internecie ? na blogach i na wielu kanałach YouTube ? można znaleźć porady na temat doboru odpowiednich pędzli, większość ekspertów ma w swoich zestawach zarówno pędzle syntetyczne, jak i naturalne, ze względu na przekonanie o ich odmiennych właściwościach.
Według powszechnej opinii pędzle wykonane z naturalnego włosia, czyli futra zwierząt (wiewiórek, borsuków, bobrów, dzików, koni, norek, soboli czy i kóz), są niezbędne do wykonywania pewnych elementów makijażu.

Miliony zwierząt jest co roku zabijanych, aby z ich sierści mogły zostać wyprodukowane pędzle do makijażu.

Wiele kobiet, które sprzeciwiają się noszeniu ubrań z futer, nie zastanawia się nad kupnem pędzli wykonanych z futra, które nie różni się niczym od tego używanego w przemyśle odzieżowym. Zwierzęta trzymane są w niewoli w tragicznych warunkach, wykorzystywane do produkcji rozmaitych produktów z ich sierści, a potem zabijane.
Naturalny włos zwierzęcy, podobnie jak włosy ludzkie, nie jest idealnie gładki ? ma powierzchnię porowatą i pełną zagłębień, co wymienia się zazwyczaj jako największą zaletę. Dzięki nieregularności włosia i jego porowatości pędzle z niego wykonane pobierają produkty suche, czyli w formie pudrów, z ogromną łatwością i w dużej ilości oraz utrzymują je na powierzchni przez jakiś czas, gdyż kosmetyk pozostaje ?ukryty? w minizakamarkach poszczególnych włosów. Ta właściwość powoduje, że np. podczas cieniowania oka pędzel nie pozostawi produktu w jednym miejscu zaraz po dotknięciu powieki, ale będzie go uwalniał przez jakiś czas, pozwalając na precyzyjne rozcieranie koloru. To właśnie ta cecha włosia zwierzęcego wymieniana jest jako element odróżniający je od włosia syntetycznego i powód dla którego pędzli naturalnych nie da się zastąpić niczym innym. Tymczasem ta porowatość włosów powoduje, że używany produkt często pozostaje uwięziony na pędzlu i najzwyczajniej się marnuje.

Pędzle takie dużo trudniej jest myć, są oporne nawet na dość intensywne czyszczenie, małe nierówności zatrzymują produkt wewnątrz i powodują szybki rozrost bakterii.

Bakterie sprzyjają powstawaniu chorób skóry, trądziku i wzmacniają alergogenność już i tak mocno uczulających wiele osób produktów.

Nylonowa alternatywa
Tradycyjne włókna nylonowe od dawna stosowane są do produkcji pędzli. Włosie z tworzywa jest płaskie, ma gładką powierzchnię. Włókna pozostają blisko siebie ? nie rozdzielają się i zostają zwarte. Ta właściwość włókna syntetycznego powoduje, że jest z powodzeniem wykorzystywane przy pędzlach rozprowadzających produkty płynne i kremowe.
Nakładając podkład, szminkę, kremowy cień czy róż pędzlem nylonowym, mamy pewność idealnego wykończenia makijażu bez smug i śladów na twarzy po użyciu naszego narzędzia, nie marnujemy produktu ? nabrana ilość zostaje niemal w całości rozprowadzona bez pozostawania na pędzlu. Profesjonaliści są w tej sprawie jednogłośni ? stosujemy wyłącznie syntetyki do aplikacji kosmetyków na bazie wody lub tłuszczu. Powszechna opinia na temat pędzli do innych zadań ? do produktów sypkich ? wyklucza syntetyczne ze względu na trudności ze zdobyciem odpowiednio puchatych pędzli wysokiej jakości.

Taklon zastąpi włosie?
Od wielu lat trwają prace badawcze, których celem jest znalezienie metody sprawiającej, że plastikowe włókno będzie miało właściwości absorbujące porównywalne z naturalnym włosiem zwierzęcym. Naukowcy stosują różnorodne środki chemiczne, np. kwasy, aby uzyskać porowatą powierzchnię włókien o różnorodnej przyczepności. Od kilku lat w sprzedaży są pędzle z nowoczesnego tworzywa o nazwie taklon ? poliestru zaprojektowanego w taki sposób, aby jego właściwości przypominały w jak największym stopniu cechy włosia naturalnego. Materiał ten jest przyczepny mimo swojej gładkości, a pędzle z niego wykonane są bardzo miękkie. Posiada on dodatkowo właściwości antybakteryjne ? mikroby nie rozprzestrzeniają się na powierzchni pędzla.

Dzisiejsze nowoczesne syntetyki są bardzo wysokiej jakości (pozostając zwykle nadal na niższej półce cenowej od odpowiedników z naturalnych włosów zwierzęcych) i są zdolne do pobierania bez wysiłku dowolnych produktów w formie pudru na równi z włosami naturalnymi i perfekcyjnego rozcierania ich w wyznaczonym miejscu.

Włosie jest wypiekane, farbowane, ostrzone, polerowane, szlifowane i dziurawione w celu doskonalenia przyczepności i właściwości przetrzymywania produktów.
Włosie syntetyczne posiada wiele innych zalet, podstawową jest trwałość. Pędzle z poliestru pozostają miękkie i kształtne nawet wiele lat, podczas kiedy włosie zwierzęce staje się ostre, twarde i często kłujące, co może być ogromnie nieprzyjemne, szczególnie w okolicach oczu. Syntetyki praktycznie nie gubią włosia, podczas gdy pędzle wykonane z futra zwierzęcego wraz ze zużyciem tracą stopniowo coraz więcej włosków.
Czyszczenie syntetyków jest szybkie i skuteczne, dodatkowo przy użytku osobistym można pędzle myć o wiele rzadziej niż naturalne, które niszczą się dużo szybciej w zetknięciu z kosmetykami, a dodatkowo poprzez działanie środków myjących.
Osiągnięcie delikatniejszego, wielowarstwowego makijażu jest łatwiejsze, kiedy wykonujemy go pędzlami syntetycznymi. Producenci pędzli z włókien sztucznych bardzo często stosują w swoich wyrobach produkty przyjazne środowisku, na rynku dostępne są takie z rączkami wykonanymi z włókna lnianego, bambusa, polypropylenu ? tworzywa wykonanego z odpadów konsumenckich, a także nadającymi się do kompostowania lub wykonanymi z butelek plastikowych i aluminium z recyklingu.

 

Etyczny pędzel
Podczas codziennych wyborów konsumenckich to my podejmujemy decyzję, od nas zależy popyt na produkty i każdy z nas może spowodować zmiany. Kupując nowe pędzle, pamiętajmy, że niezależnie od tego co mówią producenci lub sprzedawcy pędzli, pewność że żadne zwierzę nie ucierpiało przy produkcji narzędzi do makijażu daje nam jedynie produkt wykonany z włosia syntetycznego.

Każdy pędzel wykonany z futra zwierząt okupiony jest mniejszym lub większym cierpieniem i nie jest nigdy, mimo często słyszanych zapewnień, cruelty free.

Artykuł pochodzi z magazynu “Vege” nr. 3/2015, do kupienia tutaj: link