[wppb-login]

Bieganie i pomaganie

Martyna Kozłowska
kwiecień25/ 2017

Bieganie jest dla wszystkich. Także, a może nawet tym bardziej, dla zatwardziałych roślinożerców. Czy można połączyć miłość do sportu z promocją weganizmu? RunVegan i Laufen gegen Leiden udowadniają, że tak

Tekst: Anna Trybuch

Wyobraź sobie, że nazywasz się na przykład Katarzyna Kowalska czy Anna Nowak. Wydajesz się statystyczną Polką ? budzik obwieszcza atak poniedziałku: zrywasz się, z trudem ściągasz z łóżka dzieci (mamooooo, jeszcze tylko 5 minut, jeszcze chwila?), partner biegnie na szybkie siku z psem, potem po bułki, ty przygotowujesz śniadanie i kanapki do szkół i prac. ?Krzysiu, umyłeś zęby? Zosiu, wzięłaś zeszyt do polskiego??. Łapiesz w biegu rzeczy, biegniesz odwieźć dzieci (przymroziło w nocy, trzeba jeszcze oskrobać szyby), wpadasz do pracy. Stukasz w klawiaturę, ogarniasz nieogarnialne? Oczywiście cierpisz na typowo kobiecy multitasking, więc równocześnie zastanawiasz się, co masz w lodówce i co zrobisz na obiad, jak sprawić, żeby miał kto dzieci odebrać, zawieźć na piłkę i tańce, a jeszcze przecież musisz wyprowadzić psa, posprzątać (tak, tak, odkąd macie dzieci, psa, kota, to jakoś szybciej się podłoga brudzi, a kosz na rzeczy do prania ciągle pełen, mimo że pralka woła o odpoczynek).
Na potrzeby tego tekstu możesz się również nazywać Violetta Domaradzka, ?cierpieć na niedoczas?, jak opisane wyżej panie, a kiedy już opanujesz dzień, rodzinę, rozciągniesz dobę do co najmniej 26 godzin, siadasz i myślisz ?a co by tu jeszcze??.

I pewnego dnia, kilka lat temu, nasza bohaterka Violetta wpadła na taki oto pomysł: tylu ludzi biega, ja właściwie też lubię, tylu ludzi przechodzi na wegetarianizm (a ci najbardziej ?szaleni? ? na weganizm!), to ja to zlepię w zgrabną całość i zorganizuję bieg. Wegański!

Tak się też stało. Kolejne pomysły: a może nie tylko bieg, a może także imprezę wege. Może więc imprezie powinna towarzyszyć możliwość spróbowania tego ?dziwnego? wegańskiego jedzenia? I udało się. Bieg Wegański to nie tylko sam wyścig, to także rozmowy, wykłady, prezentacje, stoiska z wegejedzeniem i z roku na rok coraz większy tłum biegaczy i gości.
Bieg Wegański organizowany przez RunVegan jest skierowany nie tylko do wegan ? zaproszeni są wszyscy bez względu na dietę, ale także bez względu na to, jak wytrawnymi są biegaczami. Żaden to maraton ? odbywa się na dystansach 5 i 10 km, towarzyszy mu marszobieg ?Spacer po zdrowie?, a najmłodsi mogą próbować sił na trasach 300, 500 i 1 tys. m. Przy okazji Biegu Wegańskiego organizowany jest Zabiegany Targ Wegański, na którym można uzupełnić już wybiegane kalorie, a także po prostu ?wrzucić trochę masy?, wyznając zasadę, że przecież roślinne nie tuczy, a przynajmniej tuczy mniej?

Bieg Wegański to przede wszystkim hasło: ?Łatwiej niż myślisz?. Ale łatwiej co? Przede wszystkim łatwiej przejść na wegetarianizm albo weganizm. Wielu osobom już to się udało, uda się i następnym, a tych, którzy żując schabowego z kapustą, mówią, że to pewnie strasznie trudna dieta, niekompletna, bardzo czasochłonna, trzeba grzecznie wysłuchać i robić swoje. Co jeszcze jest łatwiejsze, niż myślisz? Pomaganie. Bo Bieg Wegański to inicjatywa przede wszystkim charytatywna i bardzo, bardzo mocno namawiająca do zaangażowania się w pomoc dla świata, szczególnie tej jego części, która jest tak ważna i piękna, a która sama nie może się o siebie upomnieć ? przyrody.

Każdy bieg to trochę inna akcja i inna forma pomocy, ale idea pozostaje taka sama. I tak w jesiennej edycji (24 września 2016 r.) wspomagano prowadzone przez Fundację Viva! Schronisko w Korabiewicach oraz akcję ?Zabiegam o czystą Polskę?. Schronisko ma pod opieką psy, koty, konie, kucyki koziołki, świnki, a także lisy, a dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu uczestników biegu można było dofinansować badania dla psich seniorów, zakup bud dla psiaków czy siana dla koni. Dzięki Biegowi Wegańskiemu i fundacyjnemu stoisku w Miasteczku Biegowym fundacja mogła także dotrzeć do nowych osób, które być może w przyszłości zechcą dołączyć do zespołu wolontariuszy schroniska, prowadzić dom tymczasowy albo nawet adoptować któregoś zwierzaka na stałe. ?Zabiegam o czystą Polskę? to z kolei inicjatywa biegowo-sprzątająca. W ramach ?Zabiegam?? odbywają się cykliczne imprezy sprzątania tras biegowych, nizinnych i górskich, a także wszelkich innych. Bieg Wegański włącza się w ten nurt z bardzo prostą myślą: sprzątamy ścieżki biegowe, zostawiamy porządek po sobie. Po co? Żeby nam wszystkim było lepiej, ładniej, by nikt nie musiał po nas sprzątać, by przyroda nie cierpiała, a inni biegacze, spacerowicze i po prostu zwykli ludzi nie przeklinali biegaczy. Proste i przydatne. Dla każdego.
Jak się czyta o Violi Domaradzkiej i jej pomyśle, robi się trochę przykro, że na świecie jest tylko jedna taka Viola. Na szczęście całkiem niedaleko, w sąsiednich Niemczech, rozkwitła podobna idea ? bieganie po to, żeby robić coś dobrego dla świata. Laufen gegen Leiden e.V. LgL została powołana do życia w 2011 roku przez Marka Hofmanna, wegemaratończyka, triatlonistę i zawodnika Ironmana, a w roku 2014 zmieniła się z jednoosobowej organizacji w stowarzyszenie non-profit. Ideą stowarzyszenia jest bieganie przeciwko cierpieniu (to właśnie znaczy nazwa), a realizacją tej myśli jest przede wszystkim organizowany cyklicznie, podczas każdej pełni księżyca Gutenachtlauf, czyli ?Bieg na dobranoc?.
Biegi są organizowane w wielu miastach w Niemczech (obecnie ponad 70), a także Austrii i Szwajcarii. Organizacja ogłasza je m.in. za pośrednictwem Facebooka, co ułatwia dotarcie do wielu odbiorców. Cele przeświecające organizatorom to gromadzenie początkujących, zaawansowanych i profesjonalnych biegaczy wokół idei wspólnoty w sporcie i zaangażowania społecznego na rzecz promocji weganizmu, ochrony środowiska i życia ludzi i zwierząt. Obecnie organizacja liczy 240 oficjalnych członków, ale przy okazji każdego biegu gromadzi setki osób, które ? być może tylko przez ten jeden wieczór, a być może w trakcie wielu biegów ? wezmą udział w imprezie i zaangażują się w ochronę Ziemi. Biegaczy i sympatyków wciąż przybywa.

Nie samym bieganiem jednak biegacze żyją. LgL przez kilka lat działalności i w miarę przebiegniętych kilometrów zebrali dziesiątki tysięcy euro, które zostały przekazane organizacjom działającym na rzecz ochrony zwierząt. LgL promuje swoją działalność na różnego rodzaju ulicznych festiwalach, imprezach biegowych, w międzynarodowych, ogólnokrajowych i lokalnych mediach sportowych i wegańskich, m. in. telewizji RTL, magazynach: ?Veggie Journal?, ?Running?, ?Spiegel Online? czy ?Runner?s World?.

Mark Hofman na stronie LgL mówi o sobie i swoich działaniach najprościej, jak się da ? to bardzo ważne, żeby promować weganizm i płynące z niego korzyści, a jego zamiarem jest promowanie świata bez przemocy, pełnego szacunku, zachęcanie ludzi do brania odpowiedzialności za swoje działania. A sport jest jego zdaniem świetnym sposobem budowania społeczności, która wdraża te idee w życie.

I wreszcie ? jak mówi Mark ? jest zwyczajnie szczęśliwy, widząc podobnie myślących ludzi poznających się i tworzących przyjacielskie relacje.

Więcej o 6 edycji Biegu Wegańskiego: link

Artykuł z „Vege” nr 3/2017, do kupienia tutaj: link

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook