[wppb-login]

Premiera ?Słodkich Sekretów?, które umilą dni nie tylko weganom i konkurs!

Magda Buszko
Marzec10/ 2017

2 marca odbyła się premiera książki kucharskiej młodziutkiej autorki i świetnej kucharki Weroniki Madejskiej ?Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem?. Magazyn ?Vege? miał przyjemność uczestniczyć w promocji i delektować się przygotowanymi przez autorkę pysznościami.Choć Weronika Madejska ma niewiele ponad 20 lat, jej umiejętności w pieczeniu słodkości nie powstydziłaby się żadna z jej starszych i bardziej doświadczonych koleżanek.
Weronikę możecie znać z internetu, gdzie prowadzi bardzo popularny blog natchniona.pl. A może mieliście w ręku jej wcześniejszą książkę ?Bez glutenu ? bez wyrzeczeń??
Tym razem Weronika wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich fanów i stworzyła książkę pełną niesamowitych bezglutenowych i całkowicie roślinnych przepisów na ciasta, bułeczki, torty i wszelkie słodkości, od których wręcz kręci się w głowie.
Autorka czerpie inspiracje kulinarne z własnych doświadczeń. Kiedy była dzieckiem, rozpoznano u niej nietolerancję glutenu i była skazana na niesmaczne, wciąż to samo jedzenie. Nie mogła skosztować ukochanych pączków, a przysmaki, którymi raczyli się jej przyjaciele, pozostawały dla niej jedynie w sferze marzeń. Wtedy Weronika wzięła swój los w swoje ręce i zaczęła czarować w kuchni.
Obecni na premierze książki w Studiu Kulinarnym Małe Przyjemności, mieli okazję obserwować autorkę w akcji, a później skosztować przygotowanych przez nią specjałów. Muszę przyznać, że nie mogę się doczekać, kiedy sama stanę za kuchennym blatem i kierując się wskazówkami Weroniki, sama zacznę czarować.
Tymczasem dla naszych czytelników mamy trzy egzemplarze tej inspirującej książki.

Zapraszamy do zabawy! Napiszcie nam, jak Wy czarujecie w kuchni, co jest Waszym największym roślinnym specjałem, którym zachwycacie swoich bliskich. Opiszcie problemy kuchenne i sukcesy. Na Wasze krótkie maile (do 500 znaków), czekamy do 31 marca. Jeśli dołączycie zdjęcie wyczarowanej potrawy, zwiększycie szansę na wygraną!

1. Odpowiedzi wysyłajcie na adres: odpowiedz@vege.com.pl.
2. W tytule maila wpiszcie CZARY W KUCHNI
3. Zanim przystąpicie do konkursu, zapoznajcie się z REGULAMINEM

Spośród osób, które w podanym wyżej terminie nadeślą odpowiedzi, wybierzemy trzy osoby, które otrzymają książkę ?Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem? autorstwa Weroniki Madejskiej

-> Autor: Weronika Madejska
-> Wydawnictwo: Helion
-> Oprawa: Miękka
-> Rok wydania: 2017
-> Ilość stron: 220

Featured
Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda Uwaga! Upały! Zadbaj o psa! Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat? Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału UE: To koniec hodowli klatkowej!

Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która reguluje status zwierząt w Policji i innych służbach mundurowych …

czytaj więcej

Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda

Niektóre z najbardziej uciążliwych problemów zdrowotnych znajdują zaskakujące rozwiązanie. Kłopoty z…

czytaj więcej

Uwaga! Upały! Zadbaj o psa!

Jak pomóc naszemu czworonogowi przetrać porę, kiedy żar leje się z nieba?

1. Zapewnij stały dostę…

czytaj więcej

Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat?

Jak mądrze chronić bioróżnorodność? Eksperci: żądnej drogi na skróty!

Bioróżnorodność i zmiana k…

czytaj więcej

Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału

Czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” opublikowało badanie, z którego wyni…

czytaj więcej

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej
Facebook