Jedz i Biegaj
Scott Jurek
Galaktyka
Tekst: Emil Stanisławski
Scott Jurek to prawdziwa legenda ultramaratonów. Siedem razy z rzędu wygrał długi na 161 km wyścig Western States. Dwukrotnie zwyciężył w Ultramarathon Badwater ? 217-km. biegu, którego trasa ciągnie się przez spieczoną słońcem Dolinę Śmierci, gdzie temperatura przekracza 40 st. C. Wszystkiego tego dokonał na diecie roślinnej.
Scott nie był wybrańcem losu, nie miał bogatych rodziców, urodził się w miejscowości Proctor w stanie Minnesota. Od 9 roku życia pomagał ojcu w opiece nad chorującą na stwardnienie rozsiane matką. Nie był prymusem. Nie wyróżniał się niczym szczególnym. Co więcej ? nie lubił warzyw. Jeszcze jako nastolatek zajadał się hamburgerami w barach szybkiej obsługi. W jaki sposób ten szczupły, nieśmiały chłopak przemienił się w jednego z najbardziej utytułowanych biegaczy na świecie? Dlaczego w pewnym momencie swojego życia zrezygnował z mięsa i nabiału? ?Jedz i biegaj? to nie jest zwykła historia o pokonywaniu kolejnych kilometrów na trasie ultra długich wyścigów. To nie jest podręcznik dla początkujących biegaczy. Nie znajdziecie w nim szczegółowo rozpisanego planu treningowego. To książką o radości. Radości z przekraczania własnych granic wytrzymałości, doskonaleniu ciała i umysłu.
Historie wielogodzinnych treningów i kolejnych zwycięstw to dla Scotta jedynie pretekst do poszukiwania odpowiedzi na trapiące go od dziecka pytanie: dlaczego? Dlaczego spotykają nas określone sytuacje, dlaczego jesteśmy właśnie tutaj i dlaczego musimy robić pewne rzeczy, a innych musimy unikać?
Jeżeli dotąd myśleliście o bieganiu w kategoriach sportu teraz zaczniecie o nim myśleć jako o medytacji. Nieważne, czy biegacie, gracie w kosza, uprawiacie sztuki walki. Nieważne, czy w ogóle zajmujecie się sportem. Ta książka to potężna dawka motywacji do działania. A do tego dziesiątki przepysznych, w 100 proc. roślinnych, przepisów. Zarezerwuj sobie trochę czasu, zrelaksuj się w ulubionym fotelu i zacznij czytać. ?Jedz i biegaj? pochłania się jednym tchem!
Recenzja z Vege nr 11/2012
Książka dostępna jest tutaj: link