[wppb-login]

etyczny ślub i wesele

Martyna Kozłowska
październik28/ 2016

Ślub i wesele mogą i powinny być etyczne. Czym kierować się przy wyborze cateringu, sukienki, makijażu? Jak pogodzić swoje przekonania i oczekiwania rodziny, gdy ta nie wyobraża sobie innej uroczystości niż tradycyjna?

Tekst: Katarzyna Konopa (PINK MINK Studio – Vegan Make Up)

Zdjęcia: Monika Łasicka

makijaz11

Według przesądów maj nie jest miesiącem idealnym do zawierania małżeństwa, ale każdy pewnie zna wiele szczęśliwych par, które na nową drogę życia wkroczyły właśnie w tym miesiącu. Nieważne kiedy, ważne z kim i w jaki sposób!

Dzień ślubu to chyba najbardziej zapadający w pamięć moment naszego życia, a z całą pewnością najbardziej fotografowany. Dla większości osób będących na drodze empatii ważne jest, aby dzień ślubu i wszystko, co z nim związane, odbyło się zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami. Kiedy zdajemy sobie sprawę, jak wiele jest do zrobienia nawet przy standardowym ślubie, przeprowadzenie tak ogromnego logistycznie wydarzenia z wyłączeniem wykorzystywania zwierząt wydawać się może górą nie do zdobycia. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w oswojeniu się z pomysłem ślubu w wersji cruelty free.

Nie bójcie się prób, negocjacji z rodziną i problemów organizacyjnych ? taki ślub da się z sukcesem zorganizować!slub23

W naszych uprzywilejowanych czasach poczęstunek na wesele nie jest już problemem. Wiele firm cateringowych tworzy wyśmienite opcje roślinnego menu, nawet osoby z najbardziej tradycyjną paletą smaku nie pozostaną głodne. Opcji jest wiele, ale najlepiej zrobić testy potraw i dokonać ostatecznego wyboru odpowiednio wcześnie, bowiem terminy u najlepszych kucharzy są szybko zajmowane! Drugą sprawą jest oczywiście przekonanie rodziny, że nasi goście nie zejdą śmiercią tragiczną, kiedy na jednym ślubie nie spożyją schabowego.

Zastanawiając się nad motywem przewodnim ślubu i wesela, warto przemyśleć, czy wybory prozwierzęce są czymś, czym chcemy się dzielić, czy raczej robimy wegańskie wesele i zachowujemy się bez ostentacji. Z jednej strony chcąc zachować ?pokojowe? nastawienie wszystkich gości, możemy wybrać wersję dyskretną, jednak wesele to rzadka okazja zebrania dużej grupy rodziny i znajomych razem i odpowiednio dobrane motywy przewodnie, które ze smakiem wprowadzą gości w Wasz świat, mogą być idealnym rozwiązaniem. Ślub może też być doskonałą okazją uzbierania sporej kwoty dla ulubionej fundacji działającej na rzecz zwierząt czy karmy ?zamiast kwiatka?.anna

Większość sukien ślubnych na naszym rynku wykonywana jest z materiałów syntetycznych, warto jednak przed pierwszymi przymiarkami upewnić się, że wybrane modele nie zawierają ozdób z jedwabiu lub prawdziwych pereł. Męskie garnitury mogą być wykonane z materiałów z domieszką wełny, kaszmiru czy jedwabiu, warto wybierać takie uszyte z naturalnych alternatyw (bawełny, lnu) lub włókien syntetycznych. Krawaty i muchy są bardzo często szyte z czystego jedwabiu lub z jego mieszanek, nasze preferencje najlepiej już na początku przekazać personelowi w sklepie. Znalezienie obuwia z syntetycznej skóry lub tkaniny nie powinno być specjalnie trudne, możemy także na tę specjalną okazję odpowiednio wcześniej poszukać butów pochodzących z etycznych firm z certyfikatami.

Jeżeli zwracacie uwagę na pochodzenie przedmiotów symbolizujących Wasze uczucia, przy zakupie diamentów szukajcie producenta lub dostawcy mającego certyfikat na kamienie ze źródła blood free, czyli z rejonów, w których nie dochodzi do krwawych konfliktów. Inna opcja to zakup artystycznej, jedynej w swoim rodzaju biżuterii, który jednocześnie wspomaga lokalnych wytwórców.

Wiele ślubnych ozdób (wstążek i dekoracji) wykonywanych jest z jedwabiu, z którego często produkuje się także sztuczne kwiaty lepszej jakości, więc każdy aspekt planowania tego specjalnego dnia warto więc wziąć pod lupę.

W Polsce nie jest łatwo znaleźć etycznych makijażystów czy fryzjerów, więc jeżeli w Twojej okolicy taka opcja nie istnieje, warto rozważyć zakup odpowiednio dobranych kosmetyków i zatrudnić dobrych i sprawdzonych profesjonalistów do wykonania make-upu i fryzury. Kalendarze najlepszych specjalistów od urody są często wypełnione nawet na dwa lata do przodu. Ważne jest, aby kosmetyki były nie tylko dobrane kolorystycznie do typu urody i stroju, odpowiednie dla rodzaju skóry, ale także były long-lasting, czyli wytrzymały na twarzy przez kilkanaście godzin. Dobrze zrobiony makijaż ślubny wymaga jedynie ewentualnych poprawek pomadki i lekkiego przypudrowania czy usunięcia nadmiaru sebum. Nie ma żadnej różnicy w trwałości makijażu, kiedy zastosuje się dobrej jakości kosmetyki wegańskie w miejsce ?tradycyjnych?, natomiast decydując się na makijaż wykonany wyłącznie produktami naturalnymi, musimy pogodzić się z utratą trwałości w większym lub mniejszym stopniu. Przy wyborze fryzjera kierujmy się umiejętnościami, dobre produkty utrwalające fryzury bez składników odzwierzęcych są ogólnodostępne i wystarczy poprosić stylistę o ich zastosowanie podczas wykonywania fryzury próbnej i w dniu ślubu.

Wyjątkowo nie znajdziecie dziś opisu moich propozycji makijaży z dokładnym sposobem wykonania. Bardzo niewiele panien młodych decyduje się na samodzielne malowanie w tym specjalnym dniu, zadań jest sporo, czasu niewiele, a w wielu przypadkach ręka drży?

Dla każdej panny młodej dobrać można odpowiedni makijaż wykonany bez udziału produktów odzwierzęcych ? makijaż trwały, piękny i odpowiedni do typu urody i preferencji.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o wyzwaniach z szeroko pojętą organizacją wegetariańskiego lub wegańskiego ślubu i wesela, napiszcie do mnie z propozycjami tematów: k.konopa@vege.com.pl

slub22sluuub

 

Makijaż i fryzury wykonane zostały wyłącznie przy użyciu kosmetyków wegańskich (naturalnych i syntetycznych), bez zawartości składników odzwierzęcych i nietestowanych na zwierzętach oraz pędzli z włosia syntetycznego. W naszych stylizacjach nie wykorzystujemy ubrań wykonanych z jedwabiu, wełny czy skór i futer.

 

Tekst: Katarzyna Konopa ? PINK MINK Studio

Fotografia: Monika Łasicka ? Yumikasa Photography

Makijaż i stylizacja: Katarzyna Konopa – PINK MINK Studio

Włosy: Monika Banaszkiewicz ? Imagine Yourself

Asystentka planu: Monika Kruk

Miejsce: Park Miniatur, Bank Wilhelma Landaua, Warszawa

Modele: Anna Żuchniewicz, Natalia Michalewska, Anna Adamska i Mariusz Rusin

Podziękowania dla marek EMMI MARIAGE i NORMAN Suits za wypożyczenie strojów do sesji

Magazyn Vege nr 5/2016

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook