[wppb-login]

Viva i Vier Pfoten odbijają jedynego niedźwiedzia wykorzystywanego w polskim cyrku.

Magda Buszko
Lipiec07/ 2016

Po latach nieodpowiednich warunków, pozbawiony wolności, by zabawiać gości cyrków pokazem? jedzenia popcornu, ekipa Vivy i niemieckich Vier Pfoten ratuje niedźwiedzia Baloo. Aktywiści pojawili się w Pawłowicach 5 lipca rano i w asyście policji doprowadzili do odbioru niedźwiedzia.

Źródło: Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!

3P2A5269Dr Agnieszka Sergiel, specjalistka zajmująca się niedźwiedziami z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, była zmartwiona tym, co zobaczyła: Niedźwiedź nie ma pazurów oraz ma wyłamane kły. Skrajnie nieodpowiednie warunki odbiły się znacznie na jego stanie fizycznym. Ma niedorozwinięte mięśnie, problemy stawowe, a także problemy z chodzeniem. Widoczne są zwyrodnienia przednich łap i kolan.

Właściciel cyrku pod presją ekspertów poddał się konfiskacie niedźwiedzia oraz 4 innych zwierząt, które były przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach – rażąco zbyt małych klatkach: kajmana i 3 żółwi.

Wszystkie zwierzęta trafiły do Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego ? placówki, która od jakiegoś czasu zmienia politykę funkcjonowania ogrodu z nastawienia na ekspozycję zwierząt i sprzedaż biletów, na ratowanie zwierząt ze złych warunków. Po dopełnieniu wszystkich formalności celem jest przewiezienie niedźwiedzia do parku dla niedźwiedzi prowadzonego przez niemiecką organizację Vier Pfoten.

Specjalista od niedźwiedzi z Vier Proten, Carsten Hertwig zaoferował miejsce w prowadzonym przez siebie azylu: znajdziemy najlepsze wyjście dla Baloo, oferujemy mu miejsce w naszym azylu w Muritz, gdzie będzie miał w końcu szansę żyć w środowisku zbliżonym do naturalnego.

3P2A5262 3P2A5280 vegas karmienie niedzwiedzia3P2A5477

Vier Pfoten współpracuje z Vivą, żeby przeprowadzić wszystkie niezbędne procedury, by uregulować status prawny niedźwiedzia. ? Mimo, że w Polsce nie obowiązuje jeszcze zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych, cyrk naruszył wiele przepisów dotyczących dobrostanu, jak również bezpieczeństwa zwierzęcia ? powiedziała Anna Plaszczyk z Fundacji Viva – Baloo żył w drastycznie złych warunkach, na zbyt małej powierzchni, bez odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Odebraliśmy go, ponieważ przebywanie niedźwiedzia w tym miejscu zagrażało jego zdrowiu i życiu, co potwierdzili specjaliści ? lekarze weterynarii i zoologowie.

Zrzut ekranu 2016-07-06 o 09.45.13Cezary Wyszyński z Fundacji Viva zwraca uwagę na problem wykorzystywania zwierząt w cyrkach: Cyrki, nawet jeśli miałyby dobre chęci, nie są wstanie stworzyć odpowiednich i bezpiecznych warunków dla zwierząt. Wykorzystywanie zwierząt w tym celu wiąże się nieuchronnie z cierpieniem i przedwczesną śmiercią, dlatego od długiego czasu kierujemy postulat o wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

? Warunki utrzymania zwierząt egzotycznych w cyrku ewidentnie naruszają przepisy ustawy o ochronie zwierząt, godzą w dobrostan i są niedopuszczalne ? mówi Ewa Zgrabczyńskie, dyrektorka poznańskiego Ogrodu Zoologicznego, na którego terenie działa azyl dla niedźwiedzi Vier Pfoten ? Krokodyl przetrzymywany na trocinach bez możliwości jakiegokolwiek ruchu w zbyt małym pojemniku, niespełniającym jakichkolwiek wymagań dotyczących tego gatunku, otłuszczone żółwie czy wreszcie szokująco okaleczony niedźwiedź brunatny są hańbą dla widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt i dobitnie pokazują konieczność wprowadzenia całkowitego ich zakazu – dodaje.

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook