[wppb-login]

Sztuczne rzęsy – uważaj!

Magda Buszko
Styczeń27/ 2016

Doklejane rzęsy zdobyły popularność po raz pierwszy w latach 20. XX wieku kiedy to Hollywoodzkie aktorki stosowały je, aby ich oczy wydawały się większe. Ich popularność wielokrotnie zanikała i powracała, ogromny comeback  sztuczne rzęsy miały w latach 60. XX w., wówczas występowały one w połączeniu z grubymi kreskami wykonanymi eyelinerem.

Autorka: Katarzyna Konopa

Kliknij aby zobaczyć zdjęcia.
W Polsce dostępnych jest wiele rodzajów rzęs, także tych ? niegdyś ekskluzywnych ? wykonanych z naturalnych futer zwierzęcych, głownie futer norek, ale dostępne są także rzęsy wykonane z futer lisów i wiewiórek oraz ptasich piór.

Ogromny światowy trend stosowania sztucznych rzęs jest bardzo silny także i w Polsce. Również w naszym kraju dostępnych jest wiele rodzajów rzęs, także tych ? niegdyś ekskluzywnych ? wykonanych z naturalnych futer zwierzęcych, głownie futer norek, ale dostępne są także rzęsy wykonane z futer lisów i wiewiórek oraz ptasich piór.

Wszyscy producenci rzęs z prawdziwego futra, bez żadnego wyjątku, zapewniają, że ich produkty są w 100 proc. wolne od okrucieństwa (cruelty free), że zwierzęta nie są zabijane, aby pozyskać ich sierść, a futro uzyskuje się poprzez rzekomo delikatne szczotkowanie żywych zwierząt. Jak nietrudno się domyślić, bardzo wiele wizażystek, jak i inne kobiety kupujące sztuczne rzęsy, wierzą w zapewnienia producentów, powtarzając fałszywe informacje w internecie, np. na swoich kanałach na YouTube docierających do wielu tysięcy widzów.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcia.
Włosie pozyskiwane na rzęsy pochodzi wyłącznie z ferm futrzarskich, gdzie zwierzęta żyją stłoczone w małych klatkach. Los wszystkich zwierząt jest z góry przesądzony. (fot. materiały archiwalne Fundacji Viva!)

Norki, mimo intensywnej hodowli na fermach, to zwierzęta nieudomowione, zachowujące swoją dość agresywną naturę. Zwierzęta te są mocno terytorialne, nie lubią być w pobliżu ludzi ani innych osobników, wolą odosobnienie. Łapanie i wypuszczanie dzikich osobników np. norek syberyjskich, z których to futer wykonane sztuczne rzęsy są często reklamowane, wydaje się być zupełnie niemożliwe. Włosie pozyskiwane jest więc wyłącznie na fermach futrzarskich, gdzie zwierzęta żyją stłoczone w małych klatkach, częste są przypadki samookaleczenia, kanibalizmu, wzajemnych okaleczeń, groźnych chorób. Los wszystkich zwierząt jest z góry przesądzony, a więc po tym ?łagodnym wyczesywaniu? są one brutalnie mordowane i przerabiane na części garderoby.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcia.
Pamiętajcie, że na rynku jest wiele fantastycznych rzęs wykonanych z ludzkich włosów, możecie wybierać także wśród setek dostępnych syntetycznych rzęs wysokiej jakości z wybranych firm nietestujących na zwierzętach.

Zdarzały się przypadki producentów powołujących się na certyfikaty PETA, ale organizacja ta kategorycznie zaprzecza stwierdzeniom, że rzęsy wykonane z futra są cruelty free i nie wydała żadnych certyfikatów potwierdzających rzekomy brak okrucieństwa przy pozyskiwaniu sierści zwierząt.
Przedstawiciel organizacji potwierdził, że ?nawet jeżeli firmy sprzedające rzęsy z norek zapewniają, że uzyskują futro poprzez wyczesywanie żywych norek, norki te i tak cierpią na fermach i w efekcie są zabijane dla swojego futra. Namawiamy konsumentów, aby wybierali alternatywy dla jakichkolwiek materiałów pozyskiwanych ze zwierząt, co da im pewność, że nie przyczyniają się do przemysłu wywołującego cierpienie?.

Pamiętajcie, że na rynku jest wiele fantastycznych rzęs wykonanych z ludzkich włosów, możecie wybierać także wśród setek dostępnych syntetycznych rzęs wysokiej jakości z wybranych firm nietestujących na zwierzętach. Opcji, które nie powodują cierpienia jako ceny piękna, jest bardzo wiele.

Featured
Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge!

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej
Facebook