[wppb-login]

Sztuczne rzęsy – uważaj!

Magda Buszko
Styczeń27/ 2016

Doklejane rzęsy zdobyły popularność po raz pierwszy w latach 20. XX wieku kiedy to Hollywoodzkie aktorki stosowały je, aby ich oczy wydawały się większe. Ich popularność wielokrotnie zanikała i powracała, ogromny comeback  sztuczne rzęsy miały w latach 60. XX w., wówczas występowały one w połączeniu z grubymi kreskami wykonanymi eyelinerem.

Autorka: Katarzyna Konopa

Kliknij aby zobaczyć zdjęcia.
W Polsce dostępnych jest wiele rodzajów rzęs, także tych ? niegdyś ekskluzywnych ? wykonanych z naturalnych futer zwierzęcych, głownie futer norek, ale dostępne są także rzęsy wykonane z futer lisów i wiewiórek oraz ptasich piór.

Ogromny światowy trend stosowania sztucznych rzęs jest bardzo silny także i w Polsce. Również w naszym kraju dostępnych jest wiele rodzajów rzęs, także tych ? niegdyś ekskluzywnych ? wykonanych z naturalnych futer zwierzęcych, głownie futer norek, ale dostępne są także rzęsy wykonane z futer lisów i wiewiórek oraz ptasich piór.

Wszyscy producenci rzęs z prawdziwego futra, bez żadnego wyjątku, zapewniają, że ich produkty są w 100 proc. wolne od okrucieństwa (cruelty free), że zwierzęta nie są zabijane, aby pozyskać ich sierść, a futro uzyskuje się poprzez rzekomo delikatne szczotkowanie żywych zwierząt. Jak nietrudno się domyślić, bardzo wiele wizażystek, jak i inne kobiety kupujące sztuczne rzęsy, wierzą w zapewnienia producentów, powtarzając fałszywe informacje w internecie, np. na swoich kanałach na YouTube docierających do wielu tysięcy widzów.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcia.
Włosie pozyskiwane na rzęsy pochodzi wyłącznie z ferm futrzarskich, gdzie zwierzęta żyją stłoczone w małych klatkach. Los wszystkich zwierząt jest z góry przesądzony. (fot. materiały archiwalne Fundacji Viva!)

Norki, mimo intensywnej hodowli na fermach, to zwierzęta nieudomowione, zachowujące swoją dość agresywną naturę. Zwierzęta te są mocno terytorialne, nie lubią być w pobliżu ludzi ani innych osobników, wolą odosobnienie. Łapanie i wypuszczanie dzikich osobników np. norek syberyjskich, z których to futer wykonane sztuczne rzęsy są często reklamowane, wydaje się być zupełnie niemożliwe. Włosie pozyskiwane jest więc wyłącznie na fermach futrzarskich, gdzie zwierzęta żyją stłoczone w małych klatkach, częste są przypadki samookaleczenia, kanibalizmu, wzajemnych okaleczeń, groźnych chorób. Los wszystkich zwierząt jest z góry przesądzony, a więc po tym ?łagodnym wyczesywaniu? są one brutalnie mordowane i przerabiane na części garderoby.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcia.
Pamiętajcie, że na rynku jest wiele fantastycznych rzęs wykonanych z ludzkich włosów, możecie wybierać także wśród setek dostępnych syntetycznych rzęs wysokiej jakości z wybranych firm nietestujących na zwierzętach.

Zdarzały się przypadki producentów powołujących się na certyfikaty PETA, ale organizacja ta kategorycznie zaprzecza stwierdzeniom, że rzęsy wykonane z futra są cruelty free i nie wydała żadnych certyfikatów potwierdzających rzekomy brak okrucieństwa przy pozyskiwaniu sierści zwierząt.
Przedstawiciel organizacji potwierdził, że ?nawet jeżeli firmy sprzedające rzęsy z norek zapewniają, że uzyskują futro poprzez wyczesywanie żywych norek, norki te i tak cierpią na fermach i w efekcie są zabijane dla swojego futra. Namawiamy konsumentów, aby wybierali alternatywy dla jakichkolwiek materiałów pozyskiwanych ze zwierząt, co da im pewność, że nie przyczyniają się do przemysłu wywołującego cierpienie?.

Pamiętajcie, że na rynku jest wiele fantastycznych rzęs wykonanych z ludzkich włosów, możecie wybierać także wśród setek dostępnych syntetycznych rzęs wysokiej jakości z wybranych firm nietestujących na zwierzętach. Opcji, które nie powodują cierpienia jako ceny piękna, jest bardzo wiele.

Featured
UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów! Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny! Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat: Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu Wokalista Rammstein poleca warzywne burgery Pół miliona wegan w Korei Południowej. Robi wrażenie!

UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów!

Czy jeśli ktoś nie przeszedł dotąd na weganizm z powodu troski o zwierzęta, środowisko lub własne zd…

czytaj więcej

Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny!

Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by staran…

czytaj więcej

Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Kim Kardashian West postanowiła na dobry początek 2021 roku zadbać ze szczególną troską o ciało i um…

czytaj więcej

Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Aż pół miliona osób zadeklarowało udział w Veganuary, czyli wyzwaniu polegającym na rozpoczęciu roku…

czytaj więcej

Wokalista Rammstein poleca warzywne burgery

Till Lindemann, frontman niemieckiej metalowej kapeli Rammstein promuje dietę wegańską w ramach akcj…

czytaj więcej

Pół miliona wegan w Korei Południowej. Robi wrażenie!

Zgodnie z danymi Koreańskiego Związku Wegetariańskiego, w Korei Południowej żyje około 1,5 miliona l…

czytaj więcej
Facebook