Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Patronujemy akcji “Słodkie życie bez cukru”

wrzesień 23 2015

Zamiast cukru – świeże lub suszone owoce, daktyle, zagęszczone soki owocowe, syrop daktylowy oraz cukier brzozowy ? ksylitol. Organizatorzy akcji “Słodkie życie bez cukru” przekonują, że można jeść smacznie, zdrowo i słodko bez białego cukru!

Naszą misją jest pełnowartościowe dożywianie i promowanie zdrowego stylu życia – mówią współpracownicy Fundacji Pożywienie Darem Serca, która prowadzi kampanię.

Bezpośrednią inspiracją do jej rozpoczęcia stała się nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, której głównym celem jest położenie kresu śmieciowemu jedzeniu w szkołach. Od 1 września uczniowie w szkolnych sklepikach nie mogą kupić żadnych słodkich napojów ani słodyczy z cukrem. I tak się stało, że po trzech miesiącach przygotowań, również Fundacja Pożywienie Darem Serca zajmująca się dożywianiem dzieci i młodzieży, całkowicie zaprzestała używania cukru.

Jak to robimy? ? mówi Barbara Wojtaszek, koordynatorka projektu ? Zamiast cukru stosujemy owoce świeże lub suszone, daktyle i inne bakalie, zagęszczone soki owocowe, syrop daktylowy oraz cukier brzozowy ? ksylitol.

Równocześnie wraz z grupą 20 wolontariuszy ? ekspertów, Fundacja prowadzi szeroko zakrojoną akcję edukacyjną ?Słodkie życie bez cukru?. Są w tym gronie dietetycy (w tym Iwona Kibil oraz Małgorzata Sobczyk, dietetyczki magazynu “Vege”), lekarze, psychologowie, psychodietetycy, graficy, fotograf, informatyk oraz praktycy żywienia bezcukrowego. Zespół uruchomił niedawno stronę www.slodkiezyciebezcukru.pl, na której umieszcza zarówno naukowo podbudowane artykuły o szkodliwym wpływie cukru na ludzki organizm, jak i własnoręcznie przetestowane przepisy na słodycze bez cukru.

zespol

Organizatorzy założyli także fanpage na Facebooku oraz kanał na YouTube.

Zwieńczeniem kampanii ma być Słodki Tygodzień Bez Cukru ? 7 kroków na drodze do zdrowia – od 10 do 17 października. W tym czasie w siedzibie Fundacji w Warszawie, a także online będzie się można spotkać z dietetykami i lekarzami, nauczyć samemu przygotowywać słodycze bezcukrowe, zapoznać z bezcukrową ofertą internetowych blogów kulinarnych oraz realnych kawiarni i cukierni. Zaoferujemy także wsparcie wszystkim tym, którzy zechcą pozbyć się cukru ze swojego życia ? mówią organizatorzy. ? Być może Słodki Tydzień zapoczątkuje dobrą zmianę dla wielu osób; może się też okazać, że uczynimy z tego typu imprezy działanie cykliczne, a także wejdziemy z warsztatami do szkół i przedszkoli. Program wydarzenia dostępny jest tutaj.

bezcukru

none