Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Bądż na pTAK! Wyjątkowa wystawa o ptakach

maj 17 2015
Fot. Katarzyna Konopa
Fot. Katarzyna Konopa

Na początku maja mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wernisażu i mini konferencji zorganizowanej w warszawskich Złotych Tarasach przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wystawa zdjęć i prac artystycznych Bądź na pTAK!, przedstawia zagrożone gatunki ptaków. Będzie można ją zobaczyć również w innych miastach Polski (szczegółowe informacje znajdują się na stronie kampanii).

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Konopa

W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel ambasady Norwegii, to właśnie dzięki norweskim grantom na ochronę środowiska możliwe jest prowadzenie tej i innych kampanii.
Spotkanie poprowadził Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie, który przybliżył uczestnikom i ambasadorom kampanii, Ani Rusowicz, Czesławowi Modzilowi i Andrzejowi Krzywemu, historię oraz obecną sytuację ptaków w naszym kraju i na Świecie. Ukazał związek zorganizowanej przestępczości z ginięciem gatunków, zobrazował zjawisko nielegalnego handlu rzadkimi gatunkami, omówił pojęcie ?Przemilczanej Eksterminacji?.
Według oficjalnych danych polowania są jedną z największych przyczyn ginięcia osobników ptaków i całych gatunków – w Polsce z rąk myśliwych ginie co roku do pół miliona ptaków. W niektórych zakątkach Europy i świata sytuacja jest nawet bardziej dramatyczna. W środowisku naturalnym zalega coraz więcej śrucin ołowianych, ołownica oprócz zanieczyszczeń powoduje powolną śmierć zwierząt po jej połknięciu. Intensywna hodowla zwierząt oraz połowy ryb bardzo przyczyniają się do zanikania gatunków.
Marcin Popkiewicz, autor książki ?Świat na rozdrożu? za najbardziej niebezpieczne uznał poczucie ludzkości, że wszystko co znajduje się na naszej planecie należy do nas i jest nasze do ?zabicia?. Uświadomił uczestników spotkania, że według danych ONZ na świecie codziennie wymiera 150-200 gatunków i problem systematycznie rośnie. Jesteśmy jedynie obserwatorami jak nasze zachowanie działa na ekosystem, patrzymy ile może on wytrzymać nie wyciągając wniosków.

Fot. Katarzyna Konopa
Fot. Katarzyna Konopa

Obecna proporcja zwierząt dziko żyjących to 2-3 proc. jest wynikiem aktywności ludzkiej przez stosunkowo krótki okres czasu. Ponad 60 proc. zwierząt stanowią te gospodarskie, ?należące? do człowieka.
Wszystkie działania ludzi mają na celu nakręcanie gospodarki, a nie dobro planety.
Wnioski ze spotkania nie były optymistyczne, ludzie nie widzą co dzieje się wokół nich, nie widzą dramatycznej sytuacji w jakiej znajdują się zwierzęta, a w szczególności ptaki.

Hasło spotkania i kampanii to ?Nie będzie ptaków, nie będzie śpiewania?, dlatego jej ambasadorami jest wielu wspierających ją muzyków.
Po spotkaniu mieliśmy przyjemność zobaczyć występ Ani Rusowicz wraz z zespołem. Twórczość Ani jest bardzo ciepła, pełna wrażliwości, jej teksty wyrażają głęboką empatię i zainteresowanie Światem w którym żyje.

Fot. Katarzyna Konopa
Fot. Katarzyna Konopa

Zachęcamy do oglądania wystawy i wspierania kampanii, więcej szczegółów na:
www.jestemnapTAK.pl
www.ptakipolskie.pl
www.eog.gov.pl

ilustracja_zaproszenie_PRiG_drop_high

none