[wppb-login]

Hipsterski festiwal kulinarny

admin
Październik15/ 2014

Od pewnego czasu coraz więcej łódzkich kawiarni i restauracji oferuje swoim klientom dania oparte wyłącznie o składniki pochodzenia roślinnego. Po raz pierwszy jednak zapotrzebowaniem na kuchnię wegańską staje się widoczne również w ofercie naszych wydarzeń kulinarno-kulturalnych. W ostatni weekend października (24-26 października) odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Zielone Smaki Łodzi ? całkowicie roślinnej imprezy gastronomicznej.

baner1

Aż trzynaście lokali będzie walczyć o tytuł ?Wege Kuchmistrza? w jednej z dwóch kategorii: dania głównego i deseru. Zdziwiliby się jednak ci, którzy sądzą, że wśród nich są wyłącznie typowo roślinne miejsca jak Jaffa, Granda czy Zbożowa. W turnieju wezmą udział również takie restauracje jak: U Kretschmera, Drukarnia czy Marcello. Także kawiarnie nie boją się podjąć wyzwania bezjajecznych
i beznabiałowych deserów, których popróbować będzie można w Czekolada Retro Cafe, Chatce Ech czy Tubajce.
Czy wyłącznie weganie i hipsterzy (w pewnych kręgach utożsamiani z tymi pierwszymi) mają czego szukać na Festiwalu? Lista potraw mówi sama za siebie: brukselka curry zapiekana z orzechami z razowym penne, placki gryczano-kasztanowe przekładane półplastrami bakłażana, podane na musie jabłkowo tymiankowym, gruszka w korzennym winie z gorącą czekoladą, czy wreszcie pianka kokosowo-waniliowa na musie z mango. Nawet najwięksi zwolennicy potraw mięsnych nie odmówią sobie takiej uczty dla podniebienia tym bardziej, że w dni Festiwalu wszystkie potrawy będą dostępne w promocyjnych cenach 10 złotych za danie główne i 6 złotych za deser.
Zielonym Smakom będą towarzyszyły również warsztaty tematyczne. Znajdą wśród nich coś dla siebie zarówno dorośli, którzy pod okiem Agaty Wojtowicz przygotują w Grandzie wegańskie pyszności,
jak i dzieciaki, które w kawiarni Tubajka będą mogły wraz z rodzicami przygotować słodkości z kaszy jaglanej oraz posłuchać książeczki ?Tosia i Pan Kudełko? w czytanej przez autorkę. Na jedzeniu się nie skończy. W Ośrodku Działań Ekologicznych ?Źródła? Paulina Ciąćka przeprowadzi uczestników swojego warsztatu przez tajniki kosmetyki roślinnej. Na dwa ostatnie wydarzenia ciągle są jeszcze dostępne miejsca, a do udziału można się zapisywać poprzez adres mailowy zielone smaki@gmail.com.
Organizatorzy liczą na to, że Zielone Smaki Łodzi przyciągną zróżnicowane grono odbiorców, pokazując festiwalowej publiczności, jak ciekawe, smaczne i zróżnicowane potrawy można wyczarować z roślin oraz otwierając łódzkich restauratorów na wyzwania kuchni wegańskiej.
Organizatorami Festiwalu są: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt ? Łódź oraz stowarzyszenie Otwarte Klatki.
Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie www.zielonesmakilodzi.wordpress.com

baner3

Tagi:
Featured
Badanie rynku: Polacy się weganizują! Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum" Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium] Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Badanie rynku: Polacy się weganizują!

Podczas pandemii koronawirusa 40 proc. Polaków zmieniło swoje zwyczaje żywieniowe, w ramach tej grup…

czytaj więcej

Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum"

Kilka niemieckich landów w ostatnich tygodniach zakazało długotrwałego transportu zwierząt do krajów…

czytaj więcej

Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium]

Jest szansa, że już niedługo kosmetyki sprzedawane w Chinach będą mogły zachować status cruelty-free…

czytaj więcej

Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów

Wartość nielegalnego handlu, przemytu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin jest szacowna na ok. 2…

czytaj więcej

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej
Facebook
none