Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Apteczka z natury

lipiec 09 2014

domowa_apteczkaNajwięcej wypadków zdarza się w domu. Nie znaczy to, że w czasie wakacyjnego wyjazdu jesteśmy pod jakąś specjalną ochroną. Warto wiedzieć, jak sobie można pomóc w dziczy, głuszy i na końcu świata. Oto przegląd popularnych przypadłości i jeszcze powszechniej występujących roślin, które mogą przyjść z pomocą. Do większości potrzebna jest roślina oraz wrzątek, do reszty wystarczy samo zielone.

Autorka: Agnieszka Mocarska

  • Ból gardła, kaszel, zapalenie oskrzeli

Napar z kwiatów krwawnika z przepisu podanego przy podrażnieniach oczu stosować do płukania gardła i jamy ustnej.

Skrzyp polny jest pospolity, lecz wyjątkowo wszechstronny. Ok. 75 g świeżego skrzypu gotuje się pół godziny w litrze wody i wywar ten po ostudzeniu stosuje do płukania.

skrzyp_polny
Skrzyp polny

Garść kwiatów bzu czarnego naciągać przez 10 minut w litrze wrzącej wody i popijać w dowolnych ilościach przy zapaleniu oskrzeli.

kwiat_czarnego_bzu
Kwiaty czarnego bzu
  • Miesiączka

Krwawnik pospolity stanowczo jest związany z krwią, więc przy bolesnej miesiączce należy się zdrzemnąć i wysłać kogoś bliskiego na łowy. On lub ona w tym czasie przez 2 godziny będzie pilnowała, jak 30 g kwiatowego baldaszka krwawnika naciąga w litrze wrzątku. Herbatkę pić między posiłkami 3 razy dziennie.

krwawnik_pospolity
Krwawnik pospolity

  • Niestrawność, biegunka

Głóg dwuszyjkowy ? 15 g owoców na litr wody. Dwie, trzy szklanki dziennie wspomogą żołądek, a przy okazji podziałają uspokajająco na układy krążenia i nerwowy.

glog
Głóg

Korzeń mniszka lekarskiego pomaga przy biegunkach i nerwicy żołądka ? garść pociętych korzeni, mogą być z liśćmi, wsypać do litra wrzątku i gotować 2 minuty. Naciągnąć 10 minut pod przykryciem, przecedzić, pić pół szklanki przed posiłkami. Napar ten działa również korzystnie na trądzik i wysypki.

korzen_mniszka_lekarskiego
Korzeń Mniszka lekarskiego
  • Rany, zadrapania, afty

Krwawnik pospolity świetnie dezynfekuje, goi i działa przeciwzapalnie. Napar do przemywania sporządza się z 2 łyżek ziela na szklankę gorącej wody. Ziele uzyskuje się z górnych części pędów do 25 cm zebranych w czasie rozkwitania, czyli od czerwca do września i suszy. Podobne zastosowanie mają kwiaty krwawnika ? tylko że ich działanie jest dużo silniejsze.

Tatarak pospolity jest doskonały na źle gojące się rany. Łyżeczkę kłączy gotuje się w 250 ml wody przez 10 minut, wystudzić, przemyć ranę. Powinno przyśpieszyć gojenie.

tatarak
Tatarak pospolity

Wywar ze skrzypu wspomniany przy Bólu gardła także służy do przemywania trudno gojących się ran.

Nie pominę sposobu, o którym wie każde każde dziecko ? świeży sok z rozgniecionego liścia babki przykłada się do rany, skaleczenia, podrapania.

  • Opuchnięte stopy, nogi

W takim przypadku należy znaleźć liście i kwiaty podbiału. 2 garście zalać wrzątkiem, po naciągnięciu wymoczyć obolałe stopy w odwarze. Zabieg należy powtarzać, a jeden odwar może być użyty kilka razy w kolejnych dniach.

podbial_pospolity
Podbiał pospolity
  • Pęcherze od wędrowania

Na butów należy włożyć liście babki ? usuwają one pęcherze. Naprawdę. Nie zaszkodzi spróbować, zwłaszcza że babka jest wszędzie ? zwykle akurat pod butem, w którym znajduje się stopa z pęcherzem.

babka_lancetowata
liść Babki lancetowatej
  • Podrażnienia oczu, spojówek

Tym razem napar z kwiatów krwawnika pospolitego zastąpi rumianek. Chyba że obok rośnie właśnie rumianek ? też jest idealny na zmęczone oczy. Łyżkę kwiatów krwawnika zalewa się 1,5 szklanki wrzątku, parzy kwadrans, po kwadransie przecedza. Przemywać, okładać, wracać do formy.

Babka lancetowata lub zwyczajna jest dobra i na to. Pół łyżki liści (mogą być zmieszane z rumiankiem i jasnotą ? taką przepyszną pokrzywą) zalać 2/3 szklanki wody, parzyć kwadrans, przemywać, łagodzić.

  • Ukąszenia

Sposoby dwa ? prostszy i prosty.

Świeży sok z rozgniecionego liścia babki przykłada się do miejsca po ukąszeniu. Ten jest prostszy, ponieważ łatwiej znaleźć babkę niż szałwię.

Świeży sok z rozgniecionego liścia szałwii przykłada się do miejsca po ukąszeniu.

szalwia
Liście szałwii

Oba liście warto zamocować bandażem, ale równie dobrze można przytrzymać nieukąszoną dłonią.

Tagi: ,
none