Najwięcej wypadków zdarza się w domu. Nie znaczy to, że w czasie wakacyjnego wyjazdu jesteśmy pod jakąś specjalną ochroną. Warto wiedzieć, jak sobie można pomóc w dziczy, głuszy i na końcu świata. Oto przegląd popularnych przypadłości i jeszcze powszechniej występujących roślin, które mogą przyjść z pomocą. Do większości potrzebna jest roślina oraz wrzątek, do reszty wystarczy samo zielone.
Autorka: Agnieszka Mocarska
- Ból gardła, kaszel, zapalenie oskrzeli
Napar z kwiatów krwawnika z przepisu podanego przy podrażnieniach oczu stosować do płukania gardła i jamy ustnej.
Skrzyp polny jest pospolity, lecz wyjątkowo wszechstronny. Ok. 75 g świeżego skrzypu gotuje się pół godziny w litrze wody i wywar ten po ostudzeniu stosuje do płukania.
Garść kwiatów bzu czarnego naciągać przez 10 minut w litrze wrzącej wody i popijać w dowolnych ilościach przy zapaleniu oskrzeli.
- Miesiączka
Krwawnik pospolity stanowczo jest związany z krwią, więc przy bolesnej miesiączce należy się zdrzemnąć i wysłać kogoś bliskiego na łowy. On lub ona w tym czasie przez 2 godziny będzie pilnowała, jak 30 g kwiatowego baldaszka krwawnika naciąga w litrze wrzątku. Herbatkę pić między posiłkami 3 razy dziennie.
- Niestrawność, biegunka
Głóg dwuszyjkowy ? 15 g owoców na litr wody. Dwie, trzy szklanki dziennie wspomogą żołądek, a przy okazji podziałają uspokajająco na układy krążenia i nerwowy.
Korzeń mniszka lekarskiego pomaga przy biegunkach i nerwicy żołądka ? garść pociętych korzeni, mogą być z liśćmi, wsypać do litra wrzątku i gotować 2 minuty. Naciągnąć 10 minut pod przykryciem, przecedzić, pić pół szklanki przed posiłkami. Napar ten działa również korzystnie na trądzik i wysypki.
- Rany, zadrapania, afty
Krwawnik pospolity świetnie dezynfekuje, goi i działa przeciwzapalnie. Napar do przemywania sporządza się z 2 łyżek ziela na szklankę gorącej wody. Ziele uzyskuje się z górnych części pędów do 25 cm zebranych w czasie rozkwitania, czyli od czerwca do września i suszy. Podobne zastosowanie mają kwiaty krwawnika ? tylko że ich działanie jest dużo silniejsze.
Tatarak pospolity jest doskonały na źle gojące się rany. Łyżeczkę kłączy gotuje się w 250 ml wody przez 10 minut, wystudzić, przemyć ranę. Powinno przyśpieszyć gojenie.
Wywar ze skrzypu wspomniany przy Bólu gardła także służy do przemywania trudno gojących się ran.
Nie pominę sposobu, o którym wie każde każde dziecko ? świeży sok z rozgniecionego liścia babki przykłada się do rany, skaleczenia, podrapania.
- Opuchnięte stopy, nogi
W takim przypadku należy znaleźć liście i kwiaty podbiału. 2 garście zalać wrzątkiem, po naciągnięciu wymoczyć obolałe stopy w odwarze. Zabieg należy powtarzać, a jeden odwar może być użyty kilka razy w kolejnych dniach.
- Pęcherze od wędrowania
Na butów należy włożyć liście babki ? usuwają one pęcherze. Naprawdę. Nie zaszkodzi spróbować, zwłaszcza że babka jest wszędzie ? zwykle akurat pod butem, w którym znajduje się stopa z pęcherzem.
- Podrażnienia oczu, spojówek
Tym razem napar z kwiatów krwawnika pospolitego zastąpi rumianek. Chyba że obok rośnie właśnie rumianek ? też jest idealny na zmęczone oczy. Łyżkę kwiatów krwawnika zalewa się 1,5 szklanki wrzątku, parzy kwadrans, po kwadransie przecedza. Przemywać, okładać, wracać do formy.
Babka lancetowata lub zwyczajna jest dobra i na to. Pół łyżki liści (mogą być zmieszane z rumiankiem i jasnotą ? taką przepyszną pokrzywą) zalać 2/3 szklanki wody, parzyć kwadrans, przemywać, łagodzić.
- Ukąszenia
Sposoby dwa ? prostszy i prosty.
Świeży sok z rozgniecionego liścia babki przykłada się do miejsca po ukąszeniu. Ten jest prostszy, ponieważ łatwiej znaleźć babkę niż szałwię.
Świeży sok z rozgniecionego liścia szałwii przykłada się do miejsca po ukąszeniu.
Oba liście warto zamocować bandażem, ale równie dobrze można przytrzymać nieukąszoną dłonią.