Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Uskrzydlić tatę

czerwiec 23 2014

Dzień Ojca staje się dla wielu dzieciaków tak samo ważny jak Dzień Matki. Czyżby prawa i obowiązki wewnątrz polskich rodzin się zrównywały? Na tą okazję warto przygotować coś wyjątkowego

Autor: Zuzanna Regina Galia

Zdjęcia: Surpriseplanner.pl

Pomysł obchodów Dnia Ojca narodził się w Stanach Zjednoczonych, a jego inicjatorką była Sonora Smart Dodd, która chciała w ten sposób podziękować swojemu ojcu samotnie wychowującemu sześcioro dzieci. W 1910 roku wystosowała apel do władz Waszyngtonu o ustanowienie tego święta. Pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce w rodzinnym mieście Sonory, Spokane, 19 czerwca 1910 roku. Święto spodobało się w USA na tyle, że w roku 1924 prezydent Calvin Coolidge oficjalnie uznał Dzień Ojca za święto w całych Stanach Zjednoczonych, zaś w roku 1972 prezydent Nixon zatwierdził święto aktem prawnym ? Dzień Ojca wypada od tej pory w USA w trzecią niedzielę czerwca.

W Polsce okazja ta ma nieco krótszą historię, została bowiem oficjalnie wprowadzona do kalendarza dopiero w 1965 roku.

Tata tak samo ważny

Mimo że Dzień Ojca istnieje już od kilkudziesięciu lat, nadal najczęściej nie jest celebrowany tak uroczyście jak Dzień Matki czy Dzień Babci. Wiąże się to z rolą, jaką kultura patriarchalna przypisywała mężczyźnie ? definiując go głównie w kontekście funkcji zawodowej i roli społecznej, a nie relacji rodzinnych. Tymczasem ojciec to osoba niezwykle ważna w życiu każdego dziecka. Na szczęście postępujące przemiany kulturowe sprawiają, że rola mężczyzny w rodzinie ulega stopniowemu przekształceniu, a ojcowie odgrywają coraz większą rolę w życiu rodziny i dzieci. Stereotyp jedynego żywiciela rodziny przechodzi powoli do lamusa ? dziś coraz więcej ojców aktywnie włącza się do obowiązków domowych i wychowania dzieci. Z roku na rok coraz więcej panów korzysta z urlopu rodzicielskiego. W rezultacie tych przemian dzieci w Polsce coraz częściej czują z ojcem podobną więź jak z matką. Dlatego Dzień Ojca staje się dla wielu dzieciaków tak samo ważny jak Dzień Matki, co świadczy bardzo pozytywnie o zrównywaniu się praw i obowiązków wewnątrz polskich rodzin.

Bycie razem to podstawa

Ojcowie uczą dzieci odwagi, dają pewność w życiu i tłumaczą zawiłości świata. Z ust maluchów nie raz można usłyszeć: ?A mój tata powiedział, że…? ? co jest niepodważalnym argumentem w każdym sporze, gdyż tata oczywiście ma zawsze rację.

Dzień Ojca z największą pompą będą oczywiście świętować maluchy. Młodsze dzieci mogą narysować tacie tradycyjną laurkę, zaś starsze zerwać bukiet kwiatów na łące, przygotować przedstawienie lub pomóc mamie w wypieku odświętnego ciasta. Pamiętajmy, że w rodzinnym świętowaniu najważniejsze jest bycie razem!

My na Dzień Ojca proponujemy Wam wspólną zabawę origami. Jako inspirację prezentujemy przykłady kilku papierowych samolotów do samodzielnego złożenia i pokazujemy tutorial na prosty, dobrze latający model. Wszystkie samoloty można po złożeniu zawiesić na nitce pod lampą lub animować dłońmi.

Fot. Surpriseplanner.pl

Fot. Surpriseplanner.pl

Wtymwyjątkowym dniu warto też zabrać Tatę na wspólną wyprawę ? do kina, na długi spacer, na wegetariańskie burgery? wszystko zależy od Waszej inwencji oraz zainteresowań i pasji ojca.

Jeśli wciągnęło Was wspólne origami, proponujemy w tym roku kontynuować wątek podniebnych podróży i dać tacie w prezencie uskrzydlający dzień z szybowcami? Ten pomysł najlepiej zrealizujcie w słoneczny czerwcowy weekend, ale spróbujcie utrzymać cały plan w tajemnicy ? niech to będzie niespodzianka!

Zacznijcie dzień od rodzinnego śniadania, podczas którego wręczycie tacie tajemnicze zaproszenie do wykorzystania wspólnie z rodziną? Zabierzcie zaintrygowanego ojca pociągiem do stacji zupełnie innej niż faktyczny cel Waszej podróży ? niech jeszcze przez jakiś czas nie orientuje się, dokąd jedzie. Z dworca niech odbierze Was zaprzyjaźniony szofer ? na przykład przyjaciel rodziny znany z zamiłowania do latania ? i w tym momencie tata pewnie zorientuje się, co go czeka? A czeka go piękny dzień z szybowcami w rodzinnym gronie. Niespodzianka niezapomniana!

DSC_0549

Zuzanna Regina Galia, studentka historii sztuki na UW. Teoretyczne zainteresowania artystyczne łączy z praktyczną pasją do wytwarzania unikatowego rękodzieła – od biżuterii i drobnych ozdób po designerskie lampy czy wyjątkowe prezenty. Kreuje dla SURPRISE PLANNER i reprezentuje własną markę HAND MIND MADE.

 

Tagi:
none