[wppb-login]

Wspólne świętowanie cieszy podwójnie

admin
Maj26/ 2014

kwiat3Dziś Dzień Matki, a już niedługo Dzień Dziecka. Oba święta skłaniają do sentymentalnych powrotów w czasy dzieciństwa, do poszukiwania w sobie wrażliwości dziecka i pielęgnowania ciepłych uczuć. Namawiamy do znalezienia czasu na niespieszne bycie razem, do celebrowania kreatywności, miłości i bliskości

Autorki: Iza Juchniewicz, Zuzanna Regina Galia

Zdjęcia: Surpriseplanner.pl

Dzień Matki to święto na cześć wszystkich mam obchodzone w wielu krajach świata. Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku ? w Polsce od 1914 roku, zaś w wielu krajach dopiero po II wojnie światowej. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych. Już w pierwotnych kulturach można odnaleźć ślady oddawania czci boginiom-matkom. Mitologia grecko-rzymska podkreśla szczególną rolę macierzyństwa. Można tu wskazać Gaję (matkę-ziemię), Reę, Demeter (patronkę młodych matek) czy Latonę (matkę Apolla i Artemidy). Kult macierzyństwa znalazł również odzwierciedlenie w sferze obyczajowości ? wiosną odprawiano obrzędy na cześć płodności i nowego życia, w maju w starożytnym Rzymie czczono boginię Kybele ? matkę bogów. Były to tak zwane Hilaria. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, np. w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi. Z kolei w kulturze chrześcijańskiej rolę pramatki przejęła Maria, matka Chrystusa.

Matczyna niedziela

Istotnym etapem na drodze do ustanowienia Dnia Matki były uroczyste modły w kościołach w podzięce za miłość i opiekę matki ustanowione w XIII w. przez angielskiego króla Henryka III. W ostatnią niedzielę marca modlono się w kościołach całej Anglii, a potem dorosłe dzieci odwiedzały swoich rodziców, świętując już w gronie rodzinnym. Tak zwana ?matczyna niedziela? w Wielkiej Brytanii od XVI w. obchodzona była zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

W Stanach Zjednoczonych o wprowadzenie Dnia Matki do oficjalnego kalendarza świąt walczyła Ann Jarvis z Filadelfii, która po śmierci swojej matki zapragnęła złożyć hołd wszystkim rodzicielkom i stworzyć dla nich specjalne święto. Dzięki staraniom jej oraz jej poprzedniczek w 1858 roku ustanowiono Dni Matczynej Pracy, w 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju, zaś w 1905 roku ? pierwszy na świecie Dzień Matki. W USA jest to narodowe święto przypadające na drugą niedzielę maja.

Obchody Dnia Matki w Polsce, zapoczątkowane w 1914 roku w Krakowie, przypadają na 26 maja i polegają na obdarowywaniu matek kwiatami, laurkami oraz innymi upominkami. Uniwersalny zasięg tego święta wynika z szacunku, jakim zarówno w kulturze Zachodu, jak i Wschodu obdarza się macierzyństwo. Bycie matką uznawane jest tradycyjnie za podstawową rolę kobiety, mającą znaczenie nie tylko dla rodziny, ale również dla społeczeństw i narodów.

Święto maluchów

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie, choć nie wszędzie w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.

Formalnie został wprowadzony w 1952 roku, a jego inicjatorem była organizacja The International Union for Protection of Childhood działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. Ten dzień podkreśla niepowtarzalną wartość każdego dziecka oraz przypomina, że jest ono równoprawnym członkiem społeczeństwa. Przez wiele stuleci dziecko traktowane było bowiem jak ?osoba potencjalna?, materiał na pełnowymiarowego człowieka, który należy w odpowiedni sposób wychować i ukształtować. Dopiero nowoczesna pedagogika zaczęła inaczej postrzegać wiek dziecięcy.

Święto jest okazją dla rodziców do spędzenia dodatkowego czasu ze swoimi dziećmi, składania im życzeń oraz obdarowania swoich pociech prezentami. Pamiętajmy jednak, że najlepszym prezentem dla każdego dziecka jest miłość, troska i zainteresowanie ze strony jego rodziców.

Zatem, drogie mamy i kochane dzieci, zaplanujcie sobie wolne popołudnie, a może nawet cały dzień na wspólne świętowanie. Proponujemy świętowanie poprzez kreowanie, czyli origami ? zabawę ekologiczną, bo papier można wykorzystać makulaturowy lub z odzysku, ale też magiczną ? bo ze zwykłej kartki można wykreować, to co Wam się marzy? pełen przygód rejs łódką po szerokich wodach lub może wiosenny bukiet kolorowych tulipanów.

MATERIAŁY DO WYKONANIA TULIPANA ORIGAMI

  • kartka papieru w dowolnym kolorze
  • zielona kartka
  • nożyczki
  • klej

kolaz_kwiat

1. Kierując się instrukcjami przedstawionymi na kolażu (czytanymi od lewej do prawej) wykonaj główkę tulipana (wypukły kształt nadasz jej dzięki wdmuchaniu powietrza przez dziurkę na dole; patrz punkty 7 i 8)

2. Z zielonej kartki wytnij liść i za pomocą kleju przymocuj go do łodygi (powstałej ze zwiniętego w rulon innego fragmentu kartki)

3. Umocuj główkę tulipana na łodydze (przez dziurkę, w którą wcześniej zostało wdmuchane powietrze)

4. Umieść gotowy kwiat w wazonie (możesz wykonać więcej kolorowych tulipanów) i ciesz się pięknym, ekologicznym bukietem!

kwiat4

MATERIAŁY DO WYKONANIA ŁÓDKI ORIGAMI

  • kartka papieru w dowolnym kolorze

kolaz_lodka-1

1. Kierując się instrukcjami przedstawionymi na kolażu (czytanymi od lewej do prawej) wykonaj podstawowy model łódki (punkty 1 i 2: kartkę A4 zegnij na pół, następnie zegnij jeszcze raz i otwórz)

2. Z pomocą farb lub flamastrów możesz namalować na łódce dowolny wzór; ?puszczaj? łódki po morzu wykonanym z niebieskich kartek lub, jeśli wykonujesz łódki z papieru technicznego, po prawdziwej wodzie, np. wlanej do balii. Po skończonej zabawie wykorzystaj wodę np. do podlania kwiatów.

lodka2

Artykuł pochodzi z „Vege” nr 5/2014

Zuzanna Regina Galia: studentka historii sztuki na UW. Teoretyczne zainteresowania artystyczne łączy z praktyczną pasją do wytwarzania unikatowego rękodzieła – od biżuterii i drobnych ozdób po designerskie lampy czy wyjątkowe prezenty. Kreuje dla SURPRISE PLANNER i reprezentuje własną markę HAND MIND MADE

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook
none