Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Dzień Kobiet. Reaktywacja

marzec 09 2014

Dzień KobietZ jednej strony sufrażystki, manify, celebracja równouprawnienia kobiet i mężczyzn, z drugiej ? czerwone goździki i rajstopy rozdawane kobietom w socjalistycznych zakładach pracy. Wzniosłe idee i propagandowy kicz. Święto pełne sprzeczności, zupełnie jak kobieta!

Autorki: Iza Juchniewicz, Zuzanna Regina Galia

Zdjęcia: Surpriseplanner.pl

Pierwsze znane święto kobiet to obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Przypadało na pierwszy tydzień marca i było związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. W tym czasie mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Historia nowożytnego Dnia Kobiet wywodzi się z działań ruchu kobiecego na przełomie XVIII i XIX w. Do ustanowienia tego święta przyczynił się również rozwój idei socjalizmu, zwłaszcza ruchu robotniczego i środowisk lewicowych, z którymi feministki były od początku związane. Dzień Kobiet został zainicjowany w USA, gdzie 8 marca w 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz w obronie praw robotnic. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Rok później międzynarodowe zgromadzenie kobiet-socjalistek pod przewodnictwem Klary Zetkin na konferencji w Kopenhadze ogłosiło ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Początkowo święto to było jedną z okazji do walki kobiet o równouprawnienie w życiu publicznym i w poszczególnych krajach przypadało na różne dni. Powszechnie obchodzono je od 1911 roku. W 1914 roku ujednolicono datę, wybierając 8 marca. Dzień ten miał szczególne znaczenie w Związku Radzieckim, gdzie ogłoszono go świętem wolnym od pracy i zaczęto wykorzystywać w celach propagandowych.

W naszym kraju Dzień Kobiet obchodzono oficjalnie już w czasach II Rzeczpospolitej, począwszy od 1924 roku. Po II wojnie światowej 8 marca stał się świętem państwowym, jednak specyficzne znaczenie uzyskał po 1965 roku. Wówczas symbolami święta stały się czerwone goździki i deficytowe rajstopy ? prezenty masowo wręczane w tym czasie paniom w zakładach pracy. Po przełomie politycznym 1989 roku święto zaczęto utożsamiać z ustrojem komunistycznym, co doprowadziło do dewaluacji jego znaczenia, a w 1993 roku Dzień Kobiet utracił status święta państwowego.

Obecnie Dzień Kobiet przeżywa w Polsce swego rodzaju reaktywację. Wymowa święta odzyskuje swój wymiar uniwersalny. Staje się wyrazem szacunku dla kobiet i ich długiej walki o równouprawnienie. 8 marca jest zatem szczególnie celebrowany przez środowiska feministyczne, które tego dnia organizują manify, zwracając uwagę na wciąż aktualne problemy kobiet.

Dzień Kobiet może też być po prostu jedną z wielu okazji do okazania ciepłych uczuć wobec wszystkich ważnych kobiet wokół nas ? naszych mam, babć, partnerek, córek i przyjaciółek. Doceniamy ich rolę w naszym życiu, odwzajemniamy ich przyjaźń, kochamy je. Tego dnia obdarujmy je gorącymi życzeniami i obsypmy życzliwymi gestami. Zaskoczmy niespodziankami i słodkimi prezentami od serca. Dajmy się ponieść fantazji i zorganizujmy bliskim nam Kobietom prawdziwe święto!

W tym dniu warto znaleźć czas dla siebie i bliskich sobie kobiet. Mamy dla Was pomysły na plenerowe aktywności. Często nie zdajemy sobie sprawy, że chwila dla siebie, poza kojarzącym się z obowiązkami domem tak wiele może znaczyć dla zapracowanej mamy, samotnej babci czy wiecznie zajętej przyjaciółki. Kalendarz jest w tym roku łaskawy ? Dzień Kobiet wypada w sobotę! Jak go spędzimy, zależy od tego, z kim będziemy świętować. Oto nasz scenariusz na jednodniową niespodziankę: interesujący film, gorąca czekolada, drobiazg w prezencie na pamiątkę. Pomysły na małe upominki znajdziecie na fotografiach. Gorzkiej czekolady warto skosztować, nawet jeśli 8 marca mrozu nie będzie. A kino? A w kinie w marcu ciekawe premiery!

?Kamienie na Szaniec? polskiej produkcji mogą spodobać się babci, a wnuczce przybliżą historię poznaną podczas lektury książki. ?Muppety. Poza prawem? to idealne kino familijne, tata może więc zabrać do kina swoje córki wraz z ich mamą! ?Ocalony? to propozycja dla odważnych kobiet ceniących kino akcji oparte na najnowszych wydarzeniach ze świata. ?Yves Saint Laurent? wydaje się być idealne dla kochanej mamy?fanki biografii lub zainteresowanej modą córki. ?Pan Peabody i Sherman? to historia o niezwykłym psie. Animowana, więc może spodobać się najmłodszym damom. Idealna na wypad z siostrą lub inną młodą mamą i jej dzieckiem do kina.

Na gorącą czekoladę możecie się wybrać do pobliskiej kawiarni lub przygotować taką czekoladę w domu. Wspólne pichcenie zawsze zbliża! Dostępne na rynku są czekolady gorzkie, fair trade, niesłodzone. Do tego wegańskie ciasteczka. Taka miniuczta nie może się nie udać! Wasza bohaterka kocha czekoladę ponad wszystko? Zaproście ją na czekoladowy masaż. Tak, istnieją takie! Ten niebanalny zabieg rozgrzeje i pozostawi niezapomniane wspomnienia. Najmłodszym damom radość może sprawić czekoladowa fontanna. Spotykana na przyjęciach urodzinowych innych dzieci, tym razem niech będzie na wyłączność małej smakoszki. Zamiast kupować to urządzenie, można je wypożyczyć na jeden dzień.

Małe drobiazgi to idealne upominki. Warto bowiem dobierać wielkość prezentu do okazji. A 8 marca kojarzy się raczej z prezentem-pamiątką aniżeli z bogato zdobionym trofeum. Słodkie ciasteczka dla kochanej córeczki idealnie nadają się do wręczenia podczas kosztowania gorącej czekolady .

Dla BabciMagiczne bursztyny dla najdroższej babci sprawdzą się idealnie jako ozdoba na ważne uroczystości. Już zawsze będą przypominały o wspólnym wypadzie do kina i wizycie w czekoladziarni. Stylowe i z klasą, choć skromne.

Serduszko dla mamy. Nieważne, czy wręczy ją syn czy córka, ozdoba zostanie na pewno wspaniale przyjęta. Jeśli mama to kobieta z charakterem ? takie serduszko przełamie mocną osobowość bohaterki. Romantycznym mamom też wpadnie w oko i rozświetli każdy poranek.

Dzień KobietOstre papryczki dla przyjaciółki, bo? dziewczyny wiedzą, co jest najlepsze! Dla najlepszej przyjaciółki, siostry czy koleżanki z pracy, o której wiemy, że kocha kolorowe dodatki. Idealnie dopełnią strój, zapowiedzą wiosnę, dodadzą animuszu. Na pamiątkę wesołego dnia.

Wiecznie zielone dla kobiety życia. Na pamiątkę miłego popołudnia spędzonego w kinie i w kawiarni. Wiosenne, lekkie, znaczące. Jeśli nie będą pasowały do każdej kreacji to zawisną na ścianie w domu jako ozdoba. Na pewno nie przepadną w pudełku na biżuterię, bo zawsze będą się wyróżniać. Tak, jak wyróżnia się obdarowana nimi kobieta.

Szczęśliwego Dnia Kobiet, Drogie Panie!

 

none