[wppb-login]

Ekobójstwo będzie uznane za zbrodnię?

admin
Styczeń10/ 2014

EcocideZakończmy Ecocide w Europie (ang. End Ecocide in Europe) to nowa Europejska Inicjatywa Obywatelska, której celem jest obrona prawa obecnych oraz przyszłych pokoleń do życia w zdrowym środowisku.

Ecocide to angielski neologizm pochodzący od słów ?eco? oraz ?homicide?, czyli zbrodnia. Oznacza poważne naruszenie, zdegenerowanie lub całkowite zniszczenie ekosystemów, które zagraża życiu lub zdrowiu populacji ludzkiej.

Inspiracją do powstania Inicjatywy było wystąpienie międzynarodowej prawniczki, Polly Higgins, która zaproponowała uznanie Ecocide (?Ekobójstwa?) za Piątą Zbrodnię Przeciwko Pokojowi. Po wprowadzeniu takiej zmiany, ekobójstwo byłoby nielegalne na całym świecie i jeśli ktokolwiek próbowałby ten porządek naruszyć ? byłby wówczas rozliczany według prawa kryminalnego.

Chcemy sprawić, by ecocide zostało zakwalifikowane jako zbrodnia, za którą firmy oraz indywidualne osoby mogłyby zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej, zarówno w ramach sprawstwa indywidualnego, jak i kierowniczego. Oprócz tego, dostęp do unijnego rynku dla produktów powstałych w wyniku ecocide byłby niemożliwy, ponieważ każdy importer sprowadzający takie produkty zostałby uznany za podmiot pomagający oraz wspierający ecocide- mówią pomysłodawcy kampanii.

Razem z Europejską Inicjatywą Obywatelską obywatele Unii Europejskiej mogą wezwać Komisję do stworzenia projektu regulacji dotyczącej ekobójstwa. Warunkiem podjęcia działania przez Komisję jest podpisanie petycji przez milion obywateli UE. Składanie podpisów jest możliwe do końca stycznia 2014 roku na stronie endecocide.eu.

Pytanie w sprawie Inicjatywy można wysyłać na adres: info@endecocide.eu lub poland@endecocide.

Tagi:
Featured
Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi Tęsknota. Co czuje pies w schronisku Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium] "Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu Rewolucja dla zwierząt!

Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna

Kochasz swojego zwierzaka? Dbaj o niego! Z inicjatywy The Point startuje kolejna odsłona Kampanii ed…

czytaj więcej

Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi

Nowozelandzki startup Sustainable Foods, znany z produkcji pod szyldem The Craft Meat Co., wprowadza…

czytaj więcej

Tęsknota. Co czuje pies w schronisku

Już zapomniał ile czasu spędził w schronisku. Kiedy tu trafił był przekonany, że to tylko na chwilę,…

czytaj więcej

Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium]

Nie wszystkich satysfakcjonuje „Piątka dla zwierząt”. Jednak to ogromny postęp, mimo że nie stanowi …

czytaj więcej

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej

Rewolucja dla zwierząt!

Sejm przyjął nowelizację zakazującą m.in. chowu zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.

czytaj więcej
Facebook
none