Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Sport na cały rok

październik 09 2013

 

BieganieNie ma powodu, by rezygnować ze sportu jesienią, choć niektóre aktywności będzie trzeba nieco zmodyfikować.

Autor: Mateusz Brzeziński

Na chłodniejsze miesiące czas przerzucić się na inne dyscypliny lub zmienić miejsce uprawiania tych letnich, ubrać się nieco cieplej i dalej ćwiczyć!

Bieg po zdrowie

Jesień za pasem, a to ona wydaje się idealna na biegowe treningi. Nie jest ani za ciepło, ani za zimno, więc do pierwszych zimowych przymrozków temperatura powinna nam sprzyjać.

Sprawność fizyczna nie jest jedyną zaletą biegania ? podczas treningów usprawniamy swoje mięśnie, ścięgna oraz wzmacniamy serce czy układ krwionośny. Plusy nie kończą się na samych argumentach zdrowotnych: jogging uprawiać można bowiem zarówno w parku po trawie, jak po chodniku, rano i wieczorem, w słońcu i w pochmurną pogodę.

Niezbędne rzeczy: wygodne buty (bez nich szybko odechce nam się biegać) oraz odtwarzacz mp3 (ułatwia bieg, usuwa monotonię i motywuje do kolejnych kroków)

Włóczykij razy dwa

Na górskich ścieżkach włóczą jednym kijem, na ścieżkach miejskich i podmiejskich (szczególnie w parkach i lasach) – dwoma, uprawiając nordic walking. Wymyślona w latach 20. XX wieku w Finlandii forma rekreacji była początkowo planem treningowym dla? narciarzy biegowych. W ostatnich latach marsze tego typu zdobywają w Polsce coraz większą popularność, głównie wśród osób starszych.

Choć na pierwszy rzut oka ruchy spacerowiczów z kijkami mogą wydawać się śmieszne, treningi nornic walkingu mają dużo zalet. Za większość z nich odpowiadają, będące nieodłączną częścią tej formy rekreacji, kijki. Poruszając nimi, angażuje się górne partie ciała ? m.in. mięśnie brzucha ramion (dzięki czemu rozwija się ich siła i wytrzymałość) ? oraz odciąża stawy.

Niezbędne rzeczy: kijki do nordic walkingu oraz wygodne buty

Górskie spacery

Zanim przyjdą przymrozki, jest idealny moment, aby udać się na szlaki, na których w sezonie jest zazwyczaj dużo większy ruch. Po pierwsze: w góry. Czy jest coś zapierającego dech w piersiach tak jak widok ze szczytu góry? Widać z niego zarówno wyżyny, jak i doliny, na które opada mgła.

Niezbędne rzeczy: porządne buty trzymające kostkę, spodnie, kurtka i plecak. Warto również zaopatrzyć się w aparat. Ktoś musi uwiecznić widoki na zdjęciach, nieprawdaż?

Parki linowe

Jeśli nie wybierasz się w góry, a pragniesz nabrać nieco wysokości, to i w miastach, i na ich obrzeżach znajdziesz te charakterystyczne place zabaw dla dorosłych. Wbrew pozorom w gąszczu lin nie jest się wcale tak łatwo odnaleźć, więc dobrze wybierz trasę na swój pierwszy spacer. Najtrudniejsza ścieżka dostarcza wiele emocji, lecz jeśli nie jesteś Tarzanem, lepiej najpierw potrenować przed jej wyborem.

Niezbędne rzeczy: wygodne buty

Sport na kółkach

Przez pierwsze jesienne tygodnie, póki plucha nie zawładnie okolicą, nie rezygnuj z roweru czy rolek. Chłodniejsze dni sprzyjają rowerowym wycieczkom poza miasto, są też dobrym tłem dla spędzania czasu na rolkach w miejskich parkach ? wszak dużo łatwiej jeździ się przy temperaturze 20 st. C niż w pełnym słońcu i 40 st. C.

Temperatura jest sprzymierzeńcem do czasu, gdy nie zacznie wiać mocniejszy i chłodniejszy wiatr. Choć i to jest do ?przeskoczenia? ? wystarczy się cieplej ubrać!

Niezbędne rzeczy: oprócz podstawowego sprzętu cieplejsze bluzy/kurtki odprowadzające wilgoć

Jak ryba? pod dachem

Pływanie to sport, który można uprawiać przez cały rok, ale raczej nie na otwartych akwenach (chyba, że ktoś jest morsem i lubi kąpiele w niskich temperaturach w zimie). Na jesieni dobrym wyjściem jest skorzystanie z dobrodziejstw, jakie oferują baseny lub aquaparki. W większości z nich nie tylko popływamy, lecz także będziemy mogli skorzystać z sauny czy jacuzzi. Wachlarz związanych z pływaniem korzyści dla zdrowia jest bardzo szeroki: podczas treningu na basenie m.in. zwiększa się wydolność organizmu oraz modelowana jest sylwetka.

Niezbędne rzeczy: strój kąpielowy, klapki i ręcznik

 

 

 

 

none