Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Kot w ogrodzie

sierpień 19 2013

Kot jest zwierzęciem niezależnym, możemy być więc pewni, że będzie szukał własnych ścieżek, zwiedzając ogrodowe zakamarki. Sam zdecyduje, co i gdzie będzie robił w naszym ogrodzie.

Na świeżych, przekopanych grządkach układajmy gałązki lub patyczki, najlepiej z igłami lub kolcami. Do ochrony naszych grządek przydadzą się pędy świerkowe i sosnowe ? dodatkowo użyźnią i lekko zakwaszą glebę na rabatach. Unikniemy w ten sposób załatwiania się kota w tych miejscach i rozgrzebania nowych nasadzeń. Dodatkowym zabezpieczeniem przed kotem buszującym w roślinach będą obwódki czy niskie żywopłoty, np. z berberysów.

  • Koci przyjaciel, koci wrogowie

Ulubione miejsca, w których kot spędza najwięcej czasu, obsadźmy kocimiętką. Ta piękna, fioletowo kwitnąca bylina ma dla kota niezwykle atrakcyjny zapach.

W kocim ogrodzie sadzimy bujne odporne krzewy ozdobne np. tawuły, hortensje bukietowe, kaliny i berberysy oraz łany bylin, np. funkie, wspomniane już kocimiętki, lawendy itp. Świetnym wyborem będzie stworzenie łanów traw ozdobnych ? kot będzie plądrował zakamarki pomiędzy nimi, nie narażając przy tym roślin na zniszczenia.

Zrezygnujmy z roślin trujących (wawrzynek, cisy, ostrokrzewy, złotokapy czy jałowce sabińskie). Dla opiekunów mruczków również niezbyt trafnym wyborem będzie też ogród, w którym królować będą starannie przystrzyżone kule bukszpanowe i wypielęgnowane z troską roślinne rarytasy.

Kłopotliwe okazuje się sadzenie młodych drzewek. Koty uwielbiają ostrzyć pazury na korze, co dla rośliny może okazać się zabójcze. Młode pnie należy obłożyć filcem lub korkiem – zachowamy przy tym cyrkulację powietrza w obrębie rośliny, a kot nie uszkodzi pnia.

  • Bezpieczne donice

Jeżeli jesteśmy fanami upraw pojemnikowych i mamy w ogrodzie dużo donic, pamiętajmy, aby dobierać takie, które w przypadku kociego skoku nie przewrócą się pod ciężarem i nie będą chwiejne.

Do wyściółkowania donic, aby nie stały się kocią toaletą, użyjmy wilgotnego mchu lub dużych kamiennych otoczaków.

Delikatne kwiaty i rośliny jednoroczne lepiej jednak sadzić w podwieszanych koszykach.

  • Atrakcje i toaleta

Im więcej zakamarków, murków pergoli i altanek ? tym lepiej. Nie dość, że wprowadzają one dużo uroku i podnoszą atrakcyjność ogrodu, to są świetnym schronieniem dla kota i dają możliwość wypoczynku w dogodnym dla niego miejscu. Jeśli zauważymy, że kot szczególnie upodobał sobie jakieś miejsce ? nie ingerujmy. Pozostawmy je do kociej dyspozycji. Kot będzie się wygrzewał na wzniesionych murkach i rabatach albo podskubywał rosnącą trawę. Z tego względu warto nie kosić jej zbyt nisko.

Toaletę dla kota możemy stworzyć, wysypując wydzielone miejsce w zacisznym kąciku piaskiem lub żwirkiem. Nauczony tego, zwierzak nie będzie załatwiał się na przypadkowych rabatkach.

Jeśli w naszym ogrodzie zamieszkują ptaki, należy zadbać o ich spokój. Wszelkie karmniki czy budki lęgowe wieszamy wysoko na drzewach lub specjalnie do tego celu skonstruowanych wysokich balach drewnianych.

Co innego krety, myszy czy nornice. Te nie będą chciały żyć w sąsiedztwie naszego drapieżnika i nie zawędrują do naszego ogrodu.

Autorka: mgr. inż. Nina Klejnowska
architekt krajobrazu, projektantka ogrodów, miłośniczka przyrody ożywionej i nieożywionej.
Właścicielka Pracowni Architektury Krajobrazu i Sztuki Ogrodowej Garden & Pleasure
www.gardenandpleasure.pl

Więcej w lipcowo-sierpniowym numerze ?Vege?

none